Jaroslava Jůzlová a Aleš Kulich prodali své Alzheimercentrum finančníkovi Pavlu Hubáčkovi údajně za více než 700 milionů korun.

foto Martin Pinkas, týdeník HROT

Byznys na sklonku života

Na českém trhu vzniká největší hráč v oblasti péče o nemocné s Alzheimerovou chorobou. Penta po dlouhém vyjednávání spolkla Hubáčkovu zdravotnickou skupinu

Pavel P. Novotný

Pavel P. Novotný

šéfreportér

Někdy kolem roku 2016 tak trochu nesourodý pár Jaroslava Jůzlová a Aleš Kulich začal uvažovat, že prodá své celoživotní dílo. Ona zdravotní sestra, která byla v oblasti péče o nemocné lidi na sklonku života v Česku průkopnicí, on manažer se zkušenostmi z korporátu v zahraničí. Partneři v byznysu i v životě.

Jejich síť zařízení pod skupinou Alzheimercentrum, jedna z největších na trhu, tak trochu předběhla dobu. Jůzlová se v oblasti péče o nemocné seniory začala angažovat na začátku devadesátých let, v roce 1995 si pak vzala úvěr na první nemovitost v Písku a začala budovat první tuzemskou skupinu těchto specializovaných zařízení v Česku. Choroba, která podle některých statistik zasáhne každého dvacátého člověka ve věku nad 65 let, se mezitím stala bezesporu tématem, se kterým si státní zařízení dodnes příliš nevědí rady.

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky léčilo s touto nemocí přes 68 tisíc lidí.

I tak se zdálo, že před pěti lety, kdy se jejich skupina poprvé dostala na trh (rozuměj, byla na prodej), energický pár přece jen poněkud předběhl dobu. Největší hráči ve zdravotnictví prodej sice aktivně sledovali, ale k zajímavým nabídkám se nakonec neodhodlali. Blízko byl Chrenkův Agel, Babišův Hartenberg, ale i Penta. Jejich oťukávání však nikam nevedlo a ani zdaleka nenaplnilo představy zakladatelů Alzheimercentra.

Důvodů bylo mnoho: pro velké hráče šlo o těžko uchopitelný cíl. Skupina byla právně a organizačně příliš rozdrobená, chyběl jí profesionální management, neboť firmu řídili na mikroúrovni Kulich s Jůzlovou. Zároveň byla značně zadlužená a vedla řadu sporů se zdravotními pojišťovnami.

Hubáček ve zdravotnictví

Nakonec se ale přece jen zjevil zajímavý kupec. Trochu překvapivě Alzheimercentra ovládl olomoucký finančník Pavel Hubáček, vládce skupiny Unicapital, která dnes nese jméno banky Creditas. Podle některých spekulací za skupinu, která v té době provozovala devět zařízení a vlastnila několik nemovitostí, zaplatil přes 700 milionů korun.

Původní majitelé si chvíli ve firmě drželi minoritní podíl a dál pomáhali s jejím vedením, během několik měsíců je ale Hubáček zcela odstavil. A údajně ne zrovna v dobrém. Pro uvážlivého bankéře to byl poměrně obtížný a riskantní projekt, který se svým záběrem naprosto vymykal tomu, čemu se dosud Hubáček v byznysu věnoval. Tím jsou dodnes hlavně finance, nemovitosti a energetika.

I tak se Hubáček rozhodl do firmy investovat, zejména do nemovitostí napumpoval stovky milionů korun, a po dvou letech otevřel dalších pět center. Nicméně už poměrně dlouho dával celkem jasně najevo, že samotný pečovatelský byznys dlouhodobě provozovat nechce.

Skupina Penta od dob neúspěšného oťukávání s Alzheimercentry v českém zdravotnictví také posílila. Získala například nemocnice v Sokolově, v Ostrově či v Roudnici nad Labem, a hlavně v polovině roku 2018 vstoupila do skupiny Alzheimer Home.

Tu od roku 2014 budoval známý lékař, a hlavně politik za ODS Boris Šťastný, který se v projektu spojil s investory z okruhu Tomáše Pitra. Pentě zároveň ve zdravotnictví dlouhodobě radí další muž s politickým backgroundem v ODS, někdejší náměstek na ministerstvu zdravotnictví a značně vlivná figura tuzemského zdravotnictví Marek Šnajdr. Ten se se Štastným pochopitelně dobře zná. Obě skupiny k sobě tedy našly poměrně rychle cestu.

