Větší chudoba a zadlužení. Globální ekonomika bude zpomalovat už třetí rok za sebou
Globální ekonomický růst letos třetím rokem za sebou zpomalí, což prodlouží chudobu a zvýší zadlužení mnoha rozvojových zemí. Hrubý domácí produkt (HDP) se má v letošním roce zvýšit o 2,4 procenta po loňském růstu o 2,6 procenta.
Bez započtení pandemického poklesu v roce 2020 bude letošní růst nejslabší od globální finanční krize v roce 2009. V roce 2025 by měl růst mírně zrychlit na 2,7 procenta. Ještě loni však SB čekala v roce 2025 zvýšení HDP o tři procenta. Uvedla to Světová banka (SB) ve své nejnovější zprávě Global Economic Prospects.
V roce 2022 globální ekonomika vzrostla o tři procenta. V roce 2021, kdy ekonomika oživila v souvislosti s ukončením pandemie, stoupla o 6,2 procenta.
SB upozornila, že první polovina dekády, která začala v roce 2020, se nyní jeví jako nejhorší polovina desetiletí za posledních třicet let. Toto období negativně poznamenala pandemie nemoci covid-19, válka na Ukrajině a prudké zrychlení inflace a růst úrokových sazeb. Růst v období let 2020 až 2024 bude slabší než v období kolem globální finanční krize z let 2008 a 2009, asijské finanční krize na konci 90. let minulého století a v době útlumu na počátku tisíciletí.
Cílem SB je ukončit extrémní chudobu do roku 2030. Nyní se však zdá být tento cíl nedosažitelný, protože hospodářskou aktivitu brzdí geopolitické konflikty.
„Pokud nedojde k výrazné korekci, budou 20. léta 21. století desetiletím promarněných příležitostí,“ uvedl hlavní ekonom SB Indermit Gill. Dodal, že v blízké budoucnosti zůstane růst slabý, což způsobí, že mnoho rozvojových zemí, zvláště těch nejchudších, uvázne v pasti kvůli paralyzující úrovni zadlužení a nedostatečnému přístupu k potravinám pro téměř každého třetího člověka.
Americká ekonomika podle SB loni vzrostla o 2,5 procenta, což je o 1,4 procentního bodu více, než čekala banka loni v červnu. V letošním roce však má růst HDP zpomalit na 1,6 procenta, protože restriktivní měnová politika omezuje aktivitu. Odhad je však dvojnásobný ve srovnání s červnovou prognózou.
Situace v eurozóně je horší. Loni tam HDP kvůli vysokým cenám energií stoupl jen o 0,4 procenta a letos má zrychlit na 0,7 procenta. Kvůli přísnějším úvěrovým podmínkám však SB svůj letošní výhled pro eurozónu zhoršila o 0,6 procentního bodu.
Ekonomika Číny má letos vzrůst o 4,5 procenta, což je nejpomalejší tempo za tři desetiletí vyjma let 2020 a 2022, která negativně poznamenala pandemie. SB svůj výhled snížila o 0,1 procentního bodu kvůli slabším výdajům spotřebitelů v souvislosti s otřesy na realitním trhu. Příští rok má růst dále zpomalit na 4,3 procenta.
Rozvíjející se a rozvojové ekonomiky jako skupina mají letos vzrůst o 3,9 procenta po růstu o čtyři procenta v roce 2023. Toto tempo nestačí k tomu, aby se rostoucí populace těchto zemí vymanila z chudoby. Podle SB do konce letošního roku budou lidé ve zhruba jedné ze čtyř rozvojových zemí a ve čtyřiceti procentech zemí s nízkými příjmy chudší, než byli v roce 2019, tedy před pandemií.