foto Tomáš Novák, týdeník Hrot
Pád kaskadéra
V Česku dnes zřejmě nenajdete nenáviděnější byznysmeny. Po pádu Bohemia Energy manželé Jiří a Hana Písaříkovi hrají o všechno nejen s politiky
šéfreportér
Nikdy nepatřili mezi velké oblíbence davů ani svých byznysových souputníků. Do miliardářských žebříčků je teleportovala drsná branže s pochybnou reputací, jejich cestu na vrchol lemovaly spory s bývalými spolupracovníky i agresivní obchodní styl.
Avšak dokud skupina Bohemia Energy prosperovala, generovala miliardový zisk ročně a plnila představy svých zákazníků, nikdo to příliš neřešil. Pro byznysové nepřátele byla příliš silným soupeřem, pro přátele cenným spojencem.
Dnes čtyřiačtyřicetiletý Jiří Písařík, vždy dobře upravený podnikatel, se tak řadu let nebál médiím zapózovat v závodním ferrari, které pilotoval při náročných vytrvalostních závodech v tuzemské stáji Scuderia, nebo jako sportovní fanatik a triatlonista třeba na svém speciálu Pinarello za půl milionu korun. To on byl sebevědomou tváří firmy, to on prezentoval byznysové vize, úspěchy i případné postoje k aktuálním kauzám.
Zato jeho žena Hana, která měla z velké části na povel chod celé skupiny, od samého začátku zvolila osvědčenou strategii paní Columbové. Mnozí by se mohli oprávněně ptát, zda vůbec existuje. Její fotografie ve veřejném prostoru neexistuje, stejně tak nedává rozhovory a veřejně se zásadně nevyjadřuje, pečlivě chrání soukromí své i svých tří dětí. Pragmatička, kterou mnozí popisují jako železnou lady českého byznysu.
Dlouho šlo o mimořádně výkonný a úspěšný tandem, který ale přece jen jel, jak se říká, na tygrovi. Až dnes se však plně ukazuje, jako moc divoký ten tygr byl.
Nepotopitelný Titanic
„Někdy je to týdně ztráta 250 milionů korun, někdy týdně 250 milionů zisk. A takové výkyvy už neustojíte, pokud nemáte dostatečné kapitálové zdroje,“ vysvětloval Jiří Písařík na jaře 2017 v rozhovoru pro magazín Forbes. I tehdy rostoucí ceny energií poslaly do problémů mnoho menších nezávislých obchodníků s energiemi. Tehdy na tom ale Písařík dokázal vydělat – podařilo se mu totiž spolknout několik konkurenčních firem a svou skupinu nafouknout až k milionu zákazníků. Tehdy o své skupině mluvil jako o nepotopitelné lodi, která se obejde i bez bankovního financování. A později dokonce chtěl některou z českých bank koupit.
Letos ovšem dopadl jako jiná údajně „nepotopitelná“ loď, Titanic. Jeho impérium poslala definitivně ke dnu právě ona obrovská zákaznická masa v kombinaci s bezprecedentním růstem cen. A také nedostatečné zajištění a hazardérský styl nákupu energií na velkoobchodním trhu. Písařík se vždy prezentoval jako střelec, obchodník, který se nebojí riskovat. Bohužel pro zákazníky se podle toho choval i po šestnácti letech v oboru a s tak obrovskou zákaznickou bází. Úplně podcenil společenský rozměr tak rozsáhlé firmy.
Obchodní činnost ukončil v polovině října. Firma údajně prodělávala stovky milionů korun týdně a její cash flow bylo v troskách. Konec přišel jen pár dní poté, co Písaříka nepodržela UniCredit Bank a neuspěl ani u Karla Komárka a Pavla Tykače, dalších energetických magnátů. Všude tam hledal na poslední chvíli pomoc. Marně.
Že podnikatel už nechce vkládat další svoje peníze a energii do podnikání, kterému přestal věřit, je pochopitelné. Vždy má právo zavřít krám. Problém je, pokud tím zároveň pošle do sociální a ekonomické pasti stovky tisíc lidí a dost možná i poruší některé z uzavřených smluv a pravidel regulovaného energetického trhu. O nějaké morální odpovědnosti ani nemluvě. Pak je to trochu jiný příběh.
