Miliardáři mají zaplatit boj s oteplováním. Chystá se jejich vysoké zdanění

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Miliardáři mají zaplatit boj s oteplováním. Chystá se jejich vysoké zdanění

Největší ekonomiky světa sdružené do skupiny G20 navrhují, aby byli nejbohatší lidé planety zatíženi vysokými daněmi v rámci boje s globálním oteplováním.

František Novák

Část zemí ze skupiny G20 navrhuje, aby byli miliardáři zatíženi vysokými daněmi. Argumentují tím, že nejbohatší procento světové populace se podílí na produkci skleníkových plynů stejnou měrou jako nejchudší dvě třetiny lidstva.

Ministři financí největších ekonomik světa souhlasí s tím, že superboháči mají platit mnohem vyšší daně. Celkem by se tímto krokem mohlo získat 230 miliard eur (5,8 bilionu korun). Není ale jasné, kdo by na celý proces „globálního zdanění“ miliardářů dohlížel a jak by se toto opatření koordinovalo, napsal web Euronews.

Analýza britské organizace Oxfam, která bojuje za odstranění chudoby ve světě, loni spočítala, že dvanáctka nejbohatších miliardářů je ročně zodpovědná za produkci 17 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého svým životním stylem, který obnáší časté létání soukromými tryskáči a používání luxusních jachet.

Je to stejné množství skleníkových plynů, které vyprodukuje 2,1 milionu průměrných domácností. Létání soukromými letadly přitom produkuje až desetinásobek skleníkových plynů při přepočtu na jednoho pasažéra než komerční lety. Nezisková organizace Green Alliance uvedla, že emise ze soukromých tryskáčů v letech 2005 až 2019 vzrostly o 31 procent, mnohem více než v případě běžného leteckého provozu.

Vyšší zdanění majitelů superjachet a soukromých letadel by jen ve Spojeném království přineslo podle Oxfamu přes dvě miliardy liber (59,8 miliardy korun), které by se mohly využít na financování opatření v boji proti klimatické krizi. V Británii je registrováno až 450 luxusních superjachet.

„Zatímco superbohatí nadměrně znečišťují životní prostředí, jsou to lidé žijící v chudobě, kteří přispěli nejméně ke klimatické krizi. Přitom ale nejvíce trpí jejími ničivými dopady,“ zdůraznila Natalie Shortallová z organizace Oxfam. Proto souhlasí s tím, aby byli nejbohatší lidé planety více zdaněni.