Skupině Marka Dospivy se navíc projekt hodně líbil. Šťastný totiž vybudoval společně s investory vesměs nová a moderní zařízení, většinou v Praze a okolí. Pečovatelské domy provozuje například v Kunraticích, Libni a Modřanech.

Penta postupně společníky z Alzheimer Home, který aktuálně provozuje deset center po celém Česku, vykupuje a brzy by měla ve společnosti vlastnit stoprocentní podíl. Aktuálně je jejím menšinovým společníkem podle rejstříku už pouze Milan Šedivý, Pitrův dlouholetý spolupracovník.

Obchod miliardářů

Pro dnešní Pentu je následná a dlouhodobá péče důležitou součástí její tuzemské strategie, na rozdíl od období kolem roku 2017. Bylo tak jen otázkou času, kdy na sebe Hubáček s Dospivou znovu natrefí. Jednání údajně započala už loni, ale od začátku narážela na odlišné cenové představy obou stran. Jak už to tak bývá, Hubáček – který v projektu měl přes miliardu – rozhodně nechtěl prodávat pod cenou, Penta zase nechtěla přeplácet.

Letos v létě navíc Penta začala Hubáčkovy državy nenápadně okusovat, když převzala provoz zařízení v Průhonicích u Prahy. Zde bylo Alzheimercentrum totiž pouze v nájmu a právě letos mu skončila smlouva. Budova patří Agrofertu, respektive jeho realitní divizi Imoba. A novou smlouvu majitel budovy už nepodepsal s Hubáčkem, ale právě s Pentou.

I to mohlo být akcelerátorem, že se obě skupiny nakonec v polovině prosince domluvily a Hubáček zdravotnictví po necelých pěti letech opustil.

„Společnost Alzheimercentrum vlastníme od roku 2017 a za tu dobu se nám podařilo ji významně rozšířit. Navýšili jsme počet center, zkvalitnili jsme služby a poskytovanou péči. Nyní se ale chceme soustředit především na klíčová odvětví našeho portfolia, jimiž jsou finanční služby, energetika a real estate,“ uvádí šéf Hubáčkovy skupiny Creditas Jiří Hrouda.

Obchod má ale poměrně složitou strukturu. Penta převzala společnosti ze skupiny Alzheimercentrum, v praxi tedy hlavně provoz zařízení, personál, klienty a smlouvy s pojišťovnami. Hubáčkovi zase zůstaly v držení nemovitosti, kde mu Penta garantuje dlouhodobý nájemní vztah. Pro Pentu tak kapitálově nešlo o náročnou akvizici, neboť část kupní ceny se bude realizovat ve formě budoucího zaplaceného nájmu. Pavlu Hubáčkovi zase zůstalo cenné realitní portfolio, se kterým si může „hrát“ v rámci svého nemovitostního fondu. Obě strany si tak přišly na své. Výsledkem je každopádně největší hráč v této oblasti zdravotnických služeb na trhu se zhruba 2500 lůžky. Doposud byla největší na trhu zřejmě rakouská skupina SeneCura, která uvádí kolem dvou tisíc lůžek. Podle plánu Penty se Alzheimercentrum začlení pod skupinu a značku Alzheimer Home. Vznikne tak celek s tržbami přes 1,6 miliardy korun a 25 centry. A dalších pět má Alzheimer Home otevřít.

„Převzetí společnosti Alzheimercentrum je součástí naší dlouhodobé strategie, tedy posilovat pozici skupiny Penta Hospitals CZ coby významného poskytovatele zdravotních a sociálních služeb v České republice,“ říká generální ředitelka Penta Hospitals v Česku Barbora Vaculíková, která společně se svým týmem řízení celé skupiny postupně převezme.

Pro Pentu je to bezesporu sázka na rostoucí poptávku po tomto druhu služeb a dost možná i budoucí rostoucí úhrady ze stran zdravotních pojišťoven. Už nyní pojišťovny automaticky zasmluvní prakticky každé nové lůžko, které v této oblasti vznikne, a Penta tomuto trendu půjde dozajista naproti.