Manažeři amerických olejářských gigantů se nemohou dočkat, až 20. ledna začne z Oválné pracovny zase úřadovat Donald Trump. Jeho slib „vrtat, vrtat, vrtat“, kdy během předvolební kampaně lakonicky podpořil novou těžbu ropy a plynu, se těžařskému sektoru dobře poslouchá.
Především doufá, že Trump zruší veškerou regulaci, kterou přijala Bidenova administrativa. Ochrana klimatu a přírody není staronovému prezidentovi zrovna blízká. Tvrdí naopak, že stát by měl do podnikání zasahovat co nejméně.
Voličům také sliboval, že ceny benzinu do jejich aut budou u čerpacích stanic výrazně levnější. „Máme více tekutého zlata než kterákoli další země na světě, více než Saúdská Arábie,“ oznámil Trump během projevu, ve kterém ohlašoval své volební vítězství.
I když list Financial Times připomněl, že produkce americké ropy a plynu je už nyní na rekordních úrovních a její další výraznější zvyšování je nepravděpodobné, američtí zástupci olejářů slaví společně s volebním týmem republikánů, protože také přispěli nemalým podílem na Trumpovu kampaň.
„Nemohu být více nadšený vítězstvím Donalda Trumpa. Jedná se o monumentální výhru pro americkou energetiku a bezpečnost našeho národa,“ prohlásil velký příznivec nastávajícího prezidenta a dárce Harold Hamm, zakladatel amerického těžaře ropy a plynu z břidlic Continental Resources.
Také generální ředitel společnosti Halliburton Jeff Miller na změnu v Bílém domě i v Kongresu reagoval nadšeně. „Ve skutečnosti to může být jen pozitivní, jsem optimista,“ okomentoval hlasování amerických voličů.
Těžaři doufají, že nová federální vláda zruší řadu omezujících pravidel, která měla chránit přírodu v oblastech, kde se těží fosilní zdroje. Šéf lobbistické asociace American Petroleum Institute Mike Sommers věří, že se podaří po čtyřech letech zvrátit nápor nových omezení.
„Pouhý signál od nové administrativy, že chce silný ropný a plynárenský průmysl ve Spojených státech, bude impulsem pro získání investic, které sektor potřebuje k dalšímu růstu,“ je přesvědčen Sommers.
Olejáři očekávají, že Trump začne zase vydávat nové licence pro těžbu v Mexickém zálivu a na dalších federálních pozemcích v Americe, dá zelenou pro stavbu nových terminálů pro LNG. Mají také padnout omezení pro emise z výfukových plynů pro osobní vozy, rozvolnit se má ochrana ohrožených rostlinných a živočišných druhů.
Pro průmysl má být dobrou zprávou i plánované snížení sazeb firemních daní. Agentura S&P očekává, že se příští rok průměrná těžby ropy zvýší na 13,6 milionu barelů ropy denně, letos se produkce pohybuje na úrovni 13,2 milionu barelů za den.