Huawei se brání: Odpovědnost za bezpečnost leží na operátorech
Čínský technologický obr se kvůli budování 5G sítí nebude v Česku ucházet o bezpečnostní prověrku. Místo toho rozjíždí velkou politickou a právní kampaň.
šéfreportér
S obsáhlou právní studií od známé advokátní kanceláře Toman & Partners a novou mediální ofenzivou se chce čínský výrobce mobilů a datové infrastruktury Huawei dostat zpět do hry o budování tuzemských sítí páté generace.
Rizikovost dodavatelů by podle studie měli primárně hodnotit a řešit samotní operátoři, kteří jsou za bezpečnost sítí zodpovědní. Ty mají podle šéfů Huawei také dostatečné nástroje, jak si bezpečnost sítí ohlídat.
„Připomenu, že Huawei nevlastní žádné frekvence a neprovozuje žádnou vlastní síť, jen dodává prvky na její výstavbu,“ říkl k tomu Radoslaw Kedzia, někdejší šéf českého Huawei, který dnes z pozice viceprezidenta řídí aktivity Huawei v regionu střední, východní a severní Evropy a důrazně apeloval na oddělení politických a právních pohledů na dodavatele síťové infrastruktury.
Reakce čínského výrobce Huawei přichází jen několik dní poté, co vyšlo najevo, že firma nedávno zrušila svou žádost o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné u Národního bezpečnostního úřadu. Jako první s tím přišel Deník N. Nicméně pro spolupráci s českými operátory při budování mobilních sítí 5G v Česku prověrku nepotřebuje.
Firma ale nejen v Česku čelí obvinění, že prostřednictvím jejich technologií může docházet ke špionáži ve prospěch čínského komunistického režimu. To přitom společnost odmítá.
V roce 2018 před používáním softwaru i hardwaru od Huawei varoval také tuzemský Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a situace v Evropě se vůči čínskému technologickému obrovi mezitím dál vyhrocuje.
I proto Toman ve své studii navrhuje takzvaný německý model, který kombinuje technické posouzení a následné politické rozhodnutí za předem stanovených podmínek.
„Prioritou každého státu je zajištění bezpečnosti nově budovaných 5G sítí. To však neznamená, že bychom při tom měli rezignovat na dodržování základních zásad právního státu při posuzování dodavatelů, kteří se na jejich budování chtějí účastnit,“ uvedl Petr Toman.
Aukce frekvencí na sítě 5G by měla proběhnout ještě letos, následné budování sítí v rukou operátorů tedy ve velkém propukne už příští rok. Pro dodavatele technologií tedy příliš času nezbývá. Jaké konkrétní kroky tedy Huawei chystá? Jeho polský manažer Kedzia zatím vyloučil soudní bitvu, nejdříve by i s touto studií v ruce chtěl obejít politiky a příslušné úřady. „My chceme v Česku působit dlouhodobě, máme zde dlouhodobé cíle, takže právní boj pro nás rozhodně není preferované řešení,“ říká k tomu Kedzia.
Průlomem by podle něj mohlo být certifikační schéma NESAS, které se zaměřuje na produkty a zařízení určené pro sítě 4. a 5. generace. Toto schéma je standardizovaným mechanismem hodnocení kybernetické bezpečnosti definovaným organizací GSMA. Dané schéma poskytuje rámec bezpečnostních záruk pro celé odvětví, čímž napomáhá zvýšení úrovně zabezpečení napříč mobilním průmyslem, a je tedy společné pro všechny výrobce, kteří by chtěli do sítě integrovat svá řešení. Právě NESAS by mohl být cestou k posuzování bezpečnosti dodavatelů vzhledem ke svému zaměření na technickou stránku každého výrobku, nikoliv na původ dodavatele. Technologie Huawei splnily podmínky bezpečnostního certifikačního schématu NESAS již v srpnu letošního roku.
„Spravedlivá hospodářská soutěž, nediskriminace a férové podmínky jsou základními kameny prosperující společnosti, která když bude prosperovat jako celek, tak bude prosperovat i jednotlivý občan. Vyloučením Huawei se nezaručí bezpečnější síť, naopak se sníží konkurence na trhu, zvýší se náklady na výstavbu 5G sítě a zpozdí se proces digitalizace. Za bezpečnost sítí jakékoliv generace zodpovídá vždy a pouze operátor a nikoliv dodavatel technologií,“ opakuje Radoslaw Kedzia.
Jestli bude současná kampaň Huawei stačit na změnu atmosféry v ostře sledovaném tématu, je více než nejisté. Bez ohledu na rozsáhlou právní studii, nejrůznější bezpečnostní certifikace a paletu zručně postavených argumentů hlavní slovo zde bude hrát přece jen politika. A právě teď česko-čínské vztahy nejsou tou nejsilnější kartou.