Hrot24.cz
Elitní gymnázium PORG chce do Brna, naráží ale na úředníky

foto Profimedia.cz

Elitní gymnázium PORG chce do Brna, naráží ale na úředníky

Prestižní gymnázium PORG chce od příštího roku expandovat do jihomoravské metropole. Plány ale brzdí liknaví úředníci.

Vladimír Barák

První obnovené reálné gymnázium (PORG) je jednou z nejprestižnějších škol v Česku. Kromě prvního stupně základní školy nabízí především studium na osmiletém gymnáziu, které ze srovnání vychází jako jedno z nejlepších. Studenti tu excelují ve státní maturitě i mezinárodních soutěžích. Kromě dvou pražských poboček se v roce 2011 škola rozrostla i do Ostravy. A v příštím roce měl PORG vzniknout i v Brně. Stamilionové investice se však prozatím odkládají, protože se čeká na zelenou od úředníků Prahy a ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Jsme v prvním i třetím největším městě Česka. V Brně, druhém největším městě, však dosud ne. Ostrava nám ale ukázala, že můžeme být silní i v regionech. Škola je tam úspěšná, má velmi zajímavé absolventy. Proto jsme se rozhodli, že nabídneme své služby i Brnu,“ říká Dagmar Dluhošová, ředitelka PORG.

V Brně měl vzniknout vzdělávací ústav v podobě, s níž má tato síť soukromých škol zkušenosti – tedy první stupeň základní školy a osmileté gymnázium. Cílová kapacita školy měla být 110 žáků na prvním stupni a 416 na osmiletém gymnáziu. „Chtěli jsme ji naplňovat postupně od prvního stupně. Určena měla být pro děti z rodin, kde je vzdělání na přední příčce hodnot. Obecně vzděláváme šikovné děti, které se rády učí,“ podotýká Dluhošová.

PORG zaslal žádost o zapsání nové školy na ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. To však zatím čeká na vyjádření z Magistrátu hlavního města Prahy. „K žádosti se musí vyjádřit pražský magistrát. Ministerstvo čeká na toto vyjádření,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Může se zdát nelogické, že pražští úředníci se mají vyjadřovat k nové škole v Brně.

Podle zákona je to ale v pořádku. V Brně totiž nevznikne nová firma provozující novou školu, ale z pohledu legislativy se „pouze“ otevřou nové třídy téže školy sídlící v Praze. Dojde jen k „navýšení kapacity školy“, k němuž se ale vždy musí vyjádřit právě školský odbor v místě, kde má instituce hlavní sídlo.

„Žádost jsme na ministerstvo poslali již v první polovině září, dosud nemáme žádnou informaci, že by věc nějak pokročila. V současné době máme kladné stanovisko města Brna, kladné stanovisko městské části Židenice, kde by měla škola stát, a na stanovisko kraje čekáme,“ stěžuje si ale Dagmar Dluhošová z PORG. 

Škola by měla dočasně fungovat v budově bývalé nářaďovny, nyní ZET.office v Židenicích. Do roku 2027 by se měla přestěhovat do zcela nové budovy v areálu Nová Zbrojovka, který prochází kompletní obnovou, přičemž postavení školy vyjde na stovky milionů korun.

Aby však PORG mohl začít vyučovat podle předpokladů, tedy od školního roku 2023/2024, začínajícího v září 2023, potřeboval by souhlas ministerstva obdržet v řádu týdnů. „Potřebovali bychom rozhodnutí do půlky ledna 2023,“ říká ředitelka Dluhošová.

Na otázku, zda má škola nějaký alternativní plán v případě, že by brněnská pobočka nakonec nedostala od státu zelenou, rezolutně reagovala: „Ano, do Brna nepůjdeme.“

Víceletá gymnázia v poslední době čelí komplikacím. S rozšiřováním jejich kapacit příliš nepočítají politici ani dlouhodobé strategie státu. Podle řady odborníků totiž vzdělávacímu systému neprospívají. Navštěvuje je výrazně více než původně zamýšlených pět procent nejlepších žáků a prý také přispívají k sociálním nerovnostem.