Hrot24.cz
Plynovod NordStream chce „za hubičku“ koupit americký investor, Trumpův štědrý sponzor

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Plynovod NordStream chce „za hubičku“ koupit americký investor, Trumpův štědrý sponzor

Jiní západní zájemci podle něj do aukce nepůjdou, protože vnímají věc jako vysoce citlivou.

Plynovod NordStream 2 chce podle listu Wall Street Journal koupit americký investor Stephen Lynch, štědrý financiér kampaně Donalda Trumpa. Podle Lynche nakonec potrubím plyn opět poteče, neboť to bude v silném zájmu jak Ruska, tak i Německa. Je prý lepší, když na přepravě bude vydělávat Amerika, než aby byla pod kontrolou Ruska.

Explozí poškozené potrubí nyní vlastní zbankrotovaná švýcarská dcera ruského Gazpromu. Zkraje příštího roku má jít v rámci bankrotového řízení ve Švýcarsku do dražby, kde chce rouru v ceně v přepočtu 266 miliard korun koupit „za několik pencí“, jak říká, právě Lynch.

Jiní západní zájemci podle něj do aukce nepůjdou, protože vnímají věc jako vysoce (geo)politicky citlivou, zatímco současně v zájmu Západu není, aby plynovod ovládali Rusové nebo Číňané, další potenciální zájemci.

V září 2022 zřejmě ukrajinské síly provedly na potrubích NordStream 1 a NordStream 2 sabotáž. Exploze tehdy poškodily tři ze čtyř potrubí obou komplexů. Ruský prezident Vladimir Putin proto mohl při telefonickém rozhovoru v pátek minulý týden vyzvat německého kancléře, aby „stisknutím jediného tlačítka“ ruský plyn do Německa pustil.

Plynovod Nord Stream 2 je totiž částečně provozuschopný, neboť zmíněné exploze nepoškodily obě jeho potrubí, ale jen jedno, takže je stále možné vést plyn z Ruska do Německa.

Pokud by plyn tímto směrem tekl přímo, byť v režii Američanů, český Net4Gas by mohl inkasovat poplatky za tranzit plynu, jako tomu bylo právě do roku 2022. Gazprom tehdy platil za přesun plynu z plynovodu Nord Stream na Slovensko. Tehdejší němečtí a kanadští vlastníci Net4Gas tak vydělávali na ruském strategickém obcházení Ukrajiny coby tranzitní země.

Německý státní podnik Sefe, znárodněná dcera Gazpromu, nyní přepravuje ruský plyn do EU námořní cestou, a to ve zkapalněné formě do Francie. Francie jeho část pak vyváží do zemí východní Evropy, zřejmě včetně Česka, jak uvádí francouzské ministerstvo energetiky. Ruský plyn tak přes Německo zřejmě do Česka proudí, i když se přeprava neuskutečňuje plynovody Nord Stream.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank