Ženy v Česku vydělávají v průměru o pětinu méně než muži. Z jedné statistiky ale nelze usuzovat na diskriminaci. Vysvětlení je skryto v detailech.
Pracovní trh diskriminuje ženy a ten český je na tom obzvlášť špatně. Zaměstnankyně ve firmách tu berou o pětinu méně. Opět zaostáváme za Evropou, která „genderový příkop v mzdách“ zasypala alespoň do úrovně 14 procent.
Jako každoročně, když v listopadu oznamuje výsledky průzkumu Evropské komise o rozdílech v mzdách podle pohlaví, vyvolala těmito slovy eurokomisařka Věra Jourová vášnivé debaty. Na jedné straně v nich jako obvykle stály feministky či feministé, kteří volají po pohlavní rovnosti na výplatních páskách. Na druhé jsou ekonomové s kalkulačkou v ruce a chladným racionálním uvažováním. Ekonomicky podle nich nedává smysl, aby podnikatelé jen tak z plezíru nadržovali mužům.
Kdyby byly stejně kvalifikované a zkušené odbornice o tolik levnější než jejich mužští kolegové, minimálně ta osvícenější, nešovinistická část zaměstnavatelů by tuto možnost stoprocentně využila a špatně placené, nespokojené zaměstnankyně konkurenci vyfoukla. A to obzvlášť v posledních několika letech, kdy přehřáté ekonomice chyběli lidé ve všech pozicích. Trh by mzdy postupně srovnal.
Celý článek je dostupný předplatitelům týdeníku Hrot