Veronika Kolejáková

foto Tomáš Novák, HROT

Veronika Kolejáková. Ta, která jistí světové weby

Stojí u zrodu firmy, kterou používá 250 tisíc vývojářů a pět tisíc organizací po celém světě. Přitom ji tvoří tým ani ne třiceti lidí. Veronika Kolejáková, spoluzakladatelka mladé softwarové firmy Better Stack, prošla třeba Googlem a dnes právě prostřednictvím mladého startupu hlídá funkčnost webů a aplikací největších firem: softwarového obra Salesforce, Esetu, magazínu Time nebo neziskové organizace UNICEF.

Přitom svět IT, ve kterém se dnes s lehkostí pohybuje, byl pro ni až druhá volba. Zřejmě ne špatná, soudě dle investorského zájmu. Better Stack nasbíral už přes 640 milionů korun. Z toho čtvrtmiliardy na začátku letoška.

Napoprvé jste si vyhlédla biochemii, že? To je poměrně rázná změna oboru.

Vždycky mě lákala věda, těžké problémy, objevování a vytváření. Pohybovala jsem se v prostředí molekulární biologie a biochemie organismů a zjistila, že pokud to chci dělat na opravdu špičkové úrovni, bez programování to nepůjde. To je součástí každého oboru vědy, ať už mluvíme o modelování dat, analýze, simulaci…

Nestačila základní znalost?

Ale já jsem nechtěla programovat napůl. Být vědec, který trošku umí programovat. Chtěla jsem to umět pořádně. Tak jsem programování studovala a pracovala na tom, abych se zlepšila. Jednou jsem se bavila s kamarádkou, která pracovala v oboru informatiky. Vyprávěla mi, jak spolupracuje na epigenetickém výzkumu s biology, a stěžovala si, jak neumějí napsat kód, že s nimi ale nějak musí spolupracovat – a je to úplná katastrofa. Byl to pro mě další dílek skládačky. Chtěla jsem umět programovat jako programátor, ne jako vědec.

Je toho hodně, co mají ty obory společného?

Řadu věcí. Baví mě data, stavění hypotéz, experiment a vyhodnocení. Když člověk dělá vědu, musí se zamyslet, která molekula ovlivňuje kterou – a v kódování je to podobné. Je to logický postup, dá se řešit, co se stane, když se změní vstup, jestli to bude pro uživatele stále srozumitelné.

Jak rychle vás to dokázalo pohltit?

Extrémně mě to bavilo. Fungovala jsem ve světě takzvaného flow, kdy nevnímáte, jak plyne čas, co se kolem děje, a plně se soustředíte na danou činnost. Postupně jsem opustila biologii a ponořila se do čistého softwaru. Na tom je skvělé, jak je všechno vidět. Že se věci hýbou rychle, přicházejí nové technologie, produkt se vyvíjí… A ještě k tomu není nic moc potřeba, vlastně jen počítač a internet.

A pak si vás našly i velké firmy…

Postupně jsem pracovala pro firmy jako Google či Shopify. Pracovala jsem ve startupech i korporátech. S Jurajem Masárem jsme založili Wallmine, nástroj pro analýzu akciových trhů. Je ziskový a měsíčně ho využije milion lidi. I díky němu vznikl Better Stack – když nás v noci budily nástroje, které jsme měli na sledování softwaru, a my měli představu, jak to dělat lépe.

Better Stack má pro laiky poměrně těžko vysvětlitelný obor podnikání. Jak ho popisujete?

Když jde o člověka, který softwaru opravdu nerozumí, jednoduše říkám, že pokud má někdo webovou stránku nebo nějakou aplikaci, my ji prostě monitorujeme. A když se něco pokazí, zavoláme buď přímo jemu, nebo jeho technickému týmu. Aby nemuseli volat zákazníci či uživatelé. My jsme ta první linie.

Celý rozhovor s Veronikou Kolejákovou najdete v aktuálním vydání magazínu Hrot, který si můžete zakoupit na stáncích nebo předplatit zde

Související články