SUAS Group staví svou první solární elektrárnu, další budou přibývat
První fotovoltaickou elektrárnu staví společnost SUAS Group, sesterská společnost Sokolovské uhelné, v lokalitě Lipnice nedaleko Vintířova na Sokolovsku. Solární elektrárna za 63 milionů korun je první z několika plánovaných fotovoltaických.
Je jedním z kroků k vytvoření energetického hubu, který by měl propojit různé a převážně zelené zdroje energie. Jde také o jeden z projektů postupné transformace těžební společnosti na jiné druhy podnikání po skončení těžby a zpracování hnědého uhlí. Elektrárny by měly vznikat na pozemcích po těžbě uhlí, nezaberou tak zemědělskou půdu.
„Elektrárna tady na Lipnici je prvním, pilotním projektem skupiny SUAS Group v transformačním procesu výroby energie z něčeho jiného než z uhlí. Je to elektrárna o výkonu 2,7 megawatt-peaku. Skupina ji staví vlastní společností," uvedl místopředseda představenstva SUAS Group David Najvar, který je ve skupině zodpovědný za energetické projekty.
Na pilotním projektu si chce firma ověřit, že může stavět na vlastním těžebním území, že elektrárnu umí postavit, zprovoznit a řidit. „To je ve finále to nejdůležitější, protože tyto zdroje, jak vyrábějí nepravidelně, je třeba integrovat do soustavy tak, aby byla elektřina dostupná 24 hodin, sedm dní v týdnu," dodal.
Další projekty budou podle Najvara významně větší. „V příštím roce bychom rádi zahájili výstavbu dvou solárních parků v lokalitě Lítov a Nové Sedlo. Solární park v lokalitě Lítov by měl mít výkon 13 megawatt-peaku a ten v Novém Sedle by měl výkon 23 megawatt-peaku. Takže jde řádově o větší parky," doplnil Najvar. Solární elektrárna v Lipnici má 6000 panelů a rozkládá se na zhruba 12.000 metrech čtverečních. Lokalita Lipnice je pro solární elektrárnu ideálním místem. V blízkosti areálu se také nachází energetická infrastruktura skupiny, což usnadní připojení solární elektrárny do sítě.
Dále je v plánech výstavba elektrárny na Smolnické výsypce a v dalších lokalitách zasažených důlní činností. Téměř jistá je už i výstavba bateriového úložiště, svého druhu největšího na území České republiky. Bateriové úložiště má sloužit jako stabilizační prvek, který umožní vykrytí výpadků dodávek energie třeba ve chvílích poklesu intenzity slunečního svitu.
Společnost zkoumá i možnosti výroby vodíku nebo metanolu, které by následně mohly být využívány buď k výrobě elektřiny, nebo v dopravě. Další možnou alternativou je akumulace elektrické energie do teplé vody, která může být využita třeba v systémech centrálního zásobování teplem.
Zhruba za pět let by chtěla SUAS Group začít budovat i větrné elektrárny, které jsou nákladově dražší, ale mají vyšší využitelnost. Na rozdíl od Slunce, které je v Karlovarském kraji schopné vyrábět v solárních elektrárnách elektřinu asi 900 hodin ročně, vítr v kraji vane kontinuálně.
První projekty obnovitelných zdrojů energie vítá i Karlovarský kraj. „Evropská komise navíc v minulých dnech schválila finance pro české uhelné regiony, mezi něž patří i Karlovarský kraj. To znamená, že na začátku listopadu budou vyhlášeny první výzvy k čerpání evropských prostředků na uskutečnění řady strategických projektů a dalších záměrů. Jsou mezi nimi právě i projekty, které připravila skupina SUAS Group,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).
Projekt energetického hubu má za úkol propojit dílčí zelené zdroje a zejména v případě black-outu zajistit Karlovarskému kraji energetickou soběstačnost, vysvětlil koncept jednatel společnosti SUAS Clean Energy Miroslav Rohla. Za účelem rozvoje svých nových energetických projektů skupina postupně zakládá nové firmy, například SUAS Grid nebo SUAS BESS.