Hrotcast: Češi začínají platit za Síkelovy chyby. Spoléhat na dovoz elektřiny je sebevražda

Ekonomická redaktorka Markéta Malá varuje, že závislost na dovozu energie přináší vysoká rizika a může Česko vystavit nečekaným výkyvům cen a dostupnosti elektřiny. V novém Hrotcastu také připomíná dva roky starý výrok tehdejšího ministra průmyslu Jozefa Síkely, který zavání naivitou.

Ekonomická redaktorka Markéta Malá varuje, že závislost na dovozu energie přináší vysoká rizika a může Česko vystavit nečekaným výkyvům cen a dostupnosti elektřiny. V novém Hrotcastu také připomíná dva roky starý výrok tehdejšího ministra průmyslu Jozefa Síkely, který zavání naivitou.

Celý článek
0

Obrat v Bruselu: Evropské kohezní fondy by mohly financovat i zbrojení

Až třetina společného rozpočtu Evropské unie pro roky 2021 až 2027 by se nově mohla použít na financování evropského zbrojního průmyslu a vojenské mobility.

Až třetina společného rozpočtu Evropské unie pro roky 2021 až 2027 by se nově mohla použít na financování evropského zbrojního průmyslu a vojenské mobility.

Celý článek
0

V Rusku se rozhořel boj o moc nad těžbou ropy. Vyvolal jej Putinův příbuzný

Ruský ministr energetiky Sergej Civiljov chce v energetickém sektoru provést největší změny od pádu Sovětského svazu. Plánuje sloučení firem Rosněfť, Lukoil a Gazpromněfť.

Ruský ministr energetiky Sergej Civiljov chce v energetickém sektoru provést největší změny od pádu Sovětského svazu. Plánuje sloučení firem Rosněfť, Lukoil a Gazpromněfť.

Celý článek
0

Odpor je pryč. Lídři Big Tech začínají Trumpa milovat, ale budou za to něco chtít

Bossové ze Silicon Valley doufají, že příští administrativa bude shovívavější k veškeré regulaci: velkými obchody počínaje přes antimonopolní pravidla až po umělou inteligenci.

Odpor je pryč. Lídři Big Tech začínají Trumpa milovat, ale budou za to něco chtít
Lídři Big Tech společností začínají mít Donalda Trumpa v oblibě. Byznys je totiž byznys; ilustrační obrázek | koláž Hrot 24 / Shutterstock / Canva / Berenika Slánská

Šéfové velkých amerických technologických firem spěchali poblahopřát Donaldu Trumpovi k jeho volebnímu vítězství. Ve chvíli, kdy se očekává rozsáhlá transformace jejich odvětví, se snažili vetřít do přízně příštího prezidenta a jeho nejvlivnějšího podporovatele Elona Muska.

Generální ředitelé Amazonu, Applu, Googlu, Meta Platforms i Microsoftu hned na druhý den po volbách na sociálních sítích zveřejnili vzkazy plné ochoty ke spolupráci a všeobecného vrtění pomyslnými ocásky. Člověk si maně vybavil „synovskou vděčnost“, již projevoval sovětský šachista Anatolij Karpov generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Sovětského svazu a předsedovi prezidia Nejvyššího sovětu Sovětského svazu Leonidu Břežněvovi.

Konec nepříznivé regulace

Vyjádření technologických šéfů z minulého týdne ostře kontrastovala s tónem jejich reakcí na výsledky voleb v roce 2016, kdy byl Donald Trump zvolen prezidentem poprvé. Mezitím však jejich firmy čelily významným regulačním a antimonopolním šetřením ze strany administrativy dnes již dosluhujícího prezidenta Joea Bidena.

Nyní mohou hodně získat z Trumpova vstřícnějšího postoje k technologiím a podnikům, pokud se jim podaří ho na svou stranu získat. A protože nikomu nemůže ujít, že Trump není vůči lichotkám imunní, jejich vyjádření podle toho také vypadala.

Očekává se, že druhé funkční období vítěze uplynulých prezidentských voleb bude okamžitým katalyzátorem akvizic, transakcí soukromého kapitálu a pohybu toho rizikového. Tyto všechny disciplíny po uplynulé čtyři roky léta držela na uzdě zvýšená kontrola ze strany orgánů Bidenovy administrativy pro ochranu hospodářské soutěže. Dalším nepříznivým faktorem byly relativně vysoké úrokové sazby.

