Profimedia.cz
Když trenér vidí hráče s přesností počítače
Díky technologii od SAP mají kouči v NHL v reálném čase neskutečné množství údajů o svých hráčích
šéfredaktor
Běží polovina deváté minuty první třetiny. Téměř sedmnáct tisíc diváků v zaplněné pražské O2 areně žene dopředu „domácí“ San Jose Sharks, kteří ovšem v úvodním duelu nové sezony NHL prohrávají s Nashville Predators 0:1. Najednou puk propadne na levou stranu brankoviště Predators, nejrychleji se k němu dostane Tomáš Hertl a perfektně ho zvedne do vinglu, brankář je bezmocný a Hertl se může s celou bouřící arénou radovat. Trenér Sharks David Quinn má očividně radost, ale překvapený moc není. Ví, že právě v tomto prostoru a v těchto situacích je Hertl z jeho týmu nejlepší. A na rozdíl od minulých trenérských generací by ho kvůli tomu ani nemusel sledovat den co den na tréninku, stačí nahlédnout do aplikace SAP-NHL Coaching Insights.
„Stejně jako v byznysu i ve sportu dnes platí, že je skrz naskrz protkán technologiemi. A ten, kdo dokáže tato data sbírat, zpracovat a podle nich se rozhodovat, získává velkou výhodu. NHL využívá řadu řešení SAP, která jí pomáhají inovovat, a najít tak novou přidanou hodnotu pro týmy i fanoušky jednoho z celosvětově nejoblíbenějších sportů, který má širokou základnu i u nás v Česku,“ říká Hana Součková, generální ředitelka SAP ČR.
Působí to snad trochu přetechnizovaně a leckdo by mohl namítnout, že to hře ubírá jisté kouzlo a punc umění, ale faktem je, že data – obrovské množství dat – pomáhají hráčům a trenérům se zlepšovat. Ve všem. Sledovací technologie (senzory jsou v puku, spoustu jich na sobě mají všichni hráči i rozhodčí a po stadionu jsou rozmístěny desítky kamer a snímačů) zaznamenává v každém okamžiku každý pohyb všech aktérů. Záplavu údajů (na jedno utkání připadá v průměru třicet gigabytů dat) z nesmírně rychlé hry zpracovává databáze SAP HANA Cloud a v reálném čase je dodává do aplikací používaných trenéry, hráči i fanoušky. To jsou ty tablety, na nichž asistenti hráčům či jeden druhému v průběhu zápasu cosi ukazují. Může to být skutečně cokoli, od „obyčejné“ brankářské statistiky přes rychlost bruslení a čas strávený na ledě po úspěšnost na bully (ovšem detailní – proti komu, ve kterém místě pro vhazování, za jaké situace) nebo schopnost prosadit se z konkrétního místa v útočné třetině. To všechno se zkoumá – a ovlivňuje rozhodování – ne v příštím zápase, ale hned teď. Jádrem systému je SAP Analytics Cloud, který data třídí, Coaching Insights App je vizualizuje a SAP HANA Cloud poskytuje výpočetní výkon a úložný prostor, který umožňuje, aby trenéři měli data k dispozici skutečně v reálném čase.
Kdo byl lepší, Orr, nebo Jágr?
Využívání čísel a statistik ve sportu není ničím novým, zvlášť v USA. Takový baseball, basketbal či americký fotbal si bez nich málokdo představí. Běžně se uvádějí i v případě NHL, která letos oslaví 105 let existence. Co je však pozoruhodné, skutečně kvalitní data měla NHL donedávna k dispozici až od roku 1987, předchozích sedmdesát let zůstávalo předpotopně analogových – na rukou vyplňovaných kartičkách ze zápisů z každého utkání, kde občas chyběly i tak samozřejmé věci, jako kdo přihrál na gól. To se začalo měnit od roku 2014, kdy se NHL dohodla se SAP na vybudování komplexní cloudové databáze a zpětné digitalizaci celého archivu. Na NHL.com díky tomu vznikla obří databáze, v níž mohou fandové bleskově srovnat největší legendy, jako jsou Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Gordie Howe, Bobby Orr nebo Jaromír Jágr, s hvězdami současnosti. Funguje to, NHL.com/stats eviduje ročně přes sto milionů návštěv.
SAP
Při zavádění technologie se kladl mimořádný důraz na uživatelskou přístupnost, nejen pro fanoušky, ale i pro hráče a kouče. „Ať už je technologie jakkoli vyspělá, nesmíme zapomenout, že koncovým uživatelem je vždy člověk. Právě jemu by měly systémy a aplikace ulehčovat práci zejména tím, že zautomatizují rutinní činnosti. Trenéři se pak mohou věnovat taktice na zápas, práci s psychikou hráčů a dalším aktivitám, které jsou klíčové pro vítězství jejich týmu,“ doplňuje Součková.
Ve výsledku tak všichni mají po ruce data v rozhraní, které se tolik neliší od toho, na co jsou zvyklí například z videoher, ať už jsou to ty sportovní (například NHL 23), nebo sportovněmanažerské (Hockey Manager 8). Ostatně zejména o hráčích se ví, že tyto hry hrají často a rádi.
Kluby z NHL nejsou jediné, kdo platformu SAP Sports and Entertainment využívá. Gigabyty sportovních dat pomáhají mimo jiné basketbalové NBA, tenisové WTA nebo mnoha týmům ve fotbalové Bundeslize a Premier League.
Pochopit vlastní dopady
Sběr a analýza sportovních dat nejsou to jediné, co SAP pro NHL dělá. Hokej je energeticky nesmírně náročný sport a jako takový produkuje značné množství skleníkových plynů. V souladu s posledními trendy NHL usiluje o snížení takzvané uhlíkové stopy, a SAP pro ni proto vyvinul platformu zvanou NHL Venue Metrics.
Toto komplexní cloudové řešení umožňuje NHL měřit a analyzovat uhlíkovou stopu vytvářenou jejími kluby – hlavně jde o provoz stadionů. NHL Venue Metrics umožňuje analyzovat mimo jiné spotřebu elektřiny, vody, množství odpadu a recyklaci.
NHL si spočítala, že provoz stadionů jejích klubů představuje zhruba sedmdesát procent uhlíkové stopy celé ligy. SAP proto dostal za úkol navrhnout technologické řešení, které by snížilo ekologické dopady fungování klubů. „Nástroj NHL Venue Metrics je přelomová inovace, která nám pomáhá pochopit vliv na životní prostředí a udělat si představu, jak bychom mohli zlepšit své ekologické dopady,“ říká Omar Mitchell, viceprezident NHL pro udržitelnou infrastrukturu a růstové iniciativy.