vizualizace Donalda Trumpa, jako postavičky v deskové hře Scythe
vytvořeno v Midjourney
Trumpova cla děsí tvůrce deskových her. „Budoucnost vypadá temně,“ říkají designéři
Když Jamey Stegmaier, tvůrce hitů jako Wingspan nebo Scythe, seděl minulý týden nad návrhem nové hry, místo kreativy ho paralyzoval strach. „Budoucnost najednou vypadá děsivě,“ napsal ve svém blogu. Důvod? Administrativa Donalda Trumpa oznámila 54% clo na zboží vyrobené v Číně – a právě tam se vyrábí drtivá většina amerických deskových her.
šéfredaktor
„Za standardní prázdnou krabici od amerického výrobce jsem dostal nabídku 10 dolarů. V Číně za stejné peníze vyrobíme a zabalíme celou hru,“ vysvětluje Stegmaier. Problém ale není jen v ceně. USA podle Meredith Placko, šéfky společnosti Steve Jackson Games (známé třeba sérií Munchkin), prostě nemají kapacitu pro výrobu komplexních komponent. „Speciální kostky, dřevěné figurky, plastové díly? To tu nikdo ve velkém nedělá. I když by chtěli, chybí stroje, pracovní síla a know-how,“ říká Placko.
„Existujeme jen díky Číně.“ Proč se výroba nepřesune?
Německo sice zůstává evropskou velmocí v produkci her, američtí tvůrci ale spoléhají téměř výhradně na čínské továrny. Chris Solis z kalifornského Solis Game Studio má aktuálně na cestě z Číny 8000 her. „Když loď dorazí po zavedení cel, budu muset zaplatit statisíce navíc. A to prostě nemám,“ krčí rameny.
Podle Roba Davio z Restoration Games (tvůrce Pandemic Legacy) se celý obor už měsíce zmítá v „existenční krizi“. „Pokud cla zůstanou, čeká nás kolaps hobbového trhu,“ varoval loni v rozhovoru pro BoardGameWire. Hráči sice hry neopustí, jenže místo novinek možná sáhnou po starších titulech – nebo po levnějších, méně kvalitních alternativách. To by zabilo inovace i menší studia.
Hry zdraží až o 70 %. Kdo přežije?
„Během pár měsíců americké firmy zkrachují nebo zdraží hry až o 70 %,“ odhaduje Stegmaier. Prodej přes evropské distributory sice clo obejde, 65 % trhu ale tvoří právě USA. A hrozí i dominový efekt: zdražení poškodí lokální obchody, které už teď soupeří s online giganty.
Jediným světlem v tunelu zůstává lobbying asociace GAMA. Zatím však bez výsledků. „Je to zemětřesení, ne jen změna pravidel,“ shrnuje Meredith Placko. Zatímco politici mluví o „posílení americké výroby“, designéři zoufale hledají, kam ukotvit lodě s hrami. A čekají, kdo z nich přílivovou vlnu cel přečká.