Šlo by to doma i bez křiku a hádek? Unikátní průzkum odhalil, co si přejí české děti
Dětství je obdobím, které zásadně formuje každého člověka – jeho zkušenosti, postoje i hodnoty. Právě těmto otázkám se věnuje průzkum Mladé hlasy, který realizuje Český výbor pro UNICEF ve spolupráci s agenturou STEM/MARK už od roku 2001. Výsledky poslední vlny průzkumu ukázaly, že děti si přejí hlavně klidné rodinné prostředí. Dost z nich se ale obává budoucnosti.
redaktor
Domov by měl být místem klidu a lásky. Výzkum ukazuje, že vztahy s rodiči hodnotí české děti většinou pozitivně – především s matkami, kde 71 % dětí označuje vztah jako velmi dobrý. U otců je to o něco méně, konkrétně 53 %. Děti nejvíce oceňují u matek jejich lásku (81 %), zatímco u otců si váží toho, že je učí nové věci a tráví s nimi čas plný zábavy (40 %).
Zdaleka ne všude však panuje rodinná harmonie. Přes polovinu dětí (51 %) uvádí, že doma často dochází k hádkám a křiku. A alarmující je, že téměř tři čtvrtiny těchto dětí (72 %) se stávají cílem tohoto křiku. Bití doma zažívá 9 % dětí, nejčastěji v rodinách s nízkými příjmy a více dětmi.
Co by děti chtěly změnit?
Přestože 36 % dětí uvádí, že na své rodině by neměnily nic, mnoho z nich touží po větším pochopení a zapojení do rozhodování. „Chtěl/a bych více rozhodovat o věcech, které se mě týkají,“ zní časté odpovědi. Děti by chtěly spolurozhodovat například o výběru dovolené, volném čase nebo i o rodinných financích.
Pohled dětí na rodinu a domov.
Unicef
Průzkum také odhalil, že české děti si uvědomují nerovnosti ve společnosti. Třetina z nich má pocit, že nejhůře zacházíme s dětmi z chudých rodin a s těmi, které mají jinou národnost.
Hodnoty, které děti vnímají
Rodinné prostředí formuje nejen vztahy, ale i přenos hodnot. Děti nejčastěji zmiňují důležitost nelhat, být odpovědný, pomáhat druhým a dobře se učit. Starší děti pak častěji zdůrazňují respekt k ostatním. Zájem o pomoc druhým je u českých dětí překvapivě silný – 90 % ji považuje za důležitou.
Průzkum Mladé hlasy tak odhaluje nejen radostné aspekty dětství, ale i problémy, na které je třeba zaměřit pozornost. Podle výkonné ředitelky UNICEF Pavly Gomby výsledky poskytují klíčové podklady pro podporu zdravého vývoje dětí: „To, co děti prožívají, formuje jejich životní zkušenosti a postoje. Naší povinností je vytvořit pro ně bezpečný a respektující svět.“
Pohled dětí na bezpečí a budoucnost.
Unicef
Pouhá čtvrtina dětí věří, že budoucnost Česka bude lepší. Nejvíce si přejí žít v zemi bez válek a násilí, ale také v ekonomicky stabilním prostředí. Polovina dotázaných věří, že jejich život významně ovlivní změny klimatu a globální oteplování.
Více než polovina z dotázaných dětí – 57 procent – plánuje žít i v budoucnu v Česku. Oproti tomu téměř pětina dětí, tedy 19 procent, by radši žila v zahraničí. První příčky z hlediska popularity jako místo k životu obsadily Spojené státy, následně Velká Británie a Německo.