Další módní krach. Do insolvence míří obchody Timeout a Lee Cooper
Do insolvence míří společnost Great United Trading, která v Česku prodává značky Timeout, Lee Cooper, KVL a Only. Firma neustála dopady pandemie a bankám a obchodním centrům dluží přes 600 milionů korun. Majitelé ji chtějí reorganizovat.
šéfreportér
I když obchodní centra mají snad nejhorší za sebou, krachy retailových hráčů kvůli pandemii nekončí. Připomeňme ostře sledovaný krach skupiny C2H Michala Mičky, která provozovala prodejny značek Kara a Pietro Filipi. Vážné problémy měl také Ladislav Blažek se svou stejnojmennou značkou pánské módy a někteří další. Blažek se ale nakonec dohodl s Komerční bankou a firmu nyní reorganizuje a dřží v provozu.
O reorganizaci se chtějí pokusit také majitelé Great United Trading, kteří loni využili zákonné moratorium, ale jejich problémy se vyřešit nepodařilo. Firma, kterou vlastní rumunská společnost Montecristo Retail, ve čtvrtek obeslala obchodní centra a uvedla, že míří do insolvence. Ve stejný den na sebe podala návrh na insolvenci s žádostí o povolení reorganizace.
„V důsledku mimořádných opatřeních přijatých v rámci boje proti pandemii covidu-19 došlo k výraznému poklesu tržeb. Důvodem bylo zejména uzavření obchodních center a po jejich znovuotevření razantní pokles jejich návštěvnosti. Tím se firma dostala do mimořádných finančních problémů. Dlužník se snažil svou nepříznivou ekonomickou situaci aktivně řešit, a to zejména cestou jednání s věřiteli a také prostřednictvím mimořádného moratoria (…), avšak s ohledem na stále trvající pandemii a s tím spojené nízké tržby dlužník nemohl dosáhnout stabilizace své ekonomické situace,“ stojí ve vyjádření firmy zaslaném soudu.
Celková výše závazků dlužníka k tomuto týdnu byla 648 milionů korun u 85 věřitelů. Jde především o kombinaci bankovních úvěrů u Raiffeisenbank a UniCredit, a zejména nezaplacených nájmů v obchodních centrech. Třeba pražskému Palladiu firma podle svých slov dluží 53 tisíc eur, tedy asi 1,3 milionu korun.
„Ano, dopis jsme také obdrželi a musím říci, že je to pro mě překvapení. Zejména značka Timeout u nás dělala dobré výsledky a vnímal jsem ji jako úspěšnou. Je to škoda. Zároveň jde o nájemce na dobrém místě. Prostor po něm nebude těžké zaplnit,“ říká k tomu developer Richard Morávek, majitel olomouckého centra Šantovka. Kolik firma dluží na nájmu jeho obchodnímu centru, nechtěl komentovat. Uvedl pouze, že je to méně než v případě Palladia.
Firma má podle rozvahy za rok 2021 záporný vlastní kapitál ve výši 209 milionů korun. Zaměstnává přes 400 lidí a v roce 2021 uvádí obrat přes 600 milionů korun. V roce 2020 ale utržila v Česku přes jednu miliardu. Firma v Česku a na Slovensku provozovala desítky obchodů. Jakým způsobem bude chtít svůj byznys reorganizovat, není jasné.
Aktuálně se čeká na rozhodnutí soudu o úpadku a na jmenování správce. Následně se začnou k soudu hlásit věřitelé. Právě s nimi bude muset zadlužená firma najít společnou řeč, pokud chce svůj plán protlačit. Podnik, který řídí podnikatel Mohand Ouramdane Aoudj, zastupují známí pražští specialisté na insolvence z advokátní kanceláře Žižlavský.