prezident Joe Biden a Kamal Harris

foto: Shutterstock.com

Kamala Harris: Možná nová kandidátka demokratů s vazbami na technologický průmysl

Po odstoupení prezidenta Joe Bidena z volebního klání se viceprezidentka Kamala Harris jeví jako potenciální nová kandidátka Demokratické strany pro nadcházející volby. Biden vyjádřil Harrisové „plnou podporu," zatímco ona sama uvedla svůj záměr získat nominaci strany.

Michael Skřivan

Michael Skřivan

šéfredaktor

Harris, která se narodila v Oaklandu, má kořeny v oblasti Bay Area a dlouhodobé vazby na technologický průmysl. Její kariéra zahrnuje pozice okresní prokurátorky v San Franciscu a generální prokurátorky Kalifornie, předtím než byla v roce 2016 zvolena do Senátu.

Během své politické kariéry získala Harris podporu významných osobností technologického sektoru, včetně investorů Johna Doerra a Rona Conwaye. Jako prezidentské kandidátce ji okamžitě vyjádřil podporu spoluzakladatel LinkedInu Reid Hoffman.

Harris však čelí i kritice z technologického odvětví. Někteří lidé tvrdí, že jako generální prokurátorka neudělala dost pro omezení moci rostoucích technologických gigantů, jako je Meta, X (ex-Twitter) nebo Alphabet. Na druhou stranu byla ochotná kritizovat technologické šéfy a vyzývat k větší regulaci.

V otázkách regulace technologií zaujímá Harris umírněný postoj. Místo volání po rozbití velkých technologických společností navrhuje jejich regulaci s cílem chránit soukromí uživatelů. Jako viceprezidentka také hovořila o potřebě regulace umělé inteligence, přičemž zdůraznila, že ochrana veřejnosti a podpora inovací se nevylučují.

Pokud bude Harris nominována, bude představovat kandidátku s jedinečnou kombinací zkušeností z právní oblasti, politiky a znalostí technologického sektoru. Její postoj k regulaci technologií a AI bude pravděpodobně jedním z klíčovým témat v případné prezidentské kampani.