Vladimir Putin

foto TPYXA_ILLUSTRATION / Shutterstock.com

Krutá ironie osobnosti roku časopisu Time: letos Zelenskyj, před patnácti lety Putin

Ten, koho američtí novináři kdysi chválili za stabilizaci Ruska, dokázal během necelého roku svou zemi rozvrátit a udělat z ní mezinárodního vyvrhele.

Jan Němec

Jan Němec

redaktor

Ankety, v nichž různá média pravidelně vyhlašují nejvýznamnější osobnosti roku, mají letos většinou stejného vítěze. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který na začátku ruské invaze odmítl bezpečný azyl na Západě a stal se hlavním symbolem odporu napadené země, je jasnou volbou. Naposledy ho za hlavní osobnost roku označil také jeden z nejznámějších světových časopisů, americký magazín Time.

Jak bylo řečeno, díky klíčové roli, kterou Zelenskyj ve válce sehrál, není tato volba překvapivá. Pikantní je ale z jiného důvodu. Ukrajinská hlava státu získala stejné ocenění, kterým Time v minulosti poctil i jejího dnešního hlavního rivala. Ruského prezidenta označil za osobnost roku 2007.

Pravda, časopis Vladimira Putina nevychvaloval jako demokrata nebo vysloveně kladného hrdinu. Přesto je z textu, který vysvětluje výběr této postavy, cítit respekt k ruskému prezidentovi jako k významné postavě, která pro svou zemi udělala mnoho dobrého.

„Není to ,hodný chlapík‘, ale dokázal výjimečné věci. Je nebezpečný v tom, že se nezajímá o lidská práva a svobody, nezajímá ho svoboda slova. Stará se o stabilitu. Ale stabilita je přesně to, co Rusko potřebuje a proč ho Rusové adorují,“ píše se ve starém vydání magazínu.

Následují slova o vytrvalém vůdci s jasnou vizí. Z dnešního pohledu to působí jako krutá ironie. Ten, koho američtí novináři chválili za stabilizaci Ruska, dokázal během necelého roku rozvrátit ruskou ekonomiku a ze „své“ země udělal mezinárodního vyvrhele, jehož se neštítí jen ty nejodpornější diktatury.

Nejen pro Time by tato ironie mohla být ponaučením do budoucna, že zavírat oči nad temnými stránkami diktátorů a vyzdvihovat ty zdánlivě světlé není úplně prozíravé.