SYRŠTÍ UPRCHLÍCI
Turecko chce návrat uprchlíků do Sýrie, Francie posílá zvláštního vyslance
Echo24, čtk
,
Barrot rozhlasové stanici France Info řekl, že Francie vyšle do Sýrie zvláštního vyslance v následujících dnech. Dodal, že pád režimu je velkou porážkou pro Rusko, protože by tím Moskva mohla ztratit přístup ke svým zařízením, která v Sýrie má. "V Sýrii existují vážná rizika, rizika roztříštěnosti a nestability, podobně jako jsme toho v minulosti byli svědky v Iráku a Libyi. A je zde také riziko islamismu, a v této otázce budeme nekompromisní," řekl Barrot.
Británie zváží, zda ze seznamu zakázaných organizací odstranit syrské uskupení HTS. Podle agentury Reuters to dnes řekl člen britské vády Pat McFadden.
"Zvážíme to. Myslím, že to bude částečně záviset na tom, co se stane, jak se toto uskupení nyní zachová,“ odpověděl McFadden na otázku stanice Sky News ohledně odstranění HTS z britského seznamu zakázaných organizací.
Turecko bude usilovat o bezpečný návrat syrských uprchlíků žijících v Turecku zpět do vlasti, řekl dnes turecký ministr zahraničí Hakan Fidan. Turecko si podle něj přeje, aby Sýrie koexistovala v harmonii se svými sousedy, přičemž Turecko v tom chce Sýrii pomoci a také se podílet na rekonstrukci země. Na setkání s tureckými velvyslanci v Ankaře také vyzval mezinárodní společenství, aby v Sýrii podpořilo vznik takzvané inkluzivní vlády, uvedla agentura AFP.
K politickému řešení situace v Sýrii a co nejrychlejšímu obnovení stability a pořádku dnes podle Reuters vyzvalo čínské ministerstvo zahraničí. "Měl by to být syrský lid, kdo rozhodne o budoucnosti a osudu Sýrie," řekla mluvčí ministerstva Mao Ning.
Režim prezidenta Bašára Asada se zhroutil v neděli, islamističtí povstalci z uskupení HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971.