Gladiátor 2 nadchl kritiky, ale historici si rvou vlasy. Šílený nesmysl, kritizují zjevné chyby
Velkolepé pokračování oceňovaného filmu Gladiátor vtrhne do kin již v polovině listopadu a kritici, kteří se zúčastnili prvních projekcí, jsou nadšeni. Lidé, kteří se však historií profesionálně zabývají, neskrývají zklamání. Nepřesností je ve snímku prý tolik, že nad nimi nelze jen tak mávnout rukou.
„Velkolepá, krvavá akční podívaná, která navazuje na odkaz originálu. Film nabízí nádherné scény a spoustu epických bitev. Herec Paul Mescal září. A Denzel Washington svou roli hraje s nadšením, jako by si to opravdu užíval,“ napsal v oslavném článku novinář Scott Menzel z filmového webu Rotten Tomatoes.
A není ve své chvále osamocený. Podle řady kritiků režisér Ridley Scott důstojně navázal na skvělý film z roku 2000 s hlavní postavou ztvárněnou Russellem Crowem. Zatímco filmoví publicisté neváhají a označují Gladiátora 2 za film roku, historici jen nechápavě vrtí hlavou.
Scenáristé prý popustili uzdu představivosti až příliš, což vedlo k historicky nepřesnému snímku, u něhož je prý nejlepší vypnout hlavu a zapomenout na to, co jsme se učili na základní a střední škole.
Podle profesorky Shadi Bartschové, historičky z americké University of Chicago, je Gladiátor 2 stručně řečeno „totální hollywoodský nesmysl“. Nepřesný není jen celý film, ale chyby lze najít i v krátkých upoutávkách. Sledování filmu je pro ty, kteří se v historii trochu orientují, prý až „vyčerpávající“.
Profesorku nadzvedla ze židle scéna, kde je zobrazen Říman, jak pije šálek čaje v kavárně a čte noviny. Ty však v době zasazení snímku ještě neexistovaly. První dokumentovaný zpravodaj byl vydán až v roce 1566 v Benátkách, což je přibližně 1355 let po období, ve kterém se Gladiátor 2 odehrává, tedy v roce 211 n. l.
„Měli sice denní zpravodajství – Acta Diurna – ale to bylo vytesané a umístěné na určitých místech. Museli jste k němu dojít, nemohli jste ho držet v kavárně. A také neměli kavárny!“ rozvášnila se Bartschová pro on-line deník The Hollywood Reporter.
V jednom z trailerů se také ukazuje žralok jako zajímavý soupeř gladiátorů. Římané se k tomuto oceánskému protivníkovi vyjadřují, profesorka se ale domnívá, že ani to by se v dané éře nestalo. „Nemyslím si, že Římané věděli, co je to žralok.“
Uznala však, že Římané znali nosorožce, který se rovněž objeví v traileru. Prý je dokonce pravděpodobné, že ho jednou přivedli do Kolosea. „Martialis napsal v roce 80 n. l. báseň o nosorožci, který vyhazuje býka do vzduchu,“ říká odbornice, která je díky několika knihám o starověkém Římě i mezinárodně uznávaná.
Podobně si na fóru Reddit diváci utahují nebo se naopak čílí nad tím, jak režisér a scenárista přistoupili k historickému tématu. Sám Ridley Scott však ukázal, že mu je veškerá kritika tohoto typu lhostejná. „V roce 2024 už je to všechno jen spekulace,“ řekl Scott pro The Hollywood Reporter. Historickými detaily se prý štáb příliš nezabýval; klíčový byl kvalitní příběh a kvalitní herecký výkon.
Aby byl film Gladiátor 2 úspěšný, budou se na něj muset stát v kinech fronty. Podle dostupných informací do něj studio Paramount investovalo bezmála 350 milionů dolarů.
Jednička byla kasovně úspěšná: stála sto tři miliony dolarů a celosvětově v kinech vydělala přes 450 milionů dolarů. Získala Oscary za nejlepší film, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, zvuk, kostýmy a vizuální efekty.