Telegram: Ráj pro dealery?

foto: Shutterstock.com

Telegram: Ráj pro dealery drog?

Aplikace pro zasílání zpráv Telegram se ocitla v centru veřejného dění poté, co vyšetřování odhalilo její rozsáhlé využívání pro nelegální obchod s drogami. Navzdory snahám Úřadu pro kontrolu drog (DEA) o potlačení online prodeje narkotik se obchodníkům daří na této platformě prosperovat.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Pavel Durov, spoluzakladatel a generální ředitel Telegramu, byl nedávno zadržen ve Francii v souvislosti s vyšetřováním kybernetické kriminality. Francouzští prokurátoři uvedli, že Durov je vyšetřován za trestné činy spáchané na platformě, včetně nelegálních transakcí, šíření dětské pornografie a podvodu.

Telegram ve svém prohlášení odmítl odpovědnost za zneužívání platformy a uvedl, že dodržuje zákony EU a že jeho moderování se "neustále zlepšuje".

Vyšetřování časopisu Newsweek odhalilo, že drogové skupiny na Telegramu otevřeně nabízejí širokou škálu nelegálních látek, včetně kokainu, ketaminu, extáze a fentanylu. Obchodníci používají platformu k zobrazování fotografií a videí nabízených drog, zveřejňování ceníků a komunikaci se zákazníky.

Matias Dewey, akademik zkoumající vliv Telegramu na obchod s drogami, označil aplikaci za "komunikační službu par excellence" pro tento typ nelegální činnosti. Podle něj je klíčovým faktorem vnímaná bezpečnost a nízká pravděpodobnost postihu ze strany orgánů činných v trestním řízení.

DEA uvedla, že v období od května 2022 do května 2023 zatkla 3 337 osob v souvislosti s prodejem fentanylu, přičemž více než 1 100 případů zahrnovalo využití aplikací sociálních médií, včetně Telegramu.

Experti však poukazují na to, že globální povaha služeb jako Telegram představuje značnou výzvu pro místní orgány činné v trestním řízení. Tim Mackey z University of California San Diego poznamenal, že regulace Telegramu je obzvláště obtížná vzhledem k jeho ruskému původu.

Anonymní uživatel z Ohia popsal pro Newsweek, jak snadno lze nakupovat drogy online prostřednictvím Telegramu. Proces zahrnuje získání kontaktů, ověření identity kupujícího a platby prostřednictvím kryptoměn nebo tradičních platebních metod. Drogy jsou pak často zasílány poštou v diskrétních balíčcích.

Zatímco Telegram tvrdí, že aktivně moderuje škodlivý obsah na své platformě, včetně prodeje nelegálních látek, vyšetřování naznačuje, že problém přetrvává. S rostoucím využíváním šifrovaných komunikačních platforem pro nelegální aktivity čelí orgány činné v trestním řízení novým výzvám v boji proti online obchodu s drogami.