V sobotu Česko zasáhne spalující vedro. Víte, jak vysoké teploty ovlivňují léky a jejich užívání?
Velmi vysoké teploty neškodí jen lidskému tělu a zvířatům, ale také potravinám a lékům. Jak se však horka projeví na účincích léčivých přípravků a jejich vlivu na naše zdraví?
redaktor
Vystavování se slunci a vysokým teplotám by měli zejména malé děti a senioři omezit. Je však ještě jedna nemalá skupina lidí, kteří by rovněž měli zvážit slunění a pohyb v teplém prostředí. Tou skupinou jsou uživatelé léků. Mnoho léčivých přípravků totiž v horku mění svůj účinek.
Jak upozorňuje agentura Reuters, dokonce i volně prodejné léky na běžné zdravotní potíže mohou zvýšit citlivost pacientů na teplo tím, že ovlivňují reakci těla na vysoké teploty. V důsledku užívání léků může docházet ke změnám v průtoku krve a ve schopnosti pocení.
Horka také zvyšují riziko zhoršení kvality téměř všech léků, ať už se jedná o kapsle, spreje, sirupy nebo tablety. Pokud nejsou léky správně uchovávány, může jejich užívání vést ke zdravotním problémům.
Některé léky zvyšují citlivost lidského organismu na teplo, a proto je jejich užívání ve vysokých teplotách nutné sledovat. Mezi tyto léky patří:
Léky na krevní tlak a srdeční selhání: Léky označované jako ACE inhibitory (inhibitory enzymu angiotenzin-konvertázy) jako vedlejší účinek potlačují žízeň. To otupuje naše instinkty, tělo nám nedá najevo, kdy je třeba se napít. Pokud však ve velmi vysokých teplotách zapomeneme dodržovat pitný režim, hrozí dehydratace a kolaps organismu.
Blokátory kalciových kanálů (BKK): Tyto léky mohou způsobit nerovnováhu minerálů v organismu, což ztěžuje tělu regulaci teploty.
Beta-blokátory (BB): Mohou omezit pocení a tím zhoršit schopnost těla se ochladit.
Diuretika: Zvyšující se tvorba a nutnost vylučování moči může také vést k dehydrataci a nerovnováze minerálů. Odvodnění těla je tak umocněno.
Léky na alergie: Některá volně prodejná antihistaminika snižují pocení a mohou narušovat autoregulaci teploty.
Psychiatrické léky: Některá antipsychotika (dříve označovaná jako neuroleptika) užívaná k léčbě psychóz omezují schopnost pacientů se potit. Určitá antidepresiva mají opačný účinek, zvyšují pocení a potlačují žízeň.
Stimulanty: Například amfetaminy a jiné léky používané k léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou mohou interagovat s centrální nervovou soustavou a zvyšovat tělesnou teplotu.
Léky na štítnou žlázu: Tablety s hormony štítné žlázy mohou zvyšovat tělesnou teplotu, narušovat její regulaci a způsobovat nadměrné pocení.
Léky na akné: Různé masti zmírňující projevy akné mohou špatně reagovat na sluneční záření. Pokud si pacient například namaže obličej antibiotickou mastí, neměl by se vystavovat slunci.
Kvůli vysokým teplotám samozřejmě lidé nemají přestat brát léky, které jim předepsal lékař. Měli by se však přizpůsobit počasí, a pokud je to možné, vyhledávat chladnější prostory.
Každý by se měl zamyslet nad tím, jakým způsobem léky skladuje. Pokud jsou na velmi teplém místě, může to vést ke znehodnocení. Většina medikamentů snese teploty až do 30 stupňů Celsia, ale obecně by měly být skladovány při teplotě mezi 15 až 25 stupni Celsia, ideálně na chladném, suchém místě, mimo dosah slunečního záření.
Každý lék má informace o svém uchovávání v příbalovém letáku. Některá léčiva je nutné uchovávat v ledničce. Při nejistotě Česká lékárnická komora doporučuje obrátit se na lékárníka, který disponuje potřebnými znalostmi.