Hrot24.cz
DJka z olympiády má více kšeftů, ale čelí výhrůžkám. Budu vás žalovat, vzkazuje haterům

reprofoto Youtube

DJka z olympiády má více kšeftů, ale čelí výhrůžkám. Budu vás žalovat, vzkazuje haterům

Francouzská diskžokejka Barbara Butch se stala ikonou zahájení olympijských her v Paříži. Jenže za svou účast ve vystoupení, které mimo jiné odkazovalo na da Vinciho obraz Poslední večeře, nyní čelí výhrůžkám. Umělkyně sice dosáhla globální slávy, urážet se prý ale nenechá. Povolala proto právníky.

Vladimír Barák

Na kontroverzní zahájení olympijských her v Paříži se bude vzpomínat ještě dlouho. Někteří Češi kroutili hlavou nad nástupní kolekcí národního týmu od návrháře Jana Černého, celý svět pak ohromilo dekadentní vystoupení při zahajovacím ceremoniálu, kterým na sebe strhli pozornost zástupci LGBT, transsexuální performeři, pestrobarevné drag queens a rovněž diskžokejka, kterou si z různých důvodů zamilovaly kamery přímého přenosu.

Performerka Barbara Butch není žádná amatérka, na diskotékách nejen ve Francii je hvězdou už řadu let. To se ale samozřejmě nedá srovnávat s globálním zásahem díky zahajovacímu ceremoniálu olympiády, který sledují lidé na celé planetě.

Mladá žena během originálního vystoupení modelů a modelek svůdně vlnila boky v rytmu přehrávané hudby, hýřila úsměvy, mrkala do kamery a rukama znázorňovala tvar srdce, snad aby její sdělení odpovídalo hlavním motivům olympiády, kterými jsou pro letošní ročník tolerance, láska a inkluzivita.

Jenže tato instantní sláva s sebou nenese jen nárůst počtu fanoušků na sociálních sítích (jen na instagramu ženu sleduje už přes 105 tisíc lidí), velké množství objednávek na její vystoupení, ale rovněž urážky a posměch. A jak informuje televize NBC, dokonce i výhrůžky fyzickým násilím či dokonce smrtí.

„Barbaře Butch bylo po odvysílání ceremoniálu vyhrožováno smrtí, mučením a znásilněním a byla také terčem mnoha antisemitských, homofobních, sexistických a dalších urážek,“ nechala se slyšet právnička umělkyně Audrey Msellati.

Podle právničky je jakýkoli body shaming (kritika a urážky kvůli vzhledu) naprosto nepřijatelný a ten, kdo se jich dopouští, může být vyšetřován restriktivními orgány v jednotlivých zemích.

Sama Butch pak sdělila, že byla rovněž obtěžována oplzlými zprávami přes sociální sítě. Ty se prý stávaly čím dál „extrémnějšími“. Její právnička proto odeslala hned několik podání na příslušné úřady. „Moje klientka odsuzuje tuto odpornou nenávist namířenou vůči ní, k tomu, co představuje a za čím stojí. Podáváme několik stížností na tyto činy, ať už spáchané francouzskými státními příslušníky nebo cizinci, a máme v úmyslu v budoucnu stíhat každého, kdo se ji pokusí zastrašit," informovala její právnička.

DJka prý nelituje, že na ceremoniálu vystoupila, neboť tím mohla reprezentovat toleranci, svobodu a podpořit diverzitu a LGBT komunitu. „Nikdy jsem se nestyděla za to, kým jsem, a beru na sebe zodpovědnost za všechno, včetně svých uměleckých rozhodnutí. Celý život jsem odmítala být obětí. Nebudu mlčet," řekla a dodala, že možnost vystupovat s dalšími lidmi ji prý „naplnilo srdce radostí“.

To však nic nemění na tom, že ceremoniál nebyl značnou částí veřejnosti přijat s pochopením. Rozporuplná událost k toleranci zase až tolik nepřispěla, podle některých kritiků naopak prohloubila příkopy mezi lidmi různých náboženských vyznání. Pořadatelé her se už rovněž omluvili katolické církvi i všem křesťanským skupinám, kterých se kontroverzní inscenace Poslední večeře dotkla.