Trump údajně nehodlá dělat žádné výjimky. Odnese to spotřebitel?
koláž Hrot24, Shutterstock.com
Cla zdraží skoro vše
Trump má prst na spoušti inflace. Pokud zavede cla na ocel s hliníkem, zdraží Američanům bydlení, spotřebiče, auta i Coca-Colu
Spojené státy plánují zavést 25% clo na veškerý dovoz oceli a hliníku, čímž ukončí dosavadní výjimky pro zboží pro hlavní obchodní partnery. Kanadu, Mexiko, Brazílii a Evropskou unii. Nová opatření vstoupí v platnost zřejmě příští měsíc. Americké firmy, které kovy dovážejí, za ně tak budou muset zaplatit více. Existuje riziko, že tyto dodatečné náklady přenesou na spotřebitele. Ocel a hliník jsou klíčovými surovinami pro řadu odvětví, některé produkty by tak mohly zdražit.
Přibližně 70 % oceli používané v USA k výrobě plechovek na potraviny pochází z dovozu, především z Německa, Nizozemska a Kanady. Ja píše server BBC, zavedení cel v roce 2018 vedlo k omezené produkci této specifické oceli v USA a rostoucím nákladům.
Limonády a konzervy
Prezident CMI Robert Budway, což je organizace zastupující výrobce plechovek, varuje, že pokud výrobci plechovek nebudou osvobozeni od cel, ceny konzervovaných potravin v obchodech vzrostou. „Prezident možná věří, že tato cla chrání ocelářský průmysl, ale ve skutečnosti ohrožují potravinovou bezpečnost a odolnost dodavatelských řetězců v USA,“ uvedl Budway.
Výrobci nápojů, jako je Coca-Cola, rovněž upozorňují, že cla zvýší náklady a mohou vést k vyšším cenám pro spotřebitele. „Řídíme dostatek proměnných na to, abychom se mohli přizpůsobit, ale tyto změny budou mít dopad,“ řekl generální ředitel Coca-Coly James Quincey investorům.
Trump již oznámil, že tentokrát nikdo nedostane žádnou výjimku – ani jednotlivé produkty, ani konkrétní země. Přesto některá odvětví doufají, že prezident svůj postoj změní.
Auta
Když Trump v roce 2018 poprvé zavedl cla na ocel a hliník, automobilky Ford a General Motors varovaly, že tato opatření zvýší jejich náklady přibližně o 1 miliardu dolarů ročně. Analytici společnosti Morningstar tehdy odhadovali, že cla povedou ke zvýšení cen vozidel asi o 1 %, tedy přibližně o 300 dolarů na auto.
Odveta je tu. Čína zavádí dodatečná cla na zboží z USA
Podle analytika Davida Whistona by Ford mohl čelit podobnému nárůstu nákladů i nyní. Jak to dopadne na spotřebitele ale závisí na aktuální situaci na trhu.Prodej aut se dosud nevrátil na úroveň roku 2019. Automobilky tak nemohou tyto náklady převést na zákazníky v rozsahu, který by si představovaly. Podle Michaela Walla, analytika S&P Mobility, je však reálné očekávat, že se část těchto dodatečných nákladů v cenách aut do určité míry projeví.
Ještě větší hrozbu představuje Trumpovo oznámení o možném zavedení cel na veškeré zboží dovážené z Kanady a Mexika, které je zatím odloženo do března. Pokud by toto opatření vešlo v platnost, ceny automobilů by podle odhadů mohly vzrůst až o 3 000 dolarů.
Bydlení a spotřebiče
Stavební průmysl patří mezi největší spotřebitele oceli v USA. Tato surovina je klíčová pro stavbu domů, bytových komplexů i běžných domácích spotřebičů.
Carl Harris, předseda Národní asociace stavebních firem, uvedl, že zavedení cel na ocel a hliník je v rozporu s Trumpovým slibem o dostupnějším bydlení. „Nakonec za tato cla zaplatí spotřebitelé v podobě vyšších cen domů,“ varoval Harris. Asociace proto prezidenta vyzvala, aby stavební materiály vyňal z navrhovaných cel.
Po zavedení cel v roce 2018 čelil výrobce spotřebičů Whirlpool neočekávanému nárůstu nákladů o 350 milionů dolarů, způsobenému vyššími cenami oceli. Společnosti, které si nemohou dovolit tyto náklady absorbovat, je pravděpodobně přenesou na zákazníky.
Navrhovaná cla na ocel a hliník mohou ovlivnit širokou škálu produktů od potravin přes automobily až po stavební materiály. Pokud firmy přenesou náklady na zákazníky, mohou Američané čelit dalšímu růstu cen, a to v době, kdy inflace již ovlivňuje jejich každodenní výdaje. Prezident Trump trvá na tom, že cla mají ochránit americký průmysl, kritici však varují, že mohou mít přesně opačný efekt.
To je teprve začátek
S cenami by mohla zahýbat další Trumpova hrozba. Ve středu americký prezident neurčitě oznámil, že by mohl ve čtvrtek, nebo "někdy později" podepsat také takzvaná reciproční cla na na všechny země uvalující cla na dovoz z USA. Podle amerického federálního úřadu Census Bureau činil celkový dovoz do země v loňském roce 4,1 bilionu dolarů (téměř 100 bilionů korun).