Špičkový výzkum
Třetí typ magnetismu. Objev s českou stopou je vědeckou událostí roku
Prestižní vědecký časopis Science ocenil jako průlom také například injekční léčbu HIV s 99,9procentní účinností.
čtk
Objev takzvaného altermagnetismu, na jehož potvrzení se podíleli plzeňští výzkumníci, zařadil prestižní časopis Science mezi letošní největší vědecké události ve fyzice. Hlavním přínosem týmu výzkumného centra NTC při Západočeské univerzitě v Plzni je úzké propojení experimentálního a teoretického přístupu, řekla dnes ČTK mluvčí Západočeské univerzity (ZČU) Andrea Čandová.
„Od roku 2019 zveřejnil tým Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR a Gutenbergovy univerzity v Mohuči sérii článků, v nichž teoreticky popsali neobvyklé magnetické materiály. V roce 2021 předpověděli, že jde o třetí základní typ magnetu, který označili jako altermagnet,“ uvedla. Výzkum, jehož výsledky publikoval časopis Nature letos v únoru, pak přinesl první přímý důkaz existence altermagnetismu.
„Experimentální potvrzení této nové fáze magnetismu bylo možné díky využití pokročilých technologií, včetně fotoelektronového emisního spektrometru, který umožňuje detailní zkoumání elektronové struktury materiálů,“ uvedla mluvčí.
Hlavním přínosem plzeňského týmu pod vedením Jána Minára je úzké propojení experimentálního a teoretického přístupu. „Analýza spinové symetrie umožnila identifikovat nekonvenční magnetickou fázi, známou jako altermagnetismus,“ řekla.
Altermagnety podle mluvčí představují třetí, zcela novou větev magnetismu, která kombinuje výhody feromagnetů a antiferomagnetů. „Tento průlom boří tradiční dělení magnetismu na dvě známé kategorie – silné feromagnety, využívané například v IT k modulaci elektrického proudu, a antiferomagnety, které sice nevytvářejí nežádoucí pole, ale jejich praktické využití je omezené,“ uvedla.
Podle Minára otevírá výzkum altermagnetismu nové možnosti v informačních technologiích. „Například pro vývoj efektivnějších polovodičů a supravodičů. Je to objev s obrovským potenciálem,“ uvedl.
Science, jeden nejuznávanějších vědeckých časopisů světa, je známý publikováním špičkových výzkumů i každoročním výběrem průlomových objevů. „Velká část autorů článku působí na českých univerzitách a výzkumných ústavech. Díky Janu Minárovi, Sunilovi Dsouzovi a Zdeňkovi Jansovi je ve vybrané studii zastoupena i naše univerzita,“ řekl šéf NTC Petr Kavalíř.
Kromě Fyzikálního ústavu AV, mohučské univerzity a ZČU se na studii podílely Univerzita Karlova, Institut Paula Scherrera ve Švýcarsku a univerzity v Linci a Nottinghamu.
Science podle mluvčí ocenil jako průlom injekční léčbu HIV s 99,9procentní účinností, k dalším významným objevům patří třeba snímky vesmírného dalekohledu NASA, jenž přepisují chápání vzniku galaxií a hvězd, dále inovativní pesticidy, mikroskopické fosilie extrémního stáří a nové poznatky o tvarování kontinentů.