Umělá inteligence do kapsy i nový způsob cestování ohromily CES
V americkém Las Vegas nedávno skončil největší veletrh spotřební a výpočetní techniky – CES 2024. Hrot24 vám přináší čtyři nejzajímavější novinky, které se na něm objevily.
Letošní veletrh CES v Las Vegas byl plný nejen mnoha užitečných inovací, umělé inteligence, ale také zcela unikátních technologických konceptů, které dávají velké přísliby do budoucna. Přinášíme shrnutí toho nejzajímavějšího, co mohli návštěvníci vidět.
Hyundai Electric Air Taxi
Hyundai Supernal představil na veletrhu již druhou generaci elektrického aerotaxi S-A2, které by mělo být na trhu dostupné v roce 2028. Stejně jako u první generace jde i v tomto případě o bateriově poháněné letadlo pro městské cestování až čtyř pasažérů, jejich zavazadel a pilota v trupu, s ocasem ve tvaru písmene „V“, osmi rotory a průměrnou cestovní rychlostí těsně pod 200 kilometrů v hodině.
Při vzletu budou přední čtyři rotory směřovat nahoru, zatímco zadní čtyři dolů s tím, že za letu bude možné všechny rotory přesměrovat horizontálně, což zajistí efektivnější let s pevnými křídly.
Zajímavostí je, že elektrický pohonný systém bude velmi tichý, při vertikálním vzletu a přistání dosahuje hlučnosti 65 decibelů, což odpovídá hlučnosti běžné pračky, a při vlastním letu bude hlučnost dokonce jen 45 decibelů. Elektrické aerotaxi je tedy navrženo tak, aby plně využívalo nových vylepšení elektrického pohonu.
Rabbit R1
Tato malá oranžová krabička s dotykovým displejem, rolovacím kolečkem a fotoaparátem z provenience startupu Rabbit a švédské technologické firmy Teenage Engineering má ambice stát se velkou konkurencí virtuálních AI asistentům od Googlu i Applu. Jak to?
Srdcem „králíka“ je technologie LAM (tedy velký akční model). Podle portálu techradar.com má tento model schopnost se učit, jak uživatelé interagují s aplikacemi, aby pak mohl toto chování opakovat. Software navíc dokáže porozumět složitým interakcím, aniž by k tomu potřeboval další API (rozhraní pro programování aplikací), což je zase základem pro proprietární operační systém společnosti nazvaný Rabbit OS.
S ním pak bude možné provádět akce prostřednictvím jednoho rozhraní. Uživatelé tak nebudou muset otevírat konkrétní aplikace a přihlašovat se do každé zvlášť, aby je mohli skrze zařízení ovládat.
Asus ZenBook Duo
Je libo dva monitory v jednom notebooku? Žádný problém pro Asus, který v Las Vegas uvedl ZenBook Duo. Toto zařízení je jedinečné tím, že má zcela jinak koncipovanou základnu. Na místě, kde se běžně nachází klávesnice a touchpad, totiž najdete druhou obrazovku.
U předchozího modelu ZenBook Duo byl druhý displej umístěný mezi monitorem a horní částí základny. Tentokrát však Asus nabízí dva plnohodnotné čtrnáct palců velké OLED monitory s rozlišením 2880 x 1800 pixelů, obnovovací frekvencí 120 hertzů a jasem až 500 nitů přímo pod sebou, a k tomu navíc také bezdrátově připojitelnou, samostatnou základnu s klávesnicí.
Tento notebook ale nezaujme jen designem, hardwarová výbava je rovněž úctyhodná. Pohánějí ho procesory Intel Core Ultra 9 185-H a Core Ultra 7 155-H. Podporu jim dělá až 32 GB RAM, úložiště o velikosti 1 TB a grafika Intel Arc.
Samsung S95D OLED
Na CES se novými televizemi rozhodně nešetřilo a bylo opravdu co k vidění. O rozruch se postaral například průhledný OLED panel LG. Nicméně OLED TV představil i Samsung, a přestože by se na první pohled mohla zdát poměrně obyčejnou, opak je pravda.
To, co dělá televizi S95D s úhlopříčkou 77 palců jedinečnou, je inovovaný panel, díky němuž obraz nabízí ideální kombinaci barev, detailů, kontrastu a dynamického rozsahu. Televizi lze pohodlně a bez zkreslení sledovat prakticky z jakéhokoli úhlu, což stále ještě není úplným standardem všude a u všech.
Samsung se rozhodl udělat tento panel antireflexní, což znamená, že se v něm nezrcadlí jasné zdroje světla, ať už jde o umělé osvětlení, nebo třeba denní světlo z okna. Divák se díky této úpravě může snáze soustředit na sledování děje na obrazovce, aniž by byl rušen odrazy ze svého okolí.