Jak jste se dnes vyspali? Kvalitu spánku řeší stále více lidí, a máme k tomu k dispozici moderní technologie, například chytré prsteny a hodinky vybavené speciálními senzory. Nekvalitní spánek pak podle řady výzkumů může souviset se zhoršeným duševním zdravím; například děti ve škole se hůře soustředí a mají problémy osvojit si vyučovanou látku.
Velkou pozornost věnují tématu spánku populární američtí influenceři na sociální síti TikTok. Ti svým sledujícím přinášejí životní „hacky“, které prý mohou pomoci zkvalitnit spánek, tedy dosáhnout optimálního střídání jednotlivých fází spánku a správné délky pro efektivnější regeneraci těla i ducha. A na co tedy mladí TikTokeři přišli?
Někteří influenceři například začali spolupracovat s výrobci a prodejci potravin a doplňků stravy zaměřených na hořčík. Ten je důležitý pro zdraví kostí a zubů, a jeho nedostatek se může projevovat zvýšenou únavou a vyčerpáním. Hořčík je klíčový pro více než 300 chemických reakcí v těle. I když influenceři před spaním konzumují funkční limonády obohacené o hořčík nebo doplňky stravy, odborníci upozorňují, že jeho efekt na kvalitu spánku je sporný. Lékárník a odborník na doplňky stravy Phil Day pro magazín Newsweek řekl, že souvislost hořčíku a kvalitního spánku zatím nebyla prokázána.
„Doplnění hořčíku může pomoci těm, kdo ho mají nedostatek. Hraje roli při relaxaci svalů a uklidnění nervového systému. Důkazy o jeho přímém vlivu na kvalitu spánku však chybí,“ říká Day a varuje před vysokými dávkami hořčíku, které mohou způsobit zažívací problémy a spánek tak ve výsledku spíše narušit. Lepším způsobem je získávat hořčík z běžné stravy. Najdeme ho v ořeších, semínkách, fazolích, rýži a zelené listové zelenině.
Dalším trendem je zalepování úst speciální páskou, takzvaným tejpem. Tato metoda se již delší dobu zmiňuje jako způsob, jak předejít chrápání tím, že odrazuje od dýchání ústy. Některé zdroje uvádějí, že chrápání může snižovat kvalitu spánku a poškozovat zuby.
Expert Day však před tímto trendem, který někteří TikTokeři označují za „absolutní přelom“ ve spánkové hygieně, varuje. „Koncept zalepení úst spočívá v tom, že dýchání nosem snižuje chrápání a zlepšuje kvalitu spánku. Bohužel existuje jen málo důkazů, které by to podporovaly. Navíc to může být velmi nebezpečné pro některé lidi, zejména pro ty, kteří trpí spánkovou apnoí,“ říká Day. Spánková apnoe je porucha způsobená opakovanými zástavami dechu během spánku. Pokud si takový člověk zalepí ústa, může mu tento trend ohrozit život.
Velmi populárními se mezi influencery staly také nosní expandéry. Ty mechanicky zvětšují nosní dírky a podporují proudění vzduchu nosem. Zdravé dýchání je pro spánek důležité; okysličujeme jím mozek, který během spánku například pracuje s pamětí, očišťuje se a připravuje na další den.
Mnozí mladí lidé si nyní k podpoře spánku kupují expandéry, a někteří influenceři je dokonce prodávají přímo na TikToku, kde na trendu vydělávají. Podle experta Daye však mohou pomoci pouze lidem s ucpaným nosem jako doplněk k nosním kapkám. Jinak nejsou vhodným řešením pro ty, kteří trpí chronickým chrápáním nebo stavy, jako je spánková apnoe.
TikTokeři také často nezmiňují, že mít zalepená ústa či nos vybavený expandérem není zrovna příjemný zážitek. Mnozí lidé s takovou výbavou ani neusnou.
Naopak některá zařízení a chytré technologie mohou podle Daye skutečně pomoci se zlepšením kvality spánku. Problémy sice nevyřeší, ale mohou na ně upozornit a nabídnout určitá vylepšení. Například společnost Apple využívá pokročilou synchronizaci chytrých hodinek s mobilním telefonem. Podrobný monitoring spánku nabízí i zařízení Samsungu, který dokonce spustil online kurz „Vyspi se na to“, kde ve 12 lekcích informuje o významu spánku a spánkové hygieně.