Indická koření pod lupou: 12 procent vzorků nevyhovuje standardům
Podle nejnovějších údajů zveřejněných indickými úřady téměř 12 procent testovaných vzorků koření nesplňuje požadované standardy kvality a bezpečnosti. Informace přichází v době, kdy několik zemí podniklo kroky kvůli obavám z kontaminace u dvou populárních indických značek koření.
Úřad pro bezpečnost a standardy potravin v Indii (FSSAI) provedl rozsáhlé testování směsí koření poté, co Hongkong v dubnu pozastavil prodej některých výrobků značek MDH a Everest kvůli vysokému obsahu pesticidů. V reakci na tuto situaci Británie zpřísnila kontroly dovozu indického koření, zatímco další země jako Nový Zéland, USA a Austrálie oznámily, že se problematikou zabývají.
Z celkového počtu 4 054 testovaných vzorků mezi květnem a začátkem července nevyhovělo 474 vzorků stanoveným parametrům, uvádí agentura Reuters. FSSAI uvedl, že přijímá nezbytná opatření proti dotčeným společnostem v souladu s indickým právem, ačkoli konkrétní detaily o postizích nebyly zveřejněny.
Indie jako největší světový vývozce, producent a spotřebitel koření, čelí významné výzvě. Domácí trh s kořením byl v roce 2022 oceněn na 10,44 miliardy dolarů a vývoz koření a výrobků z koření dosáhl v posledním fiskálním roce rekordních 4,46 miliardy dolarů.
Obě zmíněné značky, MDH a Everest, jejichž produkty patří mezi nejpopulárnější v Indii a jsou široce distribuovány v Evropě, Asii a Severní Americe, trvají na tom, že jejich výrobky jsou bezpečné ke konzumaci, zdůrazňuje server Hindustan Times.
Situace vyvolává otázky o bezpečnosti a kvalitě indických kořenících směsí na globálním trhu a zdůrazňuje potřebu důsledné kontroly a dodržování mezinárodních standardů v potravinářském průmyslu.