Pro rodinu, která si zvykla létat na své baleárské sídlo vlastním tryskáčem, na obřím ranči u Dobříše chovat desítky šlechtěných závodních koní a hýčkat garáž s desítkami luxusních vozů, to budou rozhodně temné časy.
Tento značně neúplný výčet majetku nemá být výronem třídní nenávisti. Úspěšní byznysmeni si na podobné věci vydělali vlastní prací a pílí. A to určitě platilo i pro Písaříkovy, ať už si o jejich metodách myslíte cokoli. Avšak v kontextu současného dění se jim bude společenský status bránit velmi těžko.
Nepřátelé státu
Zvlášť když se v očích vrcholných politiků stali nepřáteli státu. Takovou nálepku měli v minulosti třeba Viktor Kožený, Tomáš Pitr či Zdeněk Bakala, a jak víme, dopadli různě. Také zde je třeba brát politické výpady se značnou rezervou. Mnohdy jde spíše o politický marketing než o skutečný bič. Ale v tomto případě se jedná o milion potenciálních voličů a možná i začátek prezidentské kampaně.
„Připravuje se trestní oznámení za vládu, které podá a podepíše vicepremiér Havlíček ohledně podezření na podvodné jednání. A vrátíme se k institutu hromadné žaloby. Všem poškozeným teď doporučuji, abyste se koordinovali a postupovali jednotně vůči této skupině firem,“ sdělil minulý týden dosluhující premiér Andrej Babiš na sociálních sítích.
Jen několik hodin poté už vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček trestní oznámení skutečně podal.
„Podal jsem trestní oznámení vůči společnosti Bohemia Energy a jejím majitelům. Zejména kvůli možnému nabízení služeb v době ukončování obchodní činnosti nebo účelovému převádění majetku,“ vysvětlil Havlíček minulý týden ČTK.
S vlastními trestními oznámeními přišly také další politické strany – Piráti a SPD. Ty zareagovaly dokonce ještě rychleji než vláda. Zejména Piráti se chytají především majetkových převodů, o které se manželé v posledních týdnech většinou marně pokoušeli.
„Majitelé zkrachovalé Bohemia Energy – manželé Písaříkovi – se pokusili přesunout své nemovitosti v hodnotě stovek milionů korun na virtuální firmy. To by v praxi mohlo znamenat, že by jejich poškození klienti neměli z čeho získat kompenzace. V některých případech proto přesunu majetku již před několika dny zabránil Městský soud v Praze,“ stojí například v prohlášení Pirátské strany. Podle tohoto materiálu analytický tým Pirátů připravil pro vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou seznam majetku majitelů Bohemia Energy a popsal další podezřelé převody.
Na převod několika bytů a jeho následné zablokování jako první upozornil publicista Miroslav Motejlek na svém facebookovém profilu, kde se zároveň do manželů Písaříkových ostře pustil. „Manželé Písaříkovi jsou ostudou kapitalismu,“ napsal například v jednom z mnoha příspěvků, které se kauzy týkaly.
Bujnoch v hlavní roli
Soudkyně Lenka Macák Dolejšová z Městského soudu v Praze zakázala manželům nakládat s nemovitostmi v Praze na Smíchově, Vinohradech a v Nuslích předběžným opatřením už 26. října. Údajně totiž měly skončit v nově vzniklých ready-made společnostech s anonymními vlastníky, a to hned po ukončení činnosti Bohemia Energy. Přitom některé z těchto nemovitostí manželé koupili teprve letos.
Zásah soudu ale zdaleka nebyl výsledkem politického tlaku, jak by se z prohlášení některých politiků mohlo zdát. Do Písaříkových se totiž zakousl mnohem agresivnější a reálně i nebezpečnější protivník, který vzešel z mnohaletého obchodního sporu s Tomášem Bártou, někdejším blízkým spolupracovníkem Bohemia Energy.
