Zkrachovalá kryptoburza FTX vrátí klientům 16,5 miliardy dolarů – ale má to háček

Hrot24, vygenerováno v Midjourney

Zkrachovalá kryptoburza FTX vrátí klientům 16,5 miliardy dolarů – ale má to háček

Firma, kterou vytuneloval zakladatel Sam Bankman-Fried, vrátí zákazníkům 118 procent jejich vkladů – a přece je to jen zhruba třetina.

Daniel Deyl

Daniel Deyl

redaktor

Bývalí klienti americké kryptoburzy FTX jsou na rozpacích. Díky tomu, že úspěšně prošla plánem na likvidaci, a protože se nucenému správci podařilo získat zpět některé její investice, dostanou tito klienti své peníze zpět – dokonce přednostně před vládními úřady. Má to však nepříjemný háček.

FTX obdržela minulý týden od soudu schválení svého bankrotového plánu. Ten jí umožní „plně“ vyplatit zákazníky, na což má k dispozici 16,5 miliardy dolarů. Konkurzní soudce John Dorsey schválil plán likvidace na soudním jednání ve Wilmingtonu ve státě Delaware. Řekl, že se FTX stala „vzorovým případem, jak se vypořádat s velmi složitým konkurzním řízením“, uvádí agentura Reuters.

Čtvrtstoletí pro SBF

Plán je založen na řadě dohod se zákazníky a věřiteli společnosti FTX, americkými vládními agenturami a likvidátory jmenovanými za účelem ukončení činnosti FTX mimo USA. Vyrovnání umožňuje společnosti použít svá aktiva nejprve k vyplacení zákazníků kryptoburzy a teprve poté k úhradě pohledávek podaných vládními regulačními orgány.

FTX plánuje vyplatit 98 procent svých zákazníků – tedy těch, kteří na burze drželi 50 tisíc amerických dolarů nebo méně – do 60 dnů od data, kdy plán vejde v platnost. To zatím nebylo stanoveno.

FTX kdysi patřila mezi přední světové kryptoburzy. V listopadu roku 2022 se však zhroutila poté, co se objevily zprávy, že zakladatel Sam Bankman-Fried používal peníze z klientských vkladů, aby zaplatil rizikové sázky hedgeového fondu Alameda Research, jejž vedla jeho partnerka Caroline Ellisonová.

Bankmana-Frieda v březnu poslal soud na 25 let do vězení za okrádání zákazníků FTX. Ellisonová dostala za svou účast na řečeném megapodfuku dva roky.

FTX nadále jedná s americkým ministerstvem spravedlnosti o miliardě dolarů, kterou jí vláda během stíhání Bankmana-Frieda zabavila. Podle soudních dokumentů by akcionáři FTX, kteří by normálně v konkurzním řízení nedostali nic, mohli z prostředků zabavených ministerstvem spravedlnosti získat až 230 milionů dolarů.

Americké vládní agentury, včetně burzovního regulátora Commodity Futures Trading Comission a daňového úřadu Internal Revenue Service, souhlasily s tím, aby FTX upřednostnila splácení závazků zákazníků před pokutami a daňovými dluhy. Také likvidátor jmenovaný na Bahamách souhlasil se spoluprací s FTX, ačkoli předtím oprávnění společnosti podat návrh na bankrot v USA zpochybňoval.

Vítězství věřitelů

Podle FTX je výsledek vítězstvím věřitelů, kteří budou mít užitek z faktu, že FTX získala zpět značnou sumu v hotovosti. Jedním ze zdrojů těchto peněz byl prodej aktiv společnosti, včetně jejích investic do technologických firem, jako je například startup Anthropic zaměřený na umělou inteligenci.

„Dnešní úspěch je možný jen díky zkušenostem a neúnavné práci týmu odborníků, kteří na tomto případu pracovali a získali zpět miliardy dolarů tím, že od základu obnovili účetnictví FTX a s jeho pomocí shromáždili aktiva z celého světa,“ uvedl v pondělním prohlášení generální ředitel FTX John Ray.

Společnost odhaduje, že bude mít na vyplacení klientů k dispozici 14,7 až 16,5 miliardy dolarů. To bude stačit k vyplacení 118 procent hodnoty jejich účtů k listopadu 2022, kdy společnost podala návrh na vlastní konkurz.

A v tom spočívá zmíněný háček. Klienti nedostanou zpět bitcoiny, které u FTX drželi, nýbrž ekvivalent jejich ceny v dolarech. Cena bitcoinu je však značně proměnlivá. Většina klientů FTX vstoupila v době, kdy se jeho cena pohybovala od 40 od 65 tisíc dolarů.

Řekněme tedy, že jste hypoteticky vzato v roce 2021 investovali 50 tisíc dolarů, dostali jeden bitcoin a uložili si ho na účet u FTX. O rok později vyjde najevo, že vás Bankman-Fried okradl a poslal váš bitcoin svému děvčeti do Alameda Research. Cena bitcoinu klesne na 16 tisíc dolarů.

V tu chvíli vyhlásí FTX bankrot. Vy dostanete hodnotu svého bitcoinu zpět, dokonce s osmnáctiprocentní prémií – neberte to. Jenže ačkoli bitcoin se mezitím zotavil a dnes stojí zhruba 65 tisíc dolarů, vám se vrátí ekvivalent vašeho bitcoinu s cenou z listopadu 2022. Dostanete tedy 18 880 dolarů, jen o něco více než třetinu svého původního vkladu.

Neúměrně drahé, sorry

Zákazníci na tento plán reagovali s pochopitelně smíšenými pocity. Mnozí z nich vyjádřili zklamání, že kvůli zániku FTX přišli o silné oživení cen kryptoměn od roku 2022, kdy trh dosáhl svého dna. Někteří zákazníci se proti celému záměru ohradili a požadovali vyšší částky odrážející nedávný růst hodnoty kryptoměn.

V době podání návrhu na konkurz držela řečená kryptoburza pouze 0,1 procenta bitcoinů, které si u ní zákazníci uložili. Jeden z finančních poradců FTX, Steve Coverick, minulý týden vypověděl, že nakoupit kryptoaktiva klientů zpět by bylo při dnešních cenách „neúměrně drahé“.

Podle Davida Adlera, právníka zastupujícího čtyři takové nespokojené věřitele, zákazníci těžko přijímají tvrzení FTX, že na základě těchto nižších cen dostávají zpět více než sto procent svého vkladu.

FTX však v reakci na to uvedla, že není možné jednoduše vrátit kryptoaktiva, která si zákazníci uložili, protože jsou pryč. Pryč jsou samozřejmě proto, že je zpronevěřil Bankman-Fried. FTX tak na podfuku svého zakladatele de facto vydělala okolo 30 miliard dolarů.