Hrot24.cz
Obyvatelé Mallorky protestují proti turistickému peklu. Populární pláž zablokovali ručníky

Shutterstock.com

Obyvatelé Mallorky protestují proti turistickému peklu. Populární pláž zablokovali ručníky

Největší z Baleárských ostrovů zažívá kvůli stále většímu počtu turistů doslova peklo. Přebujelý masový turismus na Mallorce podle místních obyvatel dramaticky zhoršil dostupnost bydlení nebo zdravotní péči. Není tak divu, že jim dochází trpělivost a proti nekontrolovanému turismu čím dál hlasitěji a razantněji protestují.

František Novák

Obyvatelé Mallorky ve Středozemním moři mají neukázněných a hlučných turistů plné zuby. Na jejich přílišný počet si ale stěžují dlouhodobě. Při posledním protestu obsadili pláž v letovisku S'Arenal nedaleko hlavního města Palma de Mallorca.

Jednalo se stovku členů hnutí Occupem Les Nostres Platges, kteří na pláži Balneario 6 rozložili své ručníky a symbolicky se ponořili do průzračné mořské vody. „Přišli jsme sem, abychom upozornili, že si jako místní obyvatelé chceme užívat naše pláže, které ale využívají pouze turisté,“ řekla jedna z nespokojených mladých žen pro web Euronews. Už během července vyšlo do ulic v Palmě až 50 tisíc lidí, aby vyjádřili frustraci se současným stavem.

Hnutí požaduje po místních úřadech, aby začaly drasticky omezovat počet turistů na ostrově, který má rozlohu 3648 kilometrů čtverečních a žije na něm 900 tisíc obyvatel. Loni na ostrov přiletělo 18 milionů turistů, meziročně o 1,3 milionu více. Letos se počítá s dalším růstem o dva miliony až na neuvěřitelných dvacet milionů lidí. To je dvojnásobné množství oproti období okolo roku 2000.

Obyvatelé katalánského ostrova si stěžují, že nekontrolovaná záplava milionů turistů způsobuje kolaps místních služeb. Bydlení je enormně drahé a zdravotní služby, doprava nebo komunální služby se pochopitelně hroutí.

K tomu se přidává ještě neurvalé a hlučné chování většiny turistů – pocházejí především z Německa a Velké Británie. Demonstranti si stěžují, že úřady nedokážou jejich počet regulovat. Už loni se na Mallorce objevovaly nápisy, aby se turisté drželi od písečných pláží stranou. Protestovalo se i na sousedním menším ostrově Ibiza.

Baleárská autonomní vláda vytvořila na nátlak obyvatel ostrovů společný výbor zástupců cestovního ruchu a občanské společnosti, aby vypracoval možnosti, jak omezit nadměrný počet turistů. Posílit se například mají kontroly nelegálního ubytování s vysokými pokutami až do výše 80 tisíc eur (dva miliony korun).

Ze statistik vyplývá, že na Mallorku nejčastěji jezdí Němci, v roce 2022 jich na ostrov dorazily téměř čtyři miliony. Druzí jsou Britové, těch bylo 2,1 milionu, následují turisté ze Španělska s 1,8 miliony příjezdů.