Firmy jako Microsoft, Amazon a Google proto namísto přímého skupování slibných začínajících podniků v oblasti umělé inteligence raději přistoupily ke kreativním krokům. Začaly najímat jejich zakladatele a kupovat licence na jejich technologie, což jim umožnilo vyhnout se běžné antimonopolní kontrole.

Khanová míří zpět do školy

Hlavním protivníkem Big Tech byla Lina Khanová, předsedkyně Federální obchodní komise, ve spojenectví s Jonathanem Kanterem, vedoucím antimonopolního oddělení na ministerstvu spravedlnosti. Tato dvojice blokovala transakce v oblasti fúzí a akvizic, přičemž se zaměřovala na technologické monopoly. Obzvlášť bedlivě sledovala partnerství mezi startupy podnikajícími v oblasti umělé inteligence a velkými technologickými společnostmi, včetně Microsoftu.

„Transakce už se rozjely, rozhovory mezi představenstvy již probíhají,“ řekl listu Financial Times Boris Feldman, šéf globální technologické praxe advokátní kanceláře Freshfields. „Bude jich spousta, protože všichni vědí, že až přijde čas na schvalování ze strany regulačních orgánů, Khanová už bude zase přednášet práva na Yale University.“

Investiční bankéři, poradci firem Big Tech a rizikoví kapitalisté povzbudily i posilující americký dolar a akciové trhy. „Z korporátního hlediska jsme nadšeni. Brzy se stavidla otevřou a budeme tisknout peníze,“ řekl zdroj z Goldman Sachs; akcie této dravé investiční banky jen během povolební středy podražily o 13 procent.

Co víc, Trumpův návrat do Bílého domu by také mohl velkým technologickým firmám ulevit od antimonopolních šetření – nejen v USA, nýbrž i v Evropě. „Gratulujeme prezidentu Trumpovi k vítězství! Těšíme se na spolupráci s vámi,“ uvedl generální ředitel společnosti Apple Cook na X.

V roce 2016 Cook pomáhal shánět finanční prostředky pro Trumpovu soupeřku Hillary Clintonovou. V posledních dvou či třech letech se přitom držel zpátky, protože se Apple dostal pod tlak koalice globálních regulačních orgánů.

Khanová a Kanter stáli v čele kampaně proti korporátní moci Big Tech. Především ministerstvo spravedlnosti letos získalo průlomové soudní rozhodnutí proti Googlu v oblasti vyhledávání. Iniciovalo také další žaloby, jež mají omezit tržní sílu Applu, Amazonu a Meta Platforms.

Evropský rébus

Mnozí předpovídají, že dny Khanové v FTC jsou sečteny. Nejvýznamnější Trumpův stoupenec mezi technologickými podnikateli Elon Musk minulý týden na X napsal, že „bude brzy vyhozena“. Analytici rovněž spekulují, že Trump by mohl nařídit ministerstvu spravedlnosti ukončit antimonopolně zaměřenou žalobu proti Applu ze začátku tohoto roku. Výrobce iPhonů má být také pokutován podle nového zákona EU o digitálních trzích kvůli pravidlům App Store. Trump se ovšem netají tím, že regulačním orgánem EU pohrdá.

„Zajímavou otázkou je, zda Trump bude naléhat na EU a Británii, aby přestaly trestat americké společnosti,“ uvedl Feldman z Freshfields. „Biden na to netlačil, ale pokud si technologické společnosti budují s Trumpem dobré vztahy, může za tím stát jejich přání, aby je v Evropě vytáhl z bryndy.“

V říjnu Trump v podcastovém rozhovoru uvedl, že si mu Cook telefonicky stěžoval na nedávné rozhodnutí Evropského soudního dvora, podle něhož musí Apple v Irsku na daních zaplatit 13 miliard eur. Šéf výrobce iPhonů také mluvil o březnové antimonopolní pokutě ve výši 1,8 miliardy eur za potlačování konkurence v podobě hudebních streamovacích služeb.

„Cook řekl, že tyto peníze používají na provoz svého podniku,“ řekl Trump. „Řekl jsem: ‚Time, nejdřív musím být zvolen. Ale nenechám je zneužívat naše firmy. To se nestane‘.“

Přesto mají Trump a jeho stoupenci k prosazování antimonopolních pravidel delikátní vztah. Hlavní antimonopolní žaloba proti Googlu, kterou společnost letos prohrála, podala právě Trumpova první administrativa.

Čerstvě zvolený viceprezident J. D. Vance již dříve vyjádřil podporu komisi FTC pod vedením Khanové. Byl i pro rozbití Googlu, což je něco, o čem Bidenovo ministerstvo spravedlnosti prohlásilo, že by mohlo být použito jako nápravné opatření v případě monopolu na vyhledávání.

