Sever Indie se dusí pod toxickým smogem: Znečištění ohrožuje život i ekonomiku
Indický sever se opět dusí toxickým smogem, který pokryl města, a situace je letos obzvlášť kritická. Obyvatelé Dillí a okolních států se v úterý probudili do dalšího dne plného šedé mlhy, s alarmujícími hodnotami kvality ovzduší. Index kvality ovzduší (AQI) ve městě vystoupal na hodnotu 488 na stupnici do 500, což vedlo k omezení pohybu vozidel, stavební činnosti i zavedení online výuky ve školách.
šéfredaktor
Část problému spočívá v emisích z průmyslu a dopravy, ale velkým přispěvatelem jsou i nelegální požáry na polích ve státech Pandžáb a Harijána, kdy zemědělci zapalují zbytky plodin, aby si ulehčili práci. Tato situace se opakuje každou zimu, kdy studený vzduch znečištění zachytává a brání jeho rozptylu. Tentokrát dokonce nejméně pět měřících stanic hlásilo hodnoty AQI na maximum – 500, což znamená, že ovzduší je považováno za „vážné“, přímo ohrožující zdraví lidí.
Podle švýcarské organizace IQAir je Dillí aktuálně nejznečištěnější město světa, s hodnotami AQI dosahujícími 489. Ačkoliv je to stále nebezpečné, jde o zlepšení oproti pondělním hodnotám, kdy se AQI pohybovalo nad tisícovkou. Odborníci poukazují na to, že rozdílné výsledky měření mohou vznikat kvůli odlišným metodikám, které jednotlivé země používají při převodu koncentrací znečišťujících látek na AQI.
Indický meteorologický úřad uvedl, že se mlha posunula směrem k severnímu státu Uttarpradéš, což alespoň částečně pomohlo zlepšit viditelnost v Dillí. Ve městě Ágra, které leží jihovýchodně od hlavního města, však byla situace nadále kritická – ikonický Tádž Mahal byl už týden skrytý pod vrstvou toxického smogu.
Závažná opatření ke zmírnění dopadu vysokého znečištění ovlivnila nejen každodenní život obyvatel, ale i ekonomiku. Podle místních médií byly zasaženy přes 3,4 milionu mikro, malých a středních podniků v okolí států Pandžáb, Harijána a Dillí. Průmyslová produkce klesá, což má pro region nepříjemné ekonomické dopady, zatímco vláda se snaží najít řešení, které by bylo ekologicky udržitelné a zároveň ohleduplné k životním podmínkám obyvatel.
Na druhé straně hranice, v sousedním Pákistánu, se situace v provincii Pandžáb začíná zlepšovat. V pákistánských městech Láhaur a Multán bylo v úterý oznámeno opětovné otevření škol poté, co kvalita ovzduší klesla na hodnotu AQI 158. Ačkoliv je tato hodnota stále klasifikována jako nezdravá, umožňuje návrat dětí do školních lavic. Přísná opatření, jako povinné nošení roušek a zákaz venkovních sportů, nadále platí, ale opětovný závan naděje je pro místní rodiny důležitým krokem k návratu k normálnímu životu.
Znečištění ovzduší je v regionu každoroční problém, který devastuje zdraví obyvatel a komplikuje každodenní život. Letos je situace opět extrémní a vlády obou zemí čelí obtížnému úkolu – jak zlepšit kvalitu ovzduší a minimalizovat škody, které znečištění působí na ekonomiku i zdraví jejich občanů.