Hrot24.cz
Velký počet obcí je výhoda, nikoli problém, tvrdí poslankyně STAN

foto Tomáš Novák týdeník HROT

Velký počet obcí je výhoda, nikoli problém, tvrdí poslankyně STAN

Kritika vládních ekonomů, že vysoké množství obcí je v Česku na obtíž, je nepodložená a scestná. Naopak to zkvalitňuje životy občanů, tvrdí poslankyně a expertka na místní rozvoj Eliška Olšáková.

Vladimír Barák

Česko má na evropské poměry velmi rozkošatělý a rozdrobený systém místních samospráv. Podle vládních ekonomů sdružených v Národní ekonomické radě vlády by slučování obcí přineslo miliardové úspory. 

Tyto úvahy ale zcela odmítá Eliška Olšáková, šéfka Sdružení místních samospráv a rovněž vlivná poslankyně za hnutí STAN. „Neviděli jsme žádné analýzy, které vedly NERV k tomuto doporučení slučovat obce s cílem miliardových úspor. Nezdá se nám jejich odhad podložený, protože podle nás zcela nezohledňuje, že každé zastupitelstvo realizuje skvělé rozvojové projekty, mnozí na nich v malých obcích pracují za naprosto minimální odměnu,“ říká Olšáková ve velkém rozhovoru pro týdeník Hrot

Co naopak poslankyně podporuje, je vznik takzvaného létajícího úředníka. Ten by mohl pracovat hned pro několik menších obcí zároveň, čímž by mohlo dojít k úsporám ve státní správě. To v rámci institutu společenství obcí navrhuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

„Vznik nového institutu společenství obcí jako formy dobrovolného svazku obcí – a podtrhuji to, že musí jít o dobrovolnou spolupráci – má podle nás smysl. Již nyní obce spolupracují v dobrovolných svazcích obcí, jsou členy místních akčních skupin i dalších platforem. Společenství obcí však umožní spolupráci rozšířit o činnosti v oblasti přenesené působnosti, které bude společenství vykonávat prostřednictvím svého zaměstnance, takzvaného létajícího úředníka,“ schvaluje Olšáková.

Podle poslankyně se řada regionů, a zejména menších obcí nadále potýká se špatnou dostupností zdravotní péče. Mladým praktickým lékařům ani zubařům se sem jednoduše nechce, ani když jim starostové nabízejí bydlení a vybavenou ordinaci. A ti lékaři, kteří již ordinují, jsou často v letech.

„Myslím si, že postrádáme ucelený přístup k mladé generaci. Potřebují najít nejen práci ve své profesi, ale také mít dostupný byt, služby v přijatelné vzdálenosti, ale i kulturní vyžití a příznivé životní prostředí. Jako představitelka samosprávy vím, že nejtěžší je dnes v obcích udržet spolkový život. Lidí, kteří jsou ochotni pro svou komunitu připravit nějaké vyžití, program, uchovávat tradici a podobně, velmi ubývá. Musí nám jít o celkový pohled na kvalitu života v regionech,“ zdůrazňuje politička.