USA chtějí návrat k jádru odstartovat v elektrárně, v níž došlo k největší havárii. Aktivisté se bouří

foto Shutterstock.com

USA chtějí návrat k jádru odstartovat v elektrárně, v níž došlo k největší havárii. Aktivisté se bouří

Opětovné otevření jaderného zdroje Three Mile Island, který se nechvalně proslavil největší americkou jadernou havárií, chtějí blokovat aktivisté. Energetici musí překonat i řadu legislativních překážek.

František Novák

Restart amerického jaderného zdroje v Pensylvánii – Three Mile Island – otestuje, zda je možné v areálech starých jaderných elektráren obnovit provoz a opět začít vyrábět elektřinu. Paradoxem je, že právě zde v roce 1979 došlo k roztavení jednoho z bloků elektrárny a radioaktivitou byla zamořena provozní budova i její okolí. Havárie vedla k zastavení rozvoje americké jaderné energetiky na další dekády.

Nyní má tato lokalita sloužit jako příklad návratu Ameriky k jaderné energii a sloužit opět k produkci elektřiny. Tu už si na dvacet let objednala společnost Microsoft, aby uspokojila stále větší hlad po energiích pro svá datová centra a rozvoj umělé inteligence.

S opětovnou výrobou elektřiny ze štěpných materiálů zásadně nesouhlasí místní aktivisté sdružení do spolku Three Mile Island Alert, kteří chtějí obnovení projektu napadnout u soudů. Tvrdí, že místo je stále radiačně rizikové.

Chtějí zpochybnit veškeré licence, jež by umožnily firmě Constellation Energy obnovit produkci elektrické energie v roce 2028. Aby byl projekt za 1,6 miliardy dolarů (38 miliard korun) úspěšný, musí získat řadu povolení, vyškolit stovky odborníků a modernizovat celé vybavení odstavené elektrárny. Hlavně ale musí přesvědčit místní obyvatele, že provoz bude maximálně bezpečný.

„Restart do roku 2028 nenastane. To je čirá fantazie,“ řekl pro Financial Times Eric Epstein, bývalý profesor historie a předseda Three Mile Island Alert. Okolí druhého bloku elektrárny je podle něj po havárii stále radioaktivní. Nelíbí se mu ani myšlenka, že jaderný reaktor začne opět produkovat jaderný odpad.

Přitom první blok byl odstaven až v roce 2019 a to zejména z finančních důvodů, protože jádro nedokázalo konkurovat levnějšímu americkému plynu a ropě těžených z břidlic. Prudký nárůst poptávky po bezemisní energii pro datová centra ale nutí americké technologické firmy, aby akceptovaly vyšší ceny za elektřinu, hlavně když nebude pocházet ze spalování fosilních zdrojů.

Proto se má obnovit provoz nejen jaderné elektrárny v Pensylvánii, ale také zdroj v Michiganu, který byl odpojen ze sítě v roce 2022, nebo v Iowě, který skončil v roce 2020.

Navíc společnosti Google a Amazon podepsaly smlouvy s energetickými provozovateli na výstavbu nových modulárních reaktorů. Celkově už americké ministerstvo energetiky registruje žádosti o úvěry na jaderné projekty ve výši 65 miliard dolarů (1,6 bilionu korun).

Microsoft je podle investiční banky Jefferies Group ochoten platit za elektřinu 110 až 115 dolarů za megawatthodinu, což znamená zhruba dvojnásobek ceny, která je nyní na energetickém trhu v oblasti Pensylvánie běžná.

„Poptávka po bezuhlíkové elektřině roste. Jsou lidé, kteří uznávají, že oteplování klimatu je skutečnou výzvou. Jsou ochotni zaplatit za to, aby projekty, jako je Three Mile Island, znovu ožily,“ tvrdí o projektu restartu elektrárny Bryan Hanson z Constellation Energy. Většina upgradů v rámci areálu elektrárny je podle něj rutinní záležitostí bez potřeby použití dalších tun betonu a nových drátů. „Infrastruktura je tady,“ zdůraznil.

Přitom místo, kde došlo k havárii, je vzdáleno jen tři stovky metrů od areálu, kde se má restartovat první blok. Místo druhého bloku vlastní společnost Energy Solutions, která plánuje kompletní vyčištění a likvidaci reaktoru až do roku 2052.

I proto se stárnoucí aktivisté proti jádru cítí poníženi a zrazeni místními úřady. „Bylo to jako rána do břicha,“ uvedla jednaosmdesátiletá Patricie Longeneckerová, dlouholetá bojovnice proti elektrárně stojící na ostrově uprostřed řeky Susquehanna jižně od Harrisburgu v Pensylvánii, když se dozvěděla, že má první blok opět začít vyrábět elektřinu. Naopak zástupci odborů a místních firem restart jaderného reaktoru vítají. Projekt podporuje také demokratický guvernér Pensylvánie Josh Shapiro.