Lithium je budoucností Česka
Strategický kov pomůže s transformací a zvýšením atraktivity Ústeckého kraje
Zvýšení energetické bezpečnosti, úspěšnou transformaci uhelných regionů i zachování více než stoleté tradice automobilového průmyslu České republiky pomůže zajistit produkce a zpracování lithia v Ústeckém kraji. Pro Českou republiku i Ústecký kraj jde o zásadní projekt a jeho realizace je prioritou. Představuje jednu ze zásadních aktivit směřujících ke zvýšení ekonomické atraktivity regionu. Projekt pokračuje dle plánu, finální rozhodnutí o jeho realizaci se očekává v letošním roce.
„Podpora zpracování lithia a transformace energetiky jak v Ústeckém kraji, tak v celém Česku je pro nás nesmírně důležitá. Lithium je hlavní surovinou pro výrobu baterií do elektromobilů a baterií pro obnovitelné zdroje, které už budujeme. Abychom zachovali počet pracovních míst ze současných uhelných provozů i v dalších letech, je úspěšná realizace lithium parku nezbytná,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
Nejvyšší zájem
Lithium je na seznamu strategických materiálů, který vytvořila Evropská komise. Nalézá se na něm celkem šestnáct prvků, v České republice se nacházejí dva – kromě lithia ještě mangan, jehož využití se také připravuje. Lithium má díky zařazení na seznam status nejvyššího veřejného zájmu. Česká republika by tak měla uchopit šanci stát se lídrem v produkci strategických materiálů, které má na svém území.
Finálním produktem, jenž se bude z lithia vyrábět, budou baterie, tedy důležitý článek v řetězci aktivit směřujících k takzvané nízkouhlíkové ekonomice. Baterie se využívají jak v elektromobilech, tak třeba v úložištích energie z obnovitelných zdrojů.
Chystá se gigafactory
Právě pro tradici automobilového průmyslu v České republice je zajištění zdrojů pro moderní e-mobilitu nezbytné. Automobilový průmysl tvoří v Česku deset procent HDP, Česká republika tak musí přicházet s dostatečným množstvím inovací, aby si udržela svou významnou pozici v tomto odvětví. ČR má šanci vybudovat zde celý bateriový řetězec, a stát se tak evropským centrem moderního průmyslu. Kromě získávání a zpracování lithia se připravuje i projekt na stavbu továrny na baterie, takzvané gigafactory.
Projekt produkce a zpracování lithia plánuje v České republice společnost Geomet, kterou většinově vlastní Skupina ČEZ. „V současnosti pracujeme na finální studii proveditelnosti, která nám odpoví na základní otázky spojené s možnostmi produkce lithia. Všechny současné studie předpokládají růst poptávky po lithiu, což nasvědčuje tomu, že se výroba lithia na Cínovci vyplatí. I na toto by měla studie jasně odpovědět,“ dodal Gazdík.