Sojové moratorium v Brazílii
Na hraně: Boj o budoucnost sojového moratoria a Amazonie
Korporace v Brazílii usilují o zmírnění pravidel, která zakazují nákup sóji z odlesněných oblastí Amazonského pralesa. Tzv. „sójové moratorium“ je klíčovým opatřením ke zpomalení ničení největšího deštného lesa na světě. Nyní však jeho budoucnost visí na vlásku.
šéfredaktor
Navrhované změny by umožnily rozdělit farmy na jednotlivá pole a prodávat soju z částí, které nebyly přímo odlesněny, zatímco by se na jiných částech pokračovalo v kácení. „To by z moratoria udělalo prázdnou skořápku,“ varuje Carolina Pasquali z Greenpeace Brasil. Ekologové se obávají, že by takové kroky mohly otevřít cestu k masivnímu odlesňování. „Mluvíme o milionech hektarů,“ zdůrazňuje Jean-François Timmers z WWF.
Politický tlak a daňové sankce
Změny přicházejí v době, kdy brazilští zákonodárci přijímají opatření namířená proti firmám, které se k moratoriu hlásí. Například ve státě Mato Grosso byly těmto společnostem odebrány daňové výhody. Asociace Abiove, zastupující velké hráče jako ADM, Cargill a Bunge, vyjednává o úpravách pravidel, které mají „zachovat efektivitu a vyvážit zájmy farmářů a spotřebitelů“.
Otázka moratoria není jen lokálním problémem. Jako největší světový vývozce soji by Brazílie mohla čelit mezinárodnímu bojkotu, pokud by oslabování pravidel pokračovalo. „Soukromý sektor si vždy uvědomoval, že odlesňování může poškodit export,“ dodává Timmers.
Budoucí hlasování rozhodne, zda zůstane moratorium silným nástrojem ochrany nebo jen symbolickou dohodou bez reálného dopadu. Amazonie tak i nadále zůstává bojištěm mezi ekonomickými zájmy a klimatickými závazky.