Jako ve filmu Gravitace. Astronauti na ISS se museli krýt před troskami ruského satelitu
Podle pravidel se astronauti uchýlili do vesmírných lodí, kterými přiletěli na ISS, aby stanici v případě nouze mohli rychle opustit.
Náhlý rozpad ruského satelitu donutil astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přemístit se do kosmických lodí. Podle agentury Reuters to uvedl americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Není ale jasné, co způsobilo potíže satelitu, který je už několik let nefunkční.
Rozpad nastal podle amerických úřadů ve středu kolem šesté hodiny odpolední středoevropského času. Americké velitelství vesmírných operací uvedlo, že zaznamenalo stovku kusů rozpadlého satelitu. Podle velitelství nyní tyto trosky nepředstavují hrozbu, situaci však nadále monitoruje.
Ústředí NASA vydalo varování pro astronauty na ISS ve čtvrtek ve tři hodiny nad ránem. Podle pravidel se astronauti uchýlili do vesmírných lodí, kterými přiletěli na ISS, aby stanici v případě nouze mohli rychle opustit. Zhruba po hodině se mohli vrátit k obvyklé činnosti.
Situaci zaznamenala i specializovaná firma LeoLabs, podle níž se z ruského satelitu uvolnilo přes 100 kusů trosek. Firma uvádí, že šlo o družici Resurs-P1. Ta byla vypuštěna v roce 2013 pro pozorování Země. Podle agentury Reuters byl satelit vyřazen z provozu v roce 2022.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos, které satelit patřil, situaci pro agenturu Reuters nekomentovala. Podle odborníků, které agentura Reuters oslovila, mohlo dojít například k explozi zbytků paliva.
„Těžko se mi věří, že by použili (Rusové) tak velký satelit jako cíl pro raketu proti satelitům,“ uvedl specialista Jonathan McDowell. Připomněl tak situaci z roku 2021, kdy Moskva sestřelila svůj vlastní satelit za použití rakety, což vyvolalo silnou kritiku.
Na dlouhodobé misi na ISS je obvykle sedm astronautů. V současnosti jsou na stanici i dva další astronauti, kteří přiletěli vesmírnou lodí Starliner firmy Boeing 6. června. Jednalo se o první úspěšný let tohoto plavidla na ISS. Původně měla dvojice astronautů zůstat ve vesmíru jen týden, její návrat se však už několikrát posunul.