Vzácné kovy jako nástroj geopolitické války: Austrálie útočí na čínskou hegemonii
Australská vláda oznámila zvýšení financování první domácí rafinerie vzácných zemin, což má za cíl snížit závislost na Číně, která disponuje 90 % celkové zpracovatelské kapacity. Tento krok má posílit domácí průmysl a zajistit větší geopolitickou soběstačnost země.
šéfredaktor
Za projektem stojí těžařská společnost Iluka Resources, která rafinerii staví v Západní Austrálii, přibližně 300 kilometrů severně od Perthu. Tato zařízení budou zpracovávat vzácné kovy využívané ve větrných turbínách, elektromobilech i vojenských systémech. Stavbu však komplikují rychle rostoucí náklady – původně odhadovaných 1,8 miliardy australských dolarů (zhruba 26 miliard korun) překračuje možnosti původního financování 1,2 miliardy AUD. Vláda proto přislíbila dalších 400 milionů AUD a až 75 milionů na pokrytí případných dodatečných výdajů.
Čína jako strategická výzva
Čína, která ovládá většinu globální těžby i zpracování vzácných zemin, představuje pro Austrálii strategického soupeře. Podle Mezinárodní energetické agentury kontroluje Peking 70 % těžby a zpracovává 90 % všech těchto materiálů. Ty jsou klíčové pro přechod na čisté zdroje energie i vývoj moderních technologií. Obavy z čínské dominance vzrostly po nedávném zákazu vývozu důležitých kovů, nezbytných pro výrobu polovodičů a vojenských zařízení, do USA – krok vnímaný jako reakce na americká obchodní omezení.
Premiér Anthony Albanese zdůraznil význam investic do domácího zpracování. „Kritické suroviny jsou základem budoucnosti čisté energie. Chceme využít tuto ekonomickou příležitost k podpoře místních podniků a pracovních míst,“ uvedl. Kromě přímé podpory vláda připravuje i daňové úlevy a program Future Made in Australia, který má sektor dále rozvíjet.
Společnost Iluka Resources úspěšně lobovala za navýšení podpory, mimo jiné s odkazem na pokusy čínských firem získat podíl na australském trhu. Například v červnu vláda přinutila fondy spojené s čínským podnikatelem snížit podíly ve společnosti Northern Minerals, klíčového dodavatele pro Iluku. „Pokud vlády chtějí zajistit bezpečnost v této oblasti, musí investovat,“ poznamenal Gavin Mudd z britského Centra pro inteligenci o kritických surovinách.
Vedle projektu Iluka se rozbíhají další iniciativy na těžbu a zpracování vzácných zemin. Společnost Lynas Rare Earths otevřela nový zpracovatelský závod v Kalgoorlie. Firma Arafura Rare Earths, částečně vlastněná miliardářkou Ginou Rinehart, získala vládní podporu ve výši 840 milionů AUD. Americká Export-Import Bank rovněž plánuje investovat téměř miliardu AUD do těžby vzácných zemin v Novém Jižním Walesu.
Akcie Iluky sice po oznámení vlastního příspěvku 200 milionů AUD na projekt klesly o více než 8 %, ale celkový směr je jasný: Austrálie je odhodlaná hrát klíčovou roli v diverzifikaci globálního trhu s kritickými surovinami – i přes vysoké náklady.