Bangladéš dluží Indii astronomické částky za elektřinu z uhlí. Nová vláda nechce platit
Nová vláda v Bangladéši už nechce platit obrovské sumy za elektřinu z Indie z uhelných bloků, které patří miliardáři Gautamu Adánímu.
redaktor
Indický průmyslový konglomerát Adani Group, který má dodávat elektřinu na bangladéšský trh, varoval, že nevyřízené platby po splatnosti začínají být neudržitelné. Firmě, která podniká od zbrojního průmyslu až po energetický sektor, se měla 170milionová země nově zpozdit se zaplacením účtu za energie ve výši 500 milionů dolarů.
Nová prozatímní vláda v Dháce vedená držitelem Nobelovy ceny za mír a ekonomem Muhammadem Júnusem ale smlouvy bývalé autoritářské premiérky Šajch Hasíny Vadžídové odmítá.
Nové vedení Bangladéše tvrdí, že dosavadní smlouvy s Adani Group jsou neprůhledné, finančně nevýhodné a přivedly poměrně chudou zemi na okraj finanční katastrofy. Adani Group vlastní druhý nejbohatší muž Asie, Gautam Adání. Jeho jmění odhaduje časopis Forbes na 81 miliard dolarů.
Bangladéš má totiž platit vysoké ceny za elektřinu z jeho uhelné elektrárny Godda v Indii, jež má instalovaný výkon 1,6 gigawattu. Elektrárna byla postavena pouze jako energetický zdroj na export elektřiny do sousední země.
Společnost Adani Power ale tvrdí, že zatím plní dodávky energií, i když nedostává platby. Konglomerát uvedl, že bude dodávat „spolehlivou a konkurenceschopnou elektřinu z našeho zařízení Godda do Bangladéše navzdory rostoucím pohledávkám“.
Hlavní vládní energetický poradce bangladéšské vlády Muhammad Fouzul Kabir Khan pro Financial Times přiznal, že země celkem za dodávky elektřiny dluží částku ve výši 3,7 miliardy dolarů (84 miliard korun). Jen pro Adani Group to dělá 800 milionů dolarů (18,2 miliardy korun). I proto jedná s vedením Světové banky o dalších půjčkách v řádu miliard dolarů, aby dokázala stabilizovat státní finance.
Ekonomika země, jež je druhým největším exportérem oblečení na světě, sice v posledních letech roste, trpí ale nedostatkem elektřiny z vlastních zdrojů. Kritici obviňují bývalou premiérku, že šla až příliš na ruku indickým firmám a usnadnila v zemi rozšíření korupce. Na velké státní zakázky vůbec nevypisovala výběrová řízení.
Dohoda na dodávky elektřiny vyrobené z uhlí byla uzavřena v roce 2015, když Dháku navštívil indický premiér Naréndra Módí. Projekt byl plně realizován až loni, podle kritiků jsou ceny energií ale neúměrně vysoké a pro chudou zemi nedávají smysl. Nová vláda v Bangladéši chce smlouvu přezkoumat a hodlá posoudit i konkurenční nabídky dalších firem, například z Číny.
Průmyslový a finanční konglomerát Adani Group vlastní v Indii řadu infrastrukturních projektů, včetně přístavů. Byl ale loni obviněn americkou poradenskou firmou Hindenburg Research, že podváděl a manipuloval cenou svých akcií.