Turecký export pokročilých technologií do Ruska roste

foto Shutterstock.com

Turci naštvali Američany. Rusku poskytují americké strategické technologie

Bílému domu se nelíbí, že Ankara poskytuje ruské válečné mašinérii americký vojenský hardware.

František Novák

Mezi vojenskými spojenci Severoatlantické aliance to jiskří. Spojeným státům se nelíbí, že Turecko vyváží do Ruska americký hardware, který je nezbytný pro ruskou zbrojní produkci. Citlivý problém musel řešit náměstek ministra obchodu Matthew Axelrod přímo s tureckými úředníky a manažery v Ankaře a Istanbulu.

Americká administrativa zemi na Bosporu vyčítá, že podporuje nezákonný obchod s Ruskem a bojkotuje tím protiruské sankce Západu. Bílý dům po režimu prezidenta Recepa Erdoğana požaduje, aby neposkytoval Kremlu citlivé technologie amerického původu. Zejména se jedná o pokročilé čipy, které jsou nezbytné pro řadu ruských zbraňových systémů.

„Potřebujeme Turecko, aby nám pomohlo zastavit nezákonný tok amerických technologií do Ruska,“ zdůraznil Axelrod pro Financial Times. Varoval, že Spojené státy budou muset přistoupit k sekundárním sankcím na turecké firmy, pokud bude tato praxe pokračovat. „Budeme muset uvalit sankce na ty, kteří se vyhýbají našim vývozním kontrolám,“ dodal.

Turecko se během konfliktu na Ukrajině stále snaží udržovat silné obchodní vazby s Ruskem, i když je členem NATO, která ve válce podporuje Kyjev. Spojené státy a Evropská unie od vypuknutí války, která začala v únoru 2022, stupňují ekonomický tlak na největší zemi světa, aby ji co nejvíce finančně poškodily. Turecko ale naopak zintenzivnilo obchodní výměnu s Ruskem.

Washington obviňuje Ankaru, že se stala klíčovou tranzitní zemí, přes kterou se dostává elektronika západní výroby, včetně mikroprocesorů a paměťových karet, k ruským zbrojním firmám, které vyrábějí rakety a drony. Kromě elektroniky se ale jedná také o obráběcí stroje.

Náměstek amerického ministerstva financí Brian Nelson, který je zodpovědný za boj proti terorismu, už během loňské návštěvy Turecka vyjádřil frustraci z tureckého přístupu k Rusku. USA, EU, Velká Británie a Japonsko už vytipovali padesát kategorií civilních produktů, které se používají také ve vojenském sektoru a ruští zbrojaři by k nim neměli mít přístup.

Turecko je přitom po Číně nejdůležitějším obchodním partnerem Kremlu pro dodávky pokročilých technologií, stěžují si američtí úředníci. Axelrod uvedl, že Ankara by měla přijmout zákaz dodávek amerického zboží do Ruska. Ministerstvo obchodu už přidalo na sankční seznam osmnáct tureckých firem, které obchodují s ruskými partnery. Turecké ministerstvo obchodu odmítlo obvinění USA komentovat.