Konec bohémského mejdanu
Největší alternativní dodavatel energií Bohemia Energy padl. Konec ještě nedávno superziskové skupiny svědčí o extrémní situaci na energetickém trhu
redaktor
Bohemia Energy po patnácti letech končí. Po sobě zanechává 900 tisíc zákazníků, mezi kterými nejsou jen domácnosti, ale i řada samospráv a škol. Ti všichni nyní přecházejí pod takzvané dodavatele poslední instance, ovšem za ceny násobně vyšší, než měli nasmlouvány u Bohemie a jejích dceřiných firem. Mnoho z nich se kvůli tomu může dostat do finanční tísně.
Působení zakladatele skupiny Jiřího Písaříka a jeho na veřejnosti neviditelné ženy Hany nešlo nikdy vnímat černobíle a dnes jsou za pád skupiny po právu kritizováni. Faktem však je, že nebýt „Bohemky“ a spol., platili bychom za energie mnohonásobně více po celých uplynulých patnáct let.
Dravci energetického trhu
Písaříkovi jako jedni z prvních rozpoznali příležitost, jakou nabízela liberalizace trhu s elektřinou. Strnulý trh ovládaný několika dominantními výrobci se náhle otevřel novým dravým hráčům. Bohemka zvolila pro nábor zákazníků kontroverzní podomní prodejce, jejichž metody šly často daleko za hranice morálky. Ale fungovalo to a už v roce 2010 dodávala Bohemia Energy elektřinu více než sto tisícům zákazníků. Byla tak první, kdo začal vážně šlapat na paty firmám ČEZ, E.ON či Pražská energetika. Ty musely reagovat, zahýbat s tarify a zlevnit, když už ne dorovnat ceny.
Inspirována úspěchem Bohemie, vynořila se řada dalších dodavatelů s často ještě mnohem drsnějšími metodami. Ne pro všechny bylo na trhu místo. Bohemia často spolkla menší hráče typu Europe Easy Energy, Českého energetického centra, X Energie nebo naposledy Energie ČS. Touto metodou rozšiřovala řady svých zákazníků poté, co se potenciál podomních naháněčů vyčerpal.
Manželům Písaříkovým to pomohlo k 32. pozici v žebříčku nejbohatších Čechů magazínu Forbes a k majetku v hodnotě sedmi miliard korun. Skupina Bohemia Energy tak mnoho let platila za atraktivní nevěstu, kterou si namlouvali ostatní magnáti v energetice. Obrovská zákaznická báze imponovala Danielu Křetínskému i Karlu Komárkovi. Písaříkovi ale neprodali, vždy – tedy až do dnešních dní – totiž věřili v potenciál trhu. Ještě loni skupina utržila 23 miliard korun a zisk EBITDA atakoval miliardu korun. Na účtech firmě leželo přes 1,5 miliardy korun. Ani měkký polštář ji však neochránil před prudkým růstem cen energií na burzách, proti kterému nebyla zajištěna.
V minulosti Písaříkovi odrazili nejeden nepřátelský útok. Vyhrocené bylo zejména tažení zakladatele skupiny Arca Pavola Krúpy, který se spojil s někdejším elitním prodejcem Bohemky Tomášem Bártou. Ten se mnoho let, vlastně dodnes, u soudů různých úrovní dožaduje desetiny skupiny. V poslední fázi převzal pozici ostřelovače Písaříkových pražský vymahač pohledávek Petr Bujnoch. Ten nepřímo převzal nároky po Bártovi, který mezitím zkrachoval. Tyto spory – které postupem let přerostly v nelítostnou a dost osobní partii – zřejmě neskončí ani krachem Bohemia Energy.
Další miliardový krach
Co bude se skupinou dál, není jasné. Ve středu operátor trhu OTE oznámil, že zákazníci většiny společností ze skupiny přecházejí pod dodavatele poslední instance. Tím de facto přišla Bohemia Energy o svou nejcennější část, zákaznické portfolio. Že se ho nepodařilo zachránit či prodat, svědčí o extrémní situaci na energetickém trhu, kdy se dodávka draze nakoupených energií zákazníkům s „levnými“ kontrakty nikomu nevyplatí.
Výjimkou je jen Amper Market, který skupina koupila před třemi lety od podnikatele Jana Palaščáka. Jde také o jedinou společnost skupiny, jejíž web stále funguje. Na rozdíl od ostatních firem disponuje Amper Market kontrakty na nákupy přímo s výrobci, což může být nakonec i jediná hodnotná část celé Bohemia Energy.
Budoucnost ostatních firem Bohemia Energy neupřesnila, oznámila však, že v insolvenci určitě neskončí. „Pro utlumení činnosti jsme se rozhodli právě z důvodu, aby k insolvenci nedošlo a my mohli vyrovnat veškeré závazky,“ prohlásil Jiří Písařík. Dostojí prý všem svým závazkům, ať už se to týká dodavatelů, zaměstnanců, bank, či zákazníků. Těm prý vrátí veškeré přeplatky.
Tím si je však málokdo jist. „Bude velký konkurz, budou miliardy pohledávek klientů, zahučí i distributoři a nejspíš i banky,“ předpokládá zdroj z energetického trhu. Písaříkovým se nakonec může hodit, že už roky spolupracují s advokátem Petrem Kuhnem, který dosud dirigoval jejich právní obranu před nepřátelskými nájezdníky. Kuhn je ale v první řadě uznávaným odborníkem na insolvence, který aktuálně zastupuje investiční skupinu Arca a také někdejšího investora v módě Michala Mičku.