Alexis de Tocqueville: Duch kráčí temnotou
Zatímco demokracie hledá rovnost ve svobodě, socialismus hledá rovnost v omezeních a slouhovství
redaktor
Pozn. red. Experimentální rubrika Tardis využívá slavného stroje času britského (mimozemského) cestovatele Doctora Who. Jeho prostřednictvím necháváme promluvit muže a ženy z minulosti, kteří mají co říct k přítomnosti.
Málokdo věděl o Spojených státech a jejich demokracii tolik a tak brzy jako Alexis de Tocqueville, muž, jenž je studoval během prvního století jejich existence okem cizince. Při pohledu na současný stav amerického veřejného života se ho šla rubrika Tardis přeptat, jak se jeho názorům vede dnes.
Každý to zlo cítí, ale nikdo nemá dostatek odvahy, aby na ně hledal lék.
Velikost Ameriky nespočívá v tom, že by byla osvícenější než kterýkoli jiný národ, nýbrž ve schopnosti své chyby napravovat.
Nerovnost? Američané si rovnost zamilovali natolik, že by raději byli sobě rovnými otroky, než by žili svobodně v nerovnosti. Na Americe by mělo být dobré to, že sice může existovat značné bohatství, ale nemělo by přebývat neustále v jedněch rukou.
Společnost není ohrožena rozhazováním menšiny, nýbrž rozvolněnými mravy všech.
Nic není úžasnějšího než umění být svobodný, ale zároveň není nic obtížnějšího než naučit se tu svobodu využívat.
Americká republika vydrží do té doby, než Kongres zjistí, že může uplácet veřejnost jejími vlastními penězi.
Já nevím, jestli by občané Spojených států volili skvělé muže, pokud by se o politické funkce ucházeli, ale není pochyb o tom, že takoví muži se o ně neucházejí.
Dějiny jsou obrazovou galerií, v níž je jen málo originálů, zato mnoho kopií.
Demokracie a socialismus nemají společného nic kromě jediného slova, a tím je rovnost. Ale popatřete ten rozdíl: zatímco demokracie hledá rovnost ve svobodě, socialismus hledá rovnost v omezeních a slouhovství.
To není žádný donekonečna bobtnající seznam práv. To všechno – „právo“ na vzdělání, „právo“ na zdravotnictví zdarma, „právo“ na potraviny a bydlení – nejsou svobody, nýbrž závislost. Nejsou to žádná práva, nýbrž otroctví na příděl, seno a stáj pro lidský dobytek.
Když minulost přestane osvěcovat budoucnost, duch kráčí temnotou.
Neznám žádnou jinou zemi, kde by existovalo tak málo nezávislého myšlení a zároveň taková míra svobody diskuse. A když se do národní povahy Američanů podíváte hlouběji, zjistíte, že veškerou hodnotu čehokoli na tomto světě hledají v odpovědi na jedinou otázku: Kolik to vynese peněz?
V politice bývá přátelství téměř vždy založeno na sdílené nenávisti.