Sociální média pod drobnohledem

Společnosti provozující sociální média se snaží Trumpa nepopudit. Staronový prezident je dříve obviňoval z cenzury a umlčování konzervativních projevů. V roce 2022 Trump prohlásil, že pokud bude znovu zvolen, podepíše exekutivní příkaz, který zakáže federálním agenturám „spolčovat se s jakoukoli organizací, podnikem nebo osobou za účelem cenzurování, omezování, kategorizování nebo bránění zákonným projevům amerických občanů“ a omezí finanční prostředky univerzitám, u nichž se zjistí, že se „zapojily do cenzurních aktivit“.

Zdá se, že také Mark Zuckerberg, mezi jehož společnosti patří Facebook a Instagram, se v posledních měsících k Trumpovi vřele přiklonil. V létě o Trumpovi mluvil jako o „drsňákovi“ (díky jeho reakci na pokus o atentát). Napsal tehdy dopis soudnímu výboru Sněmovny reprezentantů vedenému republikány, v němž obvinil Bidena, že během pandemie opakovaně tlačil na Metu, aby „cenzurovala“ určitý obsah vztahující se ke koronavirové pandemii.

Ve čtvrtek pak Zuckerberg napsal na Threads, svůj klon X, aby Trumpovi pogratuloval k „rozhodujícímu vítězství“. „Těším se na spolupráci s vámi,“ dodal.

TikTok a umělá inteligence

Jednou z nejsledovanějších kauz bude potenciální zákaz TikToku v USA kvůli obavám o národní bezpečnost spojeným s jeho čínskou mateřskou společností ByteDance. Trump navrhl zákaz TikToku, když byl prezidentem v roce 2020. Od té doby svůj postoj otočil a tvrdí, že aplikaci nezakáže, protože je v americkém zájmu zajistit konkurenci pro Zuckerbergův Facebook, který kritizoval jako „nepřítele lidu“.

TikTok zažaloval vládu, aby zastavila legislativu přijatou za Bidenovy vlády, která by vyžadovala, aby aplikace přerušila vazby s ByteDance, nebo aby byla v USA do poloviny ledna ukončena. Zákaz aplikace pro tvorbu krátkých videí v hodnotě 230 miliard dolarů by mohl poškodit její největší americké investory – mimo jiné Jeffa Yasse, významného republikánského sponzora.

Trump svůj vlastní přístup k umělé – či jakékoli jiné – inteligenci neformuloval a jeho vztah k ní je nejasný. Mnozí však očekávají lehký regulatorní přístup. Ve svém prvním funkčním období vydal Trump exekutivní příkaz „zavazující k posílení amerického vedoucího postavení v oblasti AI“, v němž se uvádí, že „příliš restriktivní vládní předpisy mohou inovace brzdit nebo je vytlačovat do zahraničí“. To bylo ještě předtím, než se AI stala jednou z nejžhavějších a nejlukrativnějších investic v Silicon Valley.

Trump slíbil, že zruší Bidenův exekutivní příkaz týkající se umělé inteligence, který odrážel opatrnější přístup demokratů a důraz na bezpečnostní a ochranné normy namísto neomezených inovací. Zvolený prezident prohlásil, že zakáže používání AI k cenzuře projevů amerických občanů „hned první den“.

Altman otočil

V tomto ohledu má Trump společnou řeč s Muskem, který zdůrazňoval, že je důležité, aby USA vyhrály globální závod o AI s Čínou. Musk již získal miliardy dolarů na financování svého vlastního startupu xAI, i když varoval, že nekontrolovaný rozvoj umělé inteligence představuje pro lidstvo existenční hrozbu.

Musk také zažaloval startup OpenAI, který v roce 2015 založil společně se Samem Altmanem, za to, že se odchýlil od svého původního neziskového poslání vyvíjet strojovou inteligenci ve prospěch všech. Z tvůrce ChatGPT se od té doby stala jedna z nejhodnotnějších soukromých společností na světě; její valuace přesahuje 150 miliard dolarů.

Altmanova reakce na Trumpovo vítězství symbolizovala proměnu, k níž v Silicon Valley za čtyři roky od jeho odchodu z funkce došlo. „Připadá mi to jako nejhorší věc, která se v mém životě stala,“ napsal Altman po Trumpově zvolení v roce 2016. Minulou středu byl smířlivější: „Gratuluji prezidentu Trumpovi. Přeji mu ve funkci obrovský úspěch.“