Hrot24.cz
Kapka beznaděje

Profimedia.cz

Kapka beznaděje

Místo medicínské revoluce gigantický podvod. Soud v ostře sledované kauze Theranos odsoudil kdysi nejmladší americkou miliardářku

Adam Štěpánek

Elizabeth Holmesová se zapíše do byznysových dějin. Ovšem úplně jinak, než si asi myslela a než jak se dlouhé roky zdálo. Stala se názorným příkladem odvrácené strany Silicon Valley. V jejím příběhu nejde o tvrdá data, ale o kouzlo osobnosti, ničím nepodloženou bezbřehou důvěru investorů a ochotu znovu a znovu zavírat oči před obřími ztrátami ve víře, že jednou bude líp. Nebude. Protože šlo o jeden obrovský podvod.

Ještě před pár lety byznysová superstar, považovaná za ženskou reinkarnaci Steva Jobse, je dnes na dně. A na cestě do vězení. Sebevědomou tvář z obálek časopisů Forbes či Bloomberg Businessweek vystřídaly záběry nervózní unavené ženy v roušce na cestě k soudu. Tři měsíce se tam projednávala kauza, v níž Holmesová čelila obvinění z rozsáhlého podvodu na investorech, které měla připravit o 700 milionů dolarů lží o revoluční technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Získanými prostředky podle obžaloby financovala vlastní luxusní život. Stejně jako její někdejší byznysový i milostný partner Ramesh Balwani, kterého soud čeká v únoru.

Federální žalobci na základě výpovědí svědků a s mnoha důkazy soudu vykreslili Holmesovou jako šarlatánku a chorobnou lhářku, posedlou slávou a bohatstvím. K soudu předvolali 29 svědků, včetně bývalých zaměstnanců Theranosu, ale třeba i někdejšího ministra obrany v Trumpově vládě Jamese Mattise, který působil v představenstvu společnosti. Ten Holmesovou popsal jako „bystrou, výřečnou a oddanou“ ženu. Později mu ale měla vadit nedostatečná transparentnost vedení společnosti a také fakt, že představenstvu nebyla vysvětlována zásadní témata.

Dnes sedmatřicetiletá podnikatelka se zase překvapivě nechala předvolat v roli svědkyně a samu sebe popisovala jako průkopnici a vizionářku, která se dokázala prosadit ve tvrdém, muži ovládaném prostředí Silicon Valley. Vinu se snažila svalit na Balwaniho, jenž ji údajně emocionálně i sexuálně zneužíval a řídil prakticky celý její život, od stravovacích návyků po přesnou dobu spánku či diktování, s kým se může a nemůže stýkat. Balwani taková nařčení odmítá a naopak už dlouhou dobu označuje za hlavního viníka dobře skrývaného podvodu právě Holmesovou.

Porotce u kalifornského soudu emocionální vystoupení Holmesové nepřesvědčilo. Shodli se na její vině ve čtyřech bodech obžaloby, v dalších čtyřech je podle nich nevinná a ve třech bodech nedošli k jednotnému stanovisku. Za každý z bodů obžaloby jí přitom hrozilo dvacet let odnětí svobody, pokuta 250 tisíc dolarů a náhrada způsobených škod.

Zámořští experti na justici neočekávají, že by se její trest měl pohybovat kolem nejvyšší sazby, vězení se ale nejspíš nevyhne. V nejbližší době tak bude odloučena od svého syna, kterého porodila loni v červenci, což byl mimochodem i důvod, proč se soud odkládal.

Trpělivost a raketový vzestup

Holmesová naskočila do světa byznysu už v devatenácti letech. V březnu 2004 ukončila ve druhém ročníku studium chemického inženýrství na Stanfordu, aby se mohla věnovat svému startupu Theranos (složenina ze slov „therapy“ a „diagnosis“). Zásadním momentem pro firmu i její soukromý život bylo září 2009, kdy si jako svou pravou ruku přivedla téměř o dvacet let staršího Balwaniho.

Jestli se Holmesová něčím lišila od záplavy „rychlokvašek“ ze Silicon Valley, pak trpělivostí. Značku Theranos dlouho budovala, než s ní v září 2013 vyjela ven. Pozornost médií si vysloužila oznámením dlouhodobého partnerství s největším americkým lékárenským řetězcem Walgreens, který měl výhledově nabízet revoluční krevní testy ve všech svých pobočkách po USA.

