Hrot24.cz
Inspirace Afrikou: Pro nejchudší Čechy kotle na splátky. Proti znečištění funguje jen cukr a bič, říká Zámečník

foto Hrot

Inspirace Afrikou: Pro nejchudší Čechy kotle na splátky. Proti znečištění funguje jen cukr a bič, říká Zámečník

Přes dvě miliardy dolarů přiklepl nedávný summit čistého vaření africkému kontinentu. Státy, neziskové organizace i velké korporace se snaží ukázat na globální problém, který se dotýká i České republiky.

Pavel Štrunc

Pavel Štrunc

Autor podcastů

V Africe stále 900 milionů lidí topí na otevřených ohništích dřevem nebo dřevěným uhlím, což výrazně přispívá k emisím skleníkových plynů. Tento způsob získávání energie „produkuje zhruba stejné emise jako námořní a letecká doprava dohromady,“ upozorňuje hlavní analytik Hrotu24 Miroslav Zámečník. Navíc je podle něj tento způsob ekologicky neudržitelný a způsobuje výrazné zatížení místních ekosystémů.

Význam čistého vaření přesahuje hranice Afriky. Nedostatek udržitelných způsobů vytápění v Africe přispívá k sociálním a ekologickým problémům, které vedou až k masivní migraci obyvatel směrem do Evropy. I proto mají do Afriky zamířit slíbené peníze.

„Velmi důležitý je ten vstupní kapitál. Ti lidé jej k pořízení moderních vařičů nedají dohromady, vždyť žijí ze dvou dolarů denně. Jinými slovy: jediné, co připadá v úvahu, je, že dostanou plynovou bombu s vařičem a pravidelně za to platí. Prostě splátkový prodej,“ vysvětluje Zámečník.

Střih, pojďme teď tisíce kilometrů do České kotliny, ve které je to během zimy a topné sezóny někdy pořádně cítit. Řekli byste si, že lidé rádi udělají něco pro zdraví své i svého okolí. Přesto řada z nich dál pokračuje v topení tuhými palivy nebo pokusech, jako je slavná ostravská raketa s olejem prolitými pilinami v PET lahvi.

Stát přitom poskytuje štědré dotace na výměnu kotlů. A to až 95 procent. Jenže pro nízkopříjmové domácnosti může být obtížné uhradit i zbývajících pět procent nákladů. Jedním z možných přístupů je zavedení systému splátek, který by umožnil domácnostem kotle zaplatit postupně. „Prostě musíme přijít s nějakou formou splátkového režimu. Když to řeknu napřímo, jde o leasing na kotel,“ popisuje analytik Hrotu24.

Klíčovou součástí řešení má podle Zámečníka být i kontrola toho, čím lidé topí, byť jde o velmi citlivou debatu. Vzít si příklad z „africké cesty“ čistého vaření může přinést nečekané změny i pro české domácnosti, a to při přechodu na ekologičtější způsoby vytápění.

„Inspirace subsaharskou Afrikou se může zdát vzdálená, ale může to fungovat. Ostatně chudí lidé mají stejné problémy, kdekoli na světě jsou. A u nás jsou,“ uzavírá Zámečník. Pusťe si Hrotcast a dozvíte se víc.