Hrot24.cz
Británie bez Huawei. Nastane chaos?

Shutterstock.com

Británie bez Huawei. Nastane chaos?

Zakázat čínské technologie bylo politicky celkem snadné. Odborníci na telekomunikace však varují před těžkostmi. Nahradit Huawei při budování sítě 5G bude těžké.

František Novák

Ještě v lednu to vypadalo pro čínskou firmu Huawei v Británii celkem pozitivně. Vláda Borise Johnsona rozhodla o tom, že se čínská telekomunikační firma, jež je obviňována ze špionáže pro komunistický režim, může podílet na budování sítě 5G. Britský kabinet nicméně omezil její tržní podíl na 35 procent. Rozhodl se tak na základě důkladné analýzy britského Národního střediska pro kybernetickou bezpečnost (NCSC).

Nyní je vše jinak. Johnsonova vláda Huawei z Britských ostrovů vyloučila. Pro telekomunikační firmy ve Spojeném království to znamená, že do roku 2027 musí ukončit používání všech komponentů pro sítě páté generace od čínského výrobce. Británie v tomto ohledu následuje protičínskou politiku Spojených států. 

Toto rozhodnutí znamená, že se zavádění nové mobilní sítě 5G o několik let posune a bude stát řádově miliardy liber navíc. Pro telekomunikační firmy to bude znamenat také velké logistické problémy, protože Huawei získala první zakázku na ostrovech už v roce 2005, upozornil britský web časopisu Wired. To znamená, že čínské produkty za patnáct let na místním trhu už dostatečně „zakořenily“ a bude těžké se jich zbavovat. 

Mají atraktivní ceny

„Pokud chcete mít dostatečně brzy síť 5G, která je spolehlivá a za dobrou cenu, nabídka zařízení od Huawei je velmi atraktivní,“ přiznal Richard Foggie z poradenské společnosti The Knowledge Transfer Network, jež podporuje inovace v britské ekonomice. Tvrdí, že čínská firma disponuje v sektoru budování sítě páté generace nejlepšími technologiemi.

Britská telekomunikační firma BT, jež je největší v zemi, přitom využívá produktů Huawei ze dvou třetin na sítích 2G a 4G. Výrobce z Šen-čenu se měl podílet i na budování nejmodernější mobilní sítě. Vodafone je závislý na čínských technologiích z jedné třetiny. Společnost O2 naopak tyto výrobky v království téměř nepoužívá. Spolupracuje ale s Vodafonem, takže při modernizaci sítí může čelit rovněž problémům, varovala výzkumná společnost Enders Analysis.

Finové a Švédové slaví

Na zákazu čínského konkurenta by měli vydělat evropští výrobci – finská Nokia a švédský Ericsson. Ředitel Nokie v Británii a Irsku Cormac Whelan už oznámil, že společnost je připravena co nejrychleji Huawei plnohodnotně nahradit. Také Ericsson tvrdí, že může potřebné technologie dodat a navíc bude dále investovat do vývoje.

Skutečnost, že od ledna 2021 nebudou moci britské firmy nakupovat nové technologie od Huawei, by měla místní firmy podle odhadů vlády přijít na dvě miliardy liber (59 miliard korun). Analytička pro telekomunikace Karen Eganová z Enders Analysis zdůraznila, že telekomunikační sektor rozhodnutí vlády určitě výrazně postihne.

Nejen kvůli tomu, že firmy musejí přestat čínské technologie používat, ale budou muset nahradit i ty stávající. Už nyní funguje síť 5G ve dvou stovkách měst v Británii právě s vybavením od asijského výrobce. Proto odstraňování stávající infrastruktury může být pro operátory logistickou výzvou.

Řešení nebude jednoduché

„Rozhodnutí o vyloučení společnosti Huawei nelze z dlouhodobého hlediska vyřešit tak jednoduchým řešením, jako je okamžitá výměna za alternativního dodavatele,“ upozornil Michael Downs ze společnosti Positive Technologies. „Celý proces – včetně testování – bude muset začít znovu,“ dodal. 

Komplikací je i to, že technologie pro síť páté generace jsou propojeny se staršími sítěmi a musí navzájem komunikovat. Používání hardwaru i softwaru od jednoho výrobce je vždy jednodušší než mix více firem, doplnila Eganová. 

Britský krok je reakcí na rozhodnutí Spojených států. V polovině května změnila americká administrativa pravidla pro přímé zahraniční produkty s tím, že se Huawei nesmí podílet na technologiích, které vyvíjejí a produkují americké firmy. Proto britský úřad NCSC přehodnotil své stanovisko a varoval před větším bezpečnostním rizikem produktů Huawei kvůli americkým sankcím. Jde hlavně o to, že čínská firma nemůže používat americké počítačové čipy a v dalším období bude čelit vývojovým problémům, uvedl technický ředitel NCSC Ian Levy.

Zástupci Huawei se brání. Podle nich je celá situace v Británii i Americe zpolitizovaná, obavy z technologické špionáže prý nejsou na místě. Stále doufají v přehodnocení stanoviska britské vlády. 

Podle Eganové budou mít skandinávské firmy Nokia i Ericsson mít mnohem silnější vyjednávací pozici na britském trhu, což povede ke zvýšení cen technologií pro budování sítě ultrarychlého internetu. Cenu samozřejmě zaplatí koncoví zákazníci.