Dohoda s lékárenským gigantem dodala Theranosu kredibilitu. Další vývoj byl překotný. Už o rok později Holmesovou zařadil magazín Forbes do žebříčku miliardářů, když hodnotu jejího majetku ocenil na 4,5 miliardy dolarů. Vycházející byznysová hvězda se tak stala nejmladší „selfmade“ miliardářkou na světě. Její firma pak koncem roku 2014 oznámila, že od investorů získala na provoz 400 milionů dolarů. A další stamiliony rychle přibývaly.

Naletěl i Kissinger

Celá kauza Theranos je zajímavá především tím, kdo všechno v ní naletěl. Holmesová si evidentně oblíbila bývalé ministry, od nichž si patrně slibovala, že jejímu projektu dodají věrohodnost (nemýlila se). Kromě Mattise působil v představenstvu firmy další bývalý ministr obrany William Perry a zasedali v něm i dva dřívější ministři zahraničí: kromě George Shultze i Henry Kissinger. Jeden z nejoceňovanějších diplomatů USA o Holmesové dokonce prohlásil, že může proměnit zdravotní péči po celém světě. Svého právníka Daniela Mosleyho pak přesvědčil, aby se blíže seznámil s chodem společnosti a poskytl mu zpětnou vazbu. Stačila jediná schůzka s Holmesovou a sám Mosley investoval šest milionů dolarů…

Charismatická Holmesová o věhlasné investory hodně stála. Podařilo se jí přesvědčit například i Larryho Ellisona, zakladatele společnosti Oracle a dlouhodobě jednoho z deseti nejbohatších lidí světa. Prostředky Theranosu poskytli také mediální magnát Rupert Murdoch či rodina bývalé ministryně školství USA Betsy DeVosové. Dnešní šéf Bílého domu Joe Biden v roce 2015, kdy byl viceprezidentem Baracka Obamy, označil Theranos za „laboratoř budoucnosti“.

V témže roce ale přišel zlom. Deník The Wall Street Journal (WSJ) totiž začal vydávat sérii článků opřenou o výpovědi bývalých zaměstnanců. Na Theranos „prasklo“, že svou revoluční technologii používá jen na minimum testů a drtivou většinu provádí klasicky nitrožilně. Krevní testy navíc měly být nespolehlivé. Holmesová se sice bránila, a dokonce vystoupila na tiskové konferenci pořádané WSJ, firmu ani sebe ale věrohodně obhájit nedokázala.

Pak už se spustila lavina, a jak rychle Theranos vystoupal, tak rychle padl. V červnu 2016 Forbes upravil hodnotu majetku Holmesové: ze zmíněných 4,5 miliardy dolarů na nulu. Hodnota společnosti spadla z devíti miliard dolarů na 800 milionů.

Dívka, která nemrká

Padající Holmesovou začala okamžitě ostřelovat média a z výpovědí bývalých zaměstnanců se začal skládat až bizarní osobnostní profil. Víte třeba, že Holmesová skoro vůbec nemrká? Vytřeštěný výraz jí prý pomáhal při přesvědčování obchodních partnerů, zároveň ale děsil kolegy. Při obchodních jednáních údajně používala nepřirozeně hluboký hlas. Aby byl obraz podivínské šéfky kompletní, doplnilo ho svědectví, podle něhož Holmesová přesvědčovala své okolí, že její sibiřský husky je ve skutečnosti vlk.

Když pak v roce 2018 americký regulační úřad SEC zažaloval Theranos za masivní podvod, rozpadla se krachující firma definitivně. A pro Holmesovou začaly kritické tři roky, které vyvrcholily až u soudu.

Holmesová si přesto udržela velké množství oddaných příznivců, mezi nimiž má až kultovní postavení. Řada z nich vidí za celým procesem spiknutí patriarchátu proti ženě, která jen chtěla narušit dominanci mužů v nejvyšších patrech byznysu. Na soudní přelíčení ji pravidelně chodily podporovat členky skupiny „Holmies“, některé z nich s jejím typickým sestřihem a v černém roláku, dalším poznávacím znamení (mimochodem, „obšlehnutém“ od Steva Jobse). Na její podporu si pak fanoušci mohli přes internet koupit trička a mikiny s nápisem „They Hate to See a Girlboss Winning“ (Nesnáší, když dívka v roli šéfky vyhrává).

Soud ovšem žádné spiknutí neodhalil, a příběh ambiciózní mladé byznysmenky tak patrně skončí vězením. Jeho dvojí interpretaci už chystá Hollywood. Kromě seriálu The Dropout s Amandou Seyfriedovou v hlavní roli se chystá i celovečerní film v režii Adama McKaye, v němž si Holmesovou zahraje Jennifer Lawrencová.

Takže to vlastně Elizabeth Holmesová dokázala. Je slavná, točí se o ní filmy. Skoro se nabízí otázka: Kdo z vás to má? 

Související články