Připomeňme, že Bártova obchodní síť EMTC patřila k nejvýkonnějším prodejním kanálům vznikající společnosti Bohemia Energy. V letech 2008 až 2013 Bárta dodal Písaříkovým podle svých slov stovky tisíc zákazníků. Za to měl smlouvou z roku 2014 získat desetinu firmy.
Písaříkovi ale jeho nároky dlouhé roky odmítají a soudní spory v různých úrovních pokračují dodnes, včetně sporu, zda se Bárta stal vlastníkem firmy. Avšak Bárta skončil v osobním bankrotu a jeho pozici vůči Bohemia Energy mezitím převzal jeho insolvenční správce Jaroslav Brož a Bártovi významní věřitelé. Tím hlavním je pražský pohledávkový vymahač Petr Bujnoch, majitel skupiny Credit One, který na válku s Písaříkovými vsadil hodně. Brož se nyní ve spolupráci s věřitelským výborem v čele s Bujnochovými lidmi a za pomoci uznávaných advokátů z BBH snaží domoci nároků Bárty a EMTC po drolící se říši majitelů Bohemia Energy.
Archiv
Právě z tohoto tábora vzešel také podnět na zablokování rodinného majetku Písaříkových. A další útoky se údajně chystají. Podle insolvenčního správce Jaroslava Brože jsou všechny tyto nároky namístě a pád byznysu Bohemia Energy na situaci nic nemění.
„Já formálně nevím, v jaké ekonomické situaci společnost je. Majitelé systematicky ignorují předběžné opatření, které platí řadu let, dříve pana Bártu a nyní ani mě nevpustili k informacím o chodu a stavu společnosti,“ dodává brněnský zvláštní insolvenční správce a advokát, který věří, že jeho nároky dříve či později soudy přijmou. Pokud je nebude možné uspokojit z majetku Bohemia Energy, přijde na řadu odpovědnost statutárních orgánů firmy.
„Všechny spory pana Bárty s majiteli Bohemia Energy mají jedno společné. A to, že od rozsudku, který jasně říká, že pan Bárta splnil cíle, na základě kterých se měl stát majitelem desetiny firmy, uplynulo šest let. Protistrana během té doby pomocí právních kliček a ekonomické síly celý proces jen uměle prodlužovala, a to až do současného stavu,“ říká Brož, který své tažení rozhodně nevzdává. Blesková reakce Městského soudu v Praze podle něj jasně ukázala vůli maximálně ochránit majetek věřitelů Bohemia Energy.
Lovná zvěř
Také sám Bárta má jasno. „Necítím vyloženě zadostiučinění. Spíše se ve mně probouzí vztek na českou justici, která nebyla schopná tento spor vyřešit včas. Aspoň snad současná situace ostatním otevřela oči,“ říká někdejší majitel společností EMTC a Lipa Learning Tomáš Bárta.
Týdeník Hrot samozřejmě oslovil také manžele Písaříkovy. Celý minulý týden však nikdo z Bohemia Energy nebyl na otázky ohledně situace firmy, předběžného opatření a majetkových přesunů schopen odpovědět. Po mnoha urgencích, těsně před uzávěrkou vydání Hrotu, pouze mluvčí Hana Novotná oznámila, že se Bohemia Energy k otázkám vyjádří až po víkendu na tiskové konferenci.
Písaříkovy každopádně čeká válka o všechno a válka proti všem. Kombinace spotřebitelských žalob, politického tlaku, trestních řízení a cílených právních úderů podnikatelského dravce Bujnocha může být nad jejich síly. Navíc se najednou nebudou moci opřít o svou ekonomickou sílu. Bohemia Energy byla stroj na peníze s brutálním cash flow. Své soupeře tak většinou prostě nechala doslova vyhladovět, viz příklad Tomáše Bárty. Jenže tato výhoda je s pádem byznysu Bohemia Energy nadobro pryč. Advokát Petr Kuhn, jejich dlouholetý právní obránce, se určitě nevzdá bez boje. Avšak i tak se z kdysi takřka nezničitelného byznysového tandemu stává spíše raněná lovná zvěř.