Kontejnery pro uložení vyhořelého jaderného paliva ve Finsku, ilustrační foto

Shutterstock.com

První na světě. Finsko bude mít jaderné úložiště, které vydrží sto tisíc let

Finsko finišuje s dokončením speciálního geologického úložiště, které bude uchovávat vyhořelé jaderné palivo minimálně sto tisíc let.

František Novák

Finský projekt za stovky milionů eur se blíží ke svému dokončení. Země ležící mezi mezi Ruskem a Švédskem bude mít jako první na světě k dispozici funkční trvalé úložiště jaderného odpadu.

Projekt je oslavován jako zlomový okamžik pro dlouhodobé využívání jaderné energie ve společnosti. Až dosud, po sedmi dekádách výroby elektřiny v jaderných elektrárnách, bylo vyhořelé jaderné palivo skladováno pouze v dočasných skladech.

„Mít řešení pro konečnou likvidaci vyhořelého paliva byla chybějící součást udržitelného životního cyklu jaderné energie,“ zdůraznil šéf komunikace finské společnosti Posiva Pasi Tuohimaa.

Během příštího roku – případně nejpozději v roce 2026 – bude vysoce radioaktivní štěpný materiál z paliva pro jaderné elektrárny umístěn do vodotěsných měděných kontejnerů a uložen do skalního labyrintu, který leží čtyři stovky metrů pod zemským povrchem v oblasti jihozápadního Finska.

Úložiště Onkalo má naplánovánu životnost minimálně na sto tisíc let a leží jen kousek od jaderné elektrárny na ostrově Olkiluoto na pobřeží Botnického zálivu, zhruba 240 kilometrů od Helsinek.

Se stavbou se začalo v roce 2004 a náklady na vybudování a provoz se odhadují na 818 milionů eur (21 miliard korun). Finsko počítá s tím, že úložiště bude moci přijímat jaderný odpad z elektráren po dobu sta let a pak bude definitivně uzavřeno a přístupové cesty zasypány.

„Projekt Onkalo spočívá v tom, že stavíme úložiště vyhořelého paliva, které není dočasné, ale trvalé,“ shrnul cíl projektu Tuohimaa. V Česku má podobné úložiště vzniknout do roku 2065 a náklady na jeho vybudování se odhadují na 111 miliard korun.

Finové tvrdí, že jejich geologické úložiště přitahuje pozornost všech globálních hráčů na poli jaderné energetiky. Souvisí to také s jadernou renesancí nejen v Evropě, ale i v Americe a Asii. V současné době jaderné zdroje na celém světě vyrábí asi devět procent veškeré vyprodukované elektřiny.

Obhájci jádra zdůrazňují, že se jedná o čistý a spolehlivý zdroj energie. Odpůrci naopak varují před potenciální havárií reaktorů a možným únikem radioaktivních materiálů a také před nebezpečným odpadem. Právě úspěšné dokončení hlubinného úložiště by mělo část kritiků nukleárních zdrojů umlčet.

Finští odborníci na jadernou bezpečnost se shodují v tom, že hlubinné úložiště firmy Posiva je velmi bezpečné a robustní a znamená velký milník nejen pro Finsko, ale i celý svět.

Země má před ostatními státy, kde se o konečném úložišti vyhořelého paliva teprve debatuje, výrazný náskok. Například před sousedním Švédskem minimálně deset let. Většina zemí, které využívají jaderné zdroje, je teprve ve fází plánování a vybírání vhodné lokality.