ESG jako závazek pro všechny

Shutterstock.com

ESG jako závazek pro všechny

Udržitelnost se stává nedílnou součástí podnikání nejen velkých korporací, ale i menších firem

Pavel Baroch

Pavel Baroch

redaktor

Udržitelnost podle kritérií ukrytých pod zkratkou ESG (Environmental, Social, Governance) už není jen otázkou vybraných, nejčastěji velkých korporací. Brzy se totiž bude týkat většiny firem. „Od roku 2024 má vstoupit v platnost směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která bude standardizovat reporting udržitelnosti u větších firem v Evropské unii. Ta se bude postupně aplikovat i na malé a střední podniky,“ řekl Karel Kotoun, odborník na udržitelnost z poradenské společnosti Accenture.

Že bude mít tato směrnice už brzy přímý vliv na většinu firem, potvrdil rovněž Ondřej Mareček z SSI Group. „Aby ji firmy dokázaly splnit, budou muset dodržovat a reportovat svoji uhlíkovou stopu také v oblasti provozu firemních prostor včetně kancelářských. Manažeři v sektoru nemovitostí a facility managementu by tedy měli být nyní co nejaktivnější. Kdo rychle a správně implementuje principy ESG, zvládne legislativní podmínky včas a s menšími náklady. Bude také více konkurenceschopný a atraktivnější pro zaměstnance,“ poznamenal Mareček.

ČEZ jako první

Svou strategii ESG už má rovněž společnost ČEZ. Její plán na snížení emisí z výroby elektřiny na polovinu do roku 2030 přitom posvětila celosvětově uznávaná odborná iniciativa SBTi. Oficiální potvrzení, že deklarované cíle největší české energetiky jsou v souladu s Pařížskou dohodou o omezení globálního oteplování, získal ČEZ jako vůbec první česká firma.

Mezinárodní ověření dekarbonizačních cílů čím dál častěji od firem požadují například banky, pojišťovny, ale i investiční fondy. V loni vyhlášené strategii Vize 2030 se Skupina ČEZ zavázala do konce tohoto desetiletí snížit emise skleníkových plynů ve výrobě o padesát procent oproti referenčnímu roku 2019 a stát se klimaticky neutrální do roku 2040.

Následně připravila podklady a své cíle zaslala k vyhodnocení a validaci mezinárodní iniciativě SBTi (Science Based Targets initiative), která firmám z celého světa poskytuje odborné posouzení jejich klimatických cílů z hlediska nejnovějších vědeckých poznatků. Iniciativu SBTi podporují celosvětově uznávané instituce jako Organizace spojených národů či Světový fond na ochranu přírody. Své klimatické cíle má u ní přihlášeno více než tři tisíce firem napříč kontinenty.

„Naše cíle v oblasti snižování emisí nyní mají mezinárodně uznávanou validaci. Laicky řečeno, to, že přispíváme ke splnění globálních klimatických závazků, a tím ke zmírnění dopadů změny klimatu, už neříká jen ČEZ, ale potvrzuje to i odborná světová komunita. Pro nás je to důležitý signál, že jsme Vizi 2030 nastavili správně,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.

Potvrzení od SBTi je zároveň důležitým ESG ukazatelem: vyžaduje jej čím dál víc finančních institucí, jako jsou banky či pojišťovny, ale i významné investiční domy (například BlackRock, JP Morgan AM, BNY Mellon, Capital Management, Goldman Sachs AM apod.), podílové fondy či akcionáři.

„Přestože získání této validace je důležitý milník, neznamená to, že máme splněno a obrazně si můžeme dát nohy na stůl. Požadavky bank a investorů se neustále zpřísňují a my chceme zůstat mezi nejlepšími. Proto už letos budeme u SBTi usilovat o posouzení ještě ambicióznějšího záměru, který by splňoval přísnější cíl udržení globálního oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia,“ doplnil Beneš.

„SBTi je ve svých certifikacích velmi přísná. O to víc nás těší, že jsme tu naši získali rok po vyhlášení nové Vize, zaměřené na parametry ESG. Pro naše stakeholdery je to jasný signál, že dekarbonizaci myslíme skutečně vážně,“ řekla ředitelka útvaru ESG Skupiny ČEZ Kateřina Bohuslavová.

Udržitelné finančnictví

Že principy ESG pronikají prakticky do všech oborů, potvrzují rovněž experti poradenské společnosti Moore Global. „Setkáváme se s tím, že firmy čím dál víc dbají na dopad svého podnikání na životní prostředí. Investiční manažeři budují specializovaná ESG portfolia a banky se zajímají o to, jak udržitelně financovat infrastrukturní projekty,“ konstatoval Ewen Fleming z této poradenské skupiny.

Podle jeho kolegy Martina Buranského se ESG výrazněji prosazuje také v českém finančnictví. „Ať již například ve snaze finančních institucí minimalizovat svoji uhlíkovou stopu, v zohledňování udržitelnosti projektů, které jsou ochotné financovat, ve zvýhodňování půjček na ,zelené‘ investice, ale i ve stále populárnějším investování do udržitelných fondů,“ uvedl Buranský. V poslední době se podle něj ESG trend projevil také v diskusích o nové podobě českého stavebního spoření, které patrně půjde cestou podpory energeticky úsporných rekonstrukcí českých domácností.

Důkazem takové praxe je aktivita ČSOB, která jako první finanční instituce na tuzemském trhu vydala vlastní Zelené dluhopisy. Jsou emitovány v objemu jedné miliardy korun s tříletou splatností a určeny jsou pro klienty privátního bankovnictví. Jejich prostřednictvím ČSOB financuje a podporuje právě „zelené projekty“, které si kladou za cíl zlepšit životní prostředí. Tyto pilotní Zelené dluhopisy jsou vyjádřením preference banky směrem k principům ESG.

„Záleží nám na tom, v jakém stavu předáme planetu dalším generacím. Proto udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí promítáme do všech svých aktivit a podporujeme také přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku,“ řekl Petr Hutla, člen představenstva ČSOB zodpovědný za Řízení úvěrů a udržitelnost.

ČSOB prostřednictvím tohoto investičního nástroje nabídne svým klientům společně se podílet na naplňování základních hodnot udržitelnosti. Výtěžek emise bude určen na refinancování realitních projektů společností, které samy důsledně aplikují principy ESG a které přijaly strategii ke snižování své uhlíkové stopy. Vybrané projekty, na jejichž financování se ČSOB aktivně podílí a které slouží jako podkladové aktivum, buď splňují nejpřísnější normu EU Taxonomy, anebo mají certifikaci LEED Platinum či BREEAM Excellent, a patří tak ke špičkám na trhu nemovitostí.

„Vydání těchto Zelených dluhopisů je další příklad závazku ČSOB k podpoře udržitelnosti, snižování uhlíkové stopy a všeobecně k dosažení environmentálně prospěšných cílů. Banka díky této emisi financuje konkrétní ,zelený projekt‘ a též aktivně nabízí ,zelenou investici‘ splňující přísná kritéria EU Taxonomy pro retailové investory privátního bankovnictví,“ dodala Blanka Beranová, výkonná ředitelka zodpovědná za oblast Udržitelnost v ČSOB.

Německý zákon

Principy ESG se ale dotknou českých firem i nepřímo, především těch, které vyvážejí do Německa. Od ledna tam totiž vstoupil v platnost zákon o náležité péči v dodavatelském řetězci. Zaměřuje se právě na zajištění dodržování lidských práv a pracovních podmínek, ochrany životního prostředí a boje proti korupci. Požaduje, aby firmy podnikly konkrétní kroky k zajištění těchto zásad v celém dodavatelském řetězci.

Firmy musejí prověřit, jestli k porušování ochrany životního prostředí nebo pracovních podmínek nedochází také u přímých dodavatelů. Pokud taková pochybení zjistí, musí podniknout konkrétní kroky k jejich odstranění. České podniky, a to i ty menší, které jsou dodavateli těchto německých společností, tak musí zajistit, aby byly v souladu se zákonem.

Ovšem firma, která má všechny tři faktory ESG (environmentální, sociální a řízení firem) zahrnuty do své strategie, získá konkurenční výhodu oproti podnikům, které takovou strategii zatím nemají, a stane se pro německé společnosti důvěryhodným partnerem.