Recenze Huawei Watch D2: chytré hodinky i lékařská ordinace v jednom
Firma Huawei představila novou řadu svých chytrých hodinek. A jeden z modelů jsme vyzkoušeli doslova na vlastní kůži. Jak test zdravotních hodinek Huawei Watch D2, které se pyšní například funkcí měření krevního tlaku, dopadl?
Před dvěma lety Huawei představil chytré zdravotních hodinky s označením D, které vytyčily směr, jímž celý koncept dále rozvíjí. Hlavní rozdíl oproti jiným hodinkám tohoto typu byl v tom, že tlakoměr, který byl v hodinkách zabudovaný, fungoval na bázi klasického lékařského zařízení s nafukovací manžetou. A právě tento princip měření zůstal i u modelu D2, jen tentokrát není manžeta potažená textilem. Což ale nevadí, materiál je příjemný, a přestože jde o plast, ruka se pod ním nepotí.
Na spodní straně těla hodinek se opět nachází senzor, který však prošel velkou změnou. Ta začíná už názvem, kdy se ze systému TruSeen stal TruSense, který oproti svému předchůdci dokáže měřit mnoho různých vitálních funkcí. Hodinky tak dokážou kromě krevního tlaku měřit také tepovou frekvenci, EKG, saturaci krve kyslíkem, tělesnou teplotu, zástavy dechu během spánku a dalších zhruba šedesát ukazatelů zdraví a kondice včetně hladiny stresu. Stejně jako modelu D je i zde senzor plastický, vystupuje nad povrch těla podobně jako třeba objektivy fotoaparátů mobilních telefonů. Vzhledem k celkové zaoblenosti jsem však při nošení nezaznamenala žádný diskomfort a ani otlaky.
Velké změny změny se dočkal i celkový design hodinek. Verze D byla dle mého názoru laděná více do sportovna, čemuž odpovídal i podlouhlejší displej a širší rámeček bez bočního kolečka, imitujícího takové, jaké mají klasické hodinky k natahování či nařizování. Hodinky D2 jsou také z hliníkové slitiny, ale jsou daleko elegantnější, zejména jejich zlatavá verze, a tak je celkem logické, že s jemnějším vzhledem přišlo na řadu i ono kolečko. Kovový rámeček je o něco tenčí, takže displej může mít větší úhlopříčku (nově 1,82 palce namísto 1,64 palce) a celkově čtvrecovější tvar.
V balení jsou k dispozici dva nastavitelné pásky, z nichž větší se hodí pro mužskou ruku a ten menší pro dámskou. Hodinky určitě nebudou padat ani uživatelkám s opravdu útlým zápěstím. Pásky se mění jedním jednoduchým pohybem. Po zmáčknutí tlačítka na spodku těla hodinek pásek v podstatě sám vyjede z úchytu, stačí za něj pak jen zatáhnout. Při zpětném nandavání zase pásek stačí jen jednoduše zacvaknout.
Uživatelská přívětivost je základem, zvědavost nutností
Samotné nastavení hodinek a jejich spárování s mobilem je velmi jednoduchá záležitost. Vzhledem k tomu, že Google nemá aplikace Huawei zalistované ve svém online obchodě Play, je třeba aplikaci Huawei Zdraví pro Android stáhnout z alternativního zdroje. Samsung ale například aplikaci ve svém obchodě má, to samé platí o iStore od Apple. V aplikaci lze pak hodinky vyhledat za pomoci bluetooth a spárovat. Jen pro pořádek dodávám, že hodinky i aplikace na mě konkrétně hovoří švédsky, ale k dispozici je samozřejmě i čeština. Není třeba se tedy bát zmatení jazyků.
Nutno ale podotknout, že aplikace po vás bude chtít udělit různá oprávnění a přístupy. Hodně, opravdu hodně oprávnění a přístupů, což samozřejmě někomu nemusí být příjemné. Je potřeba si ale uvědomit, že hodinky mají mnoho funkcí a na každou je třeba udělit samostatný souhlas. A protože hodinky monitorují, telefonují, zobrazují i přehrávají, bude aplikace potřebovat přístupy prakticky ke všemu ve vašem telefonu. Bez nich bude ale téměř nemožné hodinky používat, respektive využívat mnohé funkce.
Operační systém Harmony 5.0 je samozřejmě kompatibilní jak s Androidem, tak i s iOS a je velmi přehledný. Menu si lze v hodinkách nastavit podobně jako přehled aplikací v telefonu buď jako seznam pod sebe, nebo vysypané na několika plochách. Vyvolat jej a orientovat se v něm lze buď stisknutím a otáčením kolečka na boku, nebo stisknutím kolečka a pak dotykem. Hodinky samy mají kromě hlavní plochy s ukazatelem času a případně dalšími informacemi, jako je například počet kroků, také několik dalších ploch, na nichž se zobrazují různé funkce a měřené hodnoty. Jednou z nich je například plocha pro měření tlaku, další je jakási administrativní plocha s kalendářem a ikonami telefonu či kontaktů a zpráv. A nechybí ani plocha s přehledem fyzické aktivity včetně počtu spálených kilokalorií.
Ovládací aplikace Huawei Zdraví je pak plná různých přehledů a dlouhodobých trendů, skrze ni lze provádět veškerá estetická i funkční nastavení hodinek a volit jaká data a jak se mají vizualizovat, je možné v ní vytvářet exporty dat pro lékaře a dokonce i přidat zařízení a sledovat tak zdravotní stav další osoby. Samozřejmě pokud ta si to přeje a výslovně dovolí.
D2 jako komplexní monitoring vitálních funkcí
A teď přichází to nejdůležitější. Co všechno lze s hodinkami přes den dělat a jak se vlastně nosí? Vzhledem k tomu, že tato řada hodinek slouží primárně k monitoringu zdraví, tak při každodenním nošení a automatizaci určitých měření lze z dat vyčíst, jak zhruba na tom jsme s kondicí. Lze také odečíst určitou úroveň zdravotního stavu, ač s každým souhlasem akceptujete informaci, že hodinky nejsou klasickým zdravotnickým zařízením. Byť předchozí verze D měla různé medicínské certifikace a i tato verze již disponuje European CE (MDR) medical certification.
Jisté je, že krevní tlak hodinky měří velmi solidně, respektive velmi přesně, pokud splníte podmínku určité polohy ruky vůči tělu. Předchozí model měl při měření odchylkou pouze +/- 3 mmHG, což je zcela standardní odchylka i u běžných zdravotnických tlakoměrů, a testovaný model by na tom neměl být jinak. Samotné měření probíhá tak, že se po zmáčknutí startu na displeji manžeta v náramku začne nafukovat až do stavu, který už je uživateli nepříjemný, protože ruku zaškrcuje. Pocit je identický jako při měření klasickým tlakoměrem na paži. Nafukování je tiché a nikdo si jej nevšimne, pokud přímo nechce.
Mně samotné se krevní tlak pohybuje od „mrtvolných“ hodnot až k hodnotám, které už naplňují definici vyššího tlaku, a to zejména pokud jsem ve stresu, pohybu či jakkoliv jinak vybuzená. Před nedávnem jsem měla možnost si tlak v hodinových intervalech měřit za pomoci přenosného profesionálního tlakoměru. Když jsem si v rámci testování hodinek krevní tlak v průběhu dne monitorovala, naměřené hodnoty v podstatě odpovídaly hodnotám, které mi naměřil profesionální medicínský přístroj.
Další zajímavou zdravotní funkcí je měření saturace kyslíku v krvi, která se jednoznačně hodí všem osobám s dechovými potížemi. Ať už je způsobuje covid či jakékoliv jiné onemocnění dýchacího systému. Překvapila mě i funkce EKG, kdy měření probíhá po přiložení ruky na tlačítko umístěné pod mechanickým kolečkem na boku těla hodinek. Osobně si netroufám soudit, v jaké rovině relevance se hodinky při měření pohybují. Výsledkem je ale fakt, že do aplikace dokážou naměřený stav přenést a vizualizovat.
Kromě mnoha dalších funkcí, které dohromady skládají základní obrázek o zdravotním stavu, však hodinky dokážou sledovat i fyzickou aktivitu a fungovat jako klasické chytré zařízení vhodné pro sport. Mají k dispozici více než 80 různých sportovních aktivit. V hodinkách jsou nastavené předvolby pro fitness, tedy chůzi, běh či cyklistiku (vevnitř i venku), přes skákání se švihadlem až po tréning na orbitreku nebo stoupání do schodů. Další aktivity jako jsou golf, aerobik, jóga, posilování či pilates je možné do hodinek nahrát z repozitáře. Stejně jako je možné stáhnout taneční aktivity a klasické sportovní aktivity typu hokej, fotbal a tak dále. A k dispozici jsou také různé cvičební a tréninkové plány, průvodce hudbu vhodnou pro usínání a podobně. Tato část obsahu je ale už placená.
Vyzkoušela jsem si hodinky při rychlé chůzi i běhu a ani v tomto ohledu nijak nezklamaly. Měřily mi tep, kroky, spálené kalorie, rychlost a mnoho dalšího. Zajímavé je, že disponují i GPS a Petal mapami pro sledování tras v případě sportování v plenéru. A veškeré naměřené hodnoty si může uživatel samozřejmě zobrazit jak na hodinkách, tak samozřejmě i v aplikaci.
Výdrž hodinek je solidní, při běžném užívání vydrží minimálně šest dnů. Voděodolnost zaručuje stupeň krytí IP68, což znamená, že se s hodinkami lze ponořit do vody v hloubce minimálně jeden metr. Avšak pozor, hodinky nejsou vodotěsné a použitý stupeň krytí nechrání ani proti tryskající vodě. V překladu to znamená, že když hodinky spadnou do vody, nezničí se. Nejsou ale určené k dlouhodobému pobytu ve vodě a není ani radno se s nimi sprchovat.
Až na tento drobný detail jsem byla s hodinkami Huawei D2 opravdu spokojená. Vlastně jsem na nich za ten více než týden aktivního používání nenašla nic, co bych od nich očekávala a neměla. Za cenu bez jedné koruny 10 tisíc Kč uživatel dostane v podstatě 2v1. Bude mít výrobek, díky němuž si udrží přehled o své kondici a kromě toho bude mít i hodinky, které nezaostávají za konkurencí ani v ostatních ohledech a mají všechny funkce, které po nich dnes uživatel vyžaduje. Menší odolnost proti vodě je pochopitelná, hodinky mají jiné určení než klasické sportovní zařízení. Jedinou poznámku tak mám vlastně jen k váze, hodinky váží celé i s páskem 82 gramů, což není úplně málo. Prakticky vzato jsem o nich vždy velmi dobře věděla, nedalo se zapomenout na to, že je mám na ruce. Ale to je zkrátka daň za všestrannost a povedený design.