Vypustit do světa co nejvíc více či méně vágních předpovědí a pak se hlásit jen k těm, které náhodou vyjdou. Klasická strategie „jasnovidců“
Foto: Shutterstock.com
Budoucnost
Předpověděla prý 11. září i atentát na JFK. Děsivé varování má americká věštkyně i pro letošek
Jeane Dixonová patří do kánonu moderních následovníků Nostradama. Jejími děsivě zábavnými svědectvími se lidé nechávají buď unést, nebo nad nimi jen mávnou rukou. Údajně předpověděla atentát na prezidenta Kennedyho i útok na Světové obchodní centrum v New Yorku v roce 2001. Americká Sybila ale mnohokrát minula terč, což je dobrá zpráva. Pro letošek, plus minus jedenáct let, totiž její věštba počítá s invazí Číny do Ruska a Evropy.
ptk
Narodila se v roce 1904 ve Wisconsinu, vyrůstala ale v Missouri a Kalifornii. Tam podle svých pamětí jako mladá dívka potkala cikánku, která jí věnovala křišťálovou kouli a četla jí z ruky. V dlani měla Jeane vepsáno, že bude jednou velkou jasnovidkou.
Horoskopy a věštbami se skutečně živila. V roce 1956 napsala do časopisu Parade Magazine, že volby v roce 1960 ovládne demokratický kandidát, na kterého bude ještě během jeho prvního funkčního období spáchán atentát.
Dixonová později uvedla, že měla vizi, v níž dokonce zaznělo i jméno vraha – Oswald. V dokumentu The Man Who Saw Tomorrow (Muž který znal zítřek) tvrdila, že se pokusila prezidenta Johna F. Kennedyho před cestou do Dallasu neúspěšně varovat.
Fanoušci berou jako potvrzení jejích schopností i proroctví, které popsala ve svých memoárech A Gift of Prophecy: The Phenomenal Jeane Dixon (Dar věštby, Neobyčejná Jeane Dixonová). V knize z roku 1971 je zmínka, že v neurčené budoucnosti někdo provede teroristický útok na newyorský mrakodrap.
Dokázala tedy odhadnout útok na Dvojčata z 11. září 2001 – a měla by veřejnost se zatajeným dechem číst všechna její vidění? Americký profesor matematiky John Allen Paulos z Univerzity Temple je k tomu skeptický.
Všiml si totiž tendence Dixonové a jejích fanoušků vyzdvihovat jen její údajně vydařené předpovědi a zcela ignorovat ty, které nevyšly. Jev selektivní paměti dokonce nazval efektem Jeane Dixonové.
I kanadsko-americký autor knihyThe Mask of Nostradamus (Nostradamova maska) James Randi upozorňuje na oblíbenou metodu proroků vypustit do světa co nejvíce predikcí a pak se hlásit pouze k těm, které náhodou vyšly.
Seznam nepovedených vizí Dixonové je podle Randiho velmi dlouhý. Špatně například odhadla, že se prezident Richard Nixon oklepe z aféry Watergate a vrátí se do úřadu, kanadský ministerský předseda Justin Trudeau zase měl být spíše Justýnou – předpověděla totiž narození holčičky. Stále také čekáme na začátek třetí světové války, kterou měli v roce 1958 zahájit Číňané.
Číny se ostatně týká i proroctví pro blízkou budoucnost. Věštbu svěřila knize My Life and Prophecies (Můj život a má proroctví) z roku 1969. Někdy mezi lety 2025 a 2036 by podle ní měla vypuknout válka mezi Ruskem a Čínou.
Asijská země nakonec ovládne značnou část severu Ruské federace a následně postoupí přes Finsko, Norsko, Švédsko a Dánsko a zastaví se až na německé hranici. Vzhledem k tomu, že jsou všechny zmíněné země v NATO, znamenalo by to očekávaný konflikt globálních rozměrů.
Z hlediska vědy, statistiky a zdravého rozumu však nemá smysl dělat si s předpovědí starosti.