Hrot24.cz
Úspěch českých firem v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE: Vítězem hlavní kategorie se stal Oddin.gg, druhé místo obsadilo MAGU

https://www2.deloitte.com/

Úspěch českých firem v žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE: Vítězem hlavní kategorie se stal Oddin.gg, druhé místo obsadilo MAGU

Česká startupová scéna slaví další úspěchy. Vítězem hlavní kategorie prestižního žebříčku Deloitte Technology Fast 50 CE se letos stala česká firma Oddin.gg, která vykázala rekordní růst na středoevropském trhu, druhé místo obsadila rovněž česká společnost MAGU. Do první padesátky probojovalo hned 17 českých firem. Slavnostní vyhlášení proběhlo 14. listopadu v Praze.

České firmy letos tvoří třetinu první padesátky nejrychleji rostoucích technologických společností v regionu, což opět dokládá jejich silnou pozici mezi středoevropskými lídry. „Jsem hrdá na naše firmy, které dokazují, že je Česko lídrem v inovacích v našem regionu. Jejich úspěchy inspirují další generace českých podnikatelů,“ komentuje výsledky soutěže Kateřina Novotná, lídryně soutěže za Českou republiku a partnerka poradenské společnosti Deloitte. Tuzemské startupy se pravidelně umísťují na předních příčkách v žebříčku Fast 50, který zahrnuje 19 zemí střední a jihovýchodní Evropy a Pobaltí. Letos se mezi hodnocené firmy přidaly i ukrajinské startupy. 

„Soutěž Deloitte Technology Fast 50 CE oceňuje firmy napříč čtyřmi kategoriemi: Fast 50 pro etablované startupy, Impact Stars pro společnosti s pozitivním společenským dopadem, Companies to Watch pro nadějné startupy a CE Tech Rocketship! ve spolupráci s Google Cloud pro průkopnická technologická řešení,” vysvětluje Marika Kvietková, PMO Technology Fast 50 CZ.

Česko na vítězné vlně

Letos si z hlavní kategorie Fast 50 první místo odnesla česká firma Oddin.gg, která zaznamenala roční tempo růstu na obdivuhodné úrovni 7 958 %. Společnost vytváří ekosystém technologických nástrojů a datových analytik v oblasti esportu.

„Za naším úspěchem stojí kombinace odhodlání a schopnosti překonávat zásadní výzvy, včetně překonání dvou momentů, kdy byla ohrožena samotná existence firmy. Věřili jsme své vizi a šli dál,“ říkají zástupci Oddin.gg. „Navíc jsme měli dobré načasování a tým složený z osobností různých oborů, které se skvěle doplňují. Působíme v oblasti, která sice přitahuje stále více pozornosti, ale málokdo dokáže tento zájem přetavit v obchodní úspěch. My ano,“ komentuje fungování vítězné společnosti Vlastimil Venclík, spoluzakladatel a CEO společnosti Oddin.gg.

Na druhém místě se umístila česká společnost MAGU, která se zabývá vývojem a distribucí rostlinných probiotických nápojů. „Umístění v žebříčku Fast 50 je pro nás velkým uznáním a potvrzením, že směr, kterým se naše firma ubírá, má smysl. Za naším úspěchem stojí několik klíčových faktorů. Především je to naše zaměření na inovace a kvalitu – neustále se snažíme posouvat hranice a přinášet řešení, která jsou relevantní a přínosná pro naše zákazníky,“ říká zakladatel společnosti Marek Siwy.

V první desítce se letos objevili také čeští zástupci JOBka services s.r.o. a Woltair s.r.o., kteří se mezi nejrychleji rostoucími firmami v regionu umístili i v minulém roce, kdy žebříček ovládly společnosti FTMO a CityZen.

Companies to Watch: Budoucí šampioni

V kategorii Companies to Watch byly oceněny mladé, dynamické firmy s výrazným růstovým potenciálem, které mohou být budoucími kandidáty pro hlavní kategorii. Stejně jako v žebříčku Fast 50 se zde hodnotí tempo růstu tržeb, ovšem s tím rozdílem, že se sleduje pouze poslední tříleté účetní období namísto čtyř let. I v této kategorii letos zvítězila česká firma Antivirus s aplikací PatronGO, která svým uživatelům automaticky analyzuje bankovní platby a nabízí jim úspornější variantu nebo kvalitnější službu za stejnou cenu. 

Úspěch českých firem i inovativní aplikaci si Lukáš Vršecký, CEO PatronGO, objasňuje takto: „Zlaté české ručičky fungovaly jako pojem i před nástupem moderních technologií, platí i nyní. Ale nejde zdaleka jen o ruce, jde taky o nápady, znalosti a chuť se neustále posouvat, makat na sobě a vzdělávat se.” Druhé místo obsadil rovněž český zástupce, a to Adam Technology, online platforma spojující zákazníky s řemeslníky.

Češi bodují i ve společenské odpovědnosti

Kategorie Impact Stars oceňuje firmy, které svými inovativními produkty a službami přispívají k pozitivním změnám ve společnosti a na trhu. Letos si ocenění za Českou republiku odnesly Kardi AI Technologies, FaceUp Technologies a M.arter.

Kardi AI je nástroj, který posouvá digitální transformaci zdravotnictví. Pomocí AI dělá z dlouhodobého monitoringu EKG jednoduchý, cenově dostupný proces, začlenitelný do každodenního života. FaceUp Technologies působí jako platforma na budování otevřené a bezpečné firemní kultury. Další oceněná online platforma, M.arter, pomáhá rodičům i zaměstnavatelům sladit rodinný život s kariérou, díky vzdělávacím programům, inzertnímu portálu s flexibilními úvazky, službám a produktům pro firmy.

Speciální ocenění CE Tech Rocketship! od Deloitte a Google Cloud letos získala firma Born Digital. Ta vyvinula platformu Digital Human, která je schopna provádět téměř jakékoli kognitivní nebo administrativní operace jako skutečný člověk. „V této kategorii jde o to, kolik inovace přinášíme a jak naše technologie obstojí vedle těch nejlepších. Je pro nás ideální, protože nám umožňuje získat zpětnou vazbu a přitom ukázat, že se Born Digital opravdu nebojí posouvat hranice toho, co digitální technologie dokáže,” doplňuje Tomáš Malovec, CEO & Founder Born Digital.

Z triumfů českých firem mají radost i samotní organizátoři Fast 50. „Je skvělé sledovat, jak se Česká republika stává klíčovým hubem inovací ve střední Evropě. Domácí firmy se dokázaly přizpůsobit světovým trendům a etablují se v nových odvětvích jako je zábava, medtech, cybersecurity, případně AI. České firmy ve velkém opouští obchodní model, kdy byly dodavateli zahraničních zákazníků. Naopak se z nich stávají lídři ve svých oborech,“ vysvětluje Jiří Sauer, lídr soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE.

Pozoruhodné výsledky tuzemských startupů komentoval i ministr pro vědu výzkum a inovace: „Opakovaný úspěch českých firem na čelních příčkách žebříčku je důkazem, že přes všechny překážky má Česko silný startupový ekosystém, jehož plný potenciál musíme odemknout. Prosazování odpovídajících zákonů není vždy jednoduché a vyžaduje konsenzus velkého množství aktérů. Proto je důležité, že existuje tak početná komunita, která dává potřeby startupů a technologických firem jasně najevo,“ uzavírá Marek Ženíšek.

Letošní ročník programu Deloitte Technology Fast 50 CE v České republice podporují přední partneři z oblasti financí, inovací a technologického rozvoje. Mezi klíčové partnery patří společnosti Citibank, FTMO, Visa, TBDC, J&T Ventures, Seed Starter České spořitelny, Nespresso, CzechInvest, Jihomoravské inovační centrum (JIC), Moravskoslezské inovační centrum (MSIC), Startup Kitchen a StartupJobs. Regionálním partnerem soutěže je Google Cloud, který pomáhá rozvíjet inovativní projekty v oblasti technologií.