Chaos v Německu dopadá na sousedy. Daň zvyšuje cenu plynu i pro Čechy
Rozpad německé vlády mimo jiné znamená, že se tranzitní poplatek za zemní plyn pravděpodobně nezruší, jak původně vláda Olafa Scholze slibovala.
redaktor
Sousední země Německa, jako je Rakousko a Česko, si dlouhodobě stěžují, že si Berlín účtuje vysoké poplatky za tranzit plynu. Německá vláda Olafa Scholze sice slíbila, že daň zruší, ale kvůli jejímu rozpadu a předčasným volbám, které se mají konat v únoru, hrozí, že potřebná legislativa nebude přijata.
Ceny zemního plynu přitom v době, kdy není jasné, zda budou pokračovat ruské dodávky přes Ukrajinu, na evropském trhu stoupají. Jsou dokonce nejvyšší za posledních třináct měsíců.
Právní bitva o plyn
Gazpromu hrozí, že mu další evropští zákazníci přestanou platit za plyn
Německý poplatek za skladování plynu se má podle tamního provozovatele Trading Hub Europe (THE) naopak od ledna zvýšit o dvacet procent z nynějších 2,50 na 2,99 eura za každou megawatthodinu (MWh). To by mohlo zvýšit ceny plynu v Rakousku a Česku o sedm procent, uvedla agentura Reuters.
Německá vládní krize znamená, že koaliční vláda nemá v parlamentu většinu a opoziční politici z CDU a CSU nechtějí podpořit změny legislativy. Obchodníci s fosilní komoditou zdůrazňují, že na trhu panuje stále větší nervozita.
„Naši členové hlásí nepříznivé dopady na likviditu a cenové rozpětí na trzích v Německu,“ zdůraznil Doug Wood, šéf organizace Energy Traders Europe, jež zastupuje 170 obchodních společností. Někteří zákazníci se snaží zajistit ruské dodávky plynu, které jsou levnější.
To kritizoval i český premiér Petr Fiala. „Skutečnost, že obchodníci momentálně využívají levnější plyn z Ruska, je realitou a nemám z toho radost,“ napsal na platformě X. V listopadu se dovoz ruského plynu ze Slovenska do Česka zvýšil na více než 90 procent.
České ministerstvo průmyslu a obchodu ještě v listopadu tvrdilo, že se domácích zákazníků zvýšení německých poplatků nebude týkat, a naopak počítalo s tím, že od nového roku se poplatek zruší úplně.
Také Rakousko vysoké německé poplatky kritizuje. „Nemůžeme si dovolit takové předpisy,“ zdůraznil šéf rakouské energetické společnosti OMV Alfred Stern. Německá vláda přitom už dříve po nátlaku Evropské komise slíbila, že vysoké poplatky za skladování plynu pro Rakousko, Maďarsko, Slovensko a Česko zruší. „Vyzýváme Německo, aby zajistilo, že zákon o zrušení přeshraničního prvku poplatku za skladování bude co nejdříve zaveden,“ uvedla mluvčí Evropské komise. Je ale nepravděpodobné, že němečtí zákonodárci změnu zákona do konce